De Zeeuwse natuur 21 zeeland PZC Proef gratis vervoer 65+ verlengd Stem maandag De krant 8 weken voor 24 euro! BEZUINIGINGEN Zeeuwse natuur- en milieuorganisaties deden za terdag mee met de landelijke actie tegen de bezui nigingen op plattelandsontwikkeling en natuur. maandag 21 februari 2011 door Wim Hofman Met onze uit zeven mannen bestaande leesclub, lezen we heel verschillende boeken: oude of nieuwe ro mans, gedichtenbundels, ge schiedenisboeken, klassieke tek sten. Ooit lazen we 11 Principe van Machiavelli. Aan dat boek moet ik steeds denken als zich weer eens de tronie van een dictator op de te levisie vertoont Bij de toe spraak van Mubarak bijvoor beeld. Of als ik de president van Iran zie, Ahmadinejad, of Kim Jong de Tweede van Noord-Ko- rea. Misschien, zo denk ik dan, hebben al die mannen ook dat boek van Machiavelli gelezen. Het boek gaat erover dat een heerser, als die zijn doel wil be reiken, er geen scrupules op na moet houden. Hij moet een aan tal deugden huichelen, maar ze zeker niet hebben. Hij moet zich van alle mogelijke wreedhe den bedienen, alleen op wapen geweld vertrouwen en hij moet al zijn acties erop beoordelen of het voor hem van voordeel is of COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 ACTerneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor€ 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Woonplaats Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aa niet. Machiavelli moet een intel ligent, rationeel en sceptisch man geweest zijn. Waarschijn lijk had hij goed naar bepaalde heersers en vorsten gekeken, want dictators had je toen ook al. Men probeert ze wel weg te krij gen, maar ze duiken toch steeds weer op. Bashar-Al Assad in Sy rië is er ook zo een. Hij laat een meisje dat op internet zet dat ze meer vrijheid wil, meteen op sluiten. In China zit er één en in Afrika heb je er verschillende, onder andere die verschrikkelij ke Mugabe, die het hele land naar de verdommenis jaagt. Nee, geef mij dan maar de Ne derlandse politiek met bijvoor beeld een Provinciaal Bestuur dat ervan wordt beschuldigd wat te gezellig te zijn. Ik ga de komende dagen op zoek naar een Zeeuwse politi cus die ik vertrouw of naar een partij die bijvoorbeeld tegen een tweede of derde kerncentra le is of een die tegen ontpolde- ring is. Stemmen ga ik in ieder geval. Op 2 maart. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ondine van der Vleuten N iemand kan zaterdag op de Markt in Mid delburg om de knal rode opblaas-kegel- baan heen. Maar waarom het knalrode gevaarte er staat, is niet voor iedereen duide lijk. „Om te bowlen?", vermoedt geboren Terneuzenaar Tim Dek ker, die een studievriendin uit Eindhoven de stad laat zien. Nee dus: de Mega-Natuurkegelbaan is opgezet door Zeeuwse natuurorga nisaties, die het passerende pu bliek over de landelijke bezuinigin gen op de natuur willen informe ren. Met een grote 'bezuinigingsbal' kunnen de kegels omvergegooid worden. Zomaar in het wilde weg, zoals ook de bezuiniging van maar liefst 6oo miljoen euro zonder eni ge visie opgelegd wordt, legt een actievoerster uit. Zeeland krijgt een korting van 17 miljoen euro te verwerken. Op de kegels staat wat er met de bezuiningen verdwijnt. Zoals: Aandacht voor de Deltawateren'. subsidie voor beheer van onder meer het Nationaal Park Ooster- schelde wordt geschrapt. 'Geen geld, geen ommetjehet toegankelijk maken en houden van het buitengebied en natuurge bieden kost geld, maar de Stich ting Landschapsbeheer krijgt geen subisidie meer. 'Geen geld, geen bankje'. Geen geld meer voor toeristisch-recrea- tieve voorzieningen zoals informa tiecentra en paden (denk aan het Topshuis op Neeltje Jans). 'Zijn wij nu het haasjeV Klein schalige leefgebieden dreigen mét hun specifieke planten en dieren te verdwijnen. Gebieden verruigen doordat er geen geld is voor begla zing. Verwerving van grond voor allerlei natuurprojecten is gestopt - zelfs als met boeren al een ak koord bereikt was over de aan koop van arme gronden. Hier doet het pijn: i Tienhonderdpolder, Plan Tureluur, Duinzoom Schouwen-West, Philip pine, waterplan Maelstede-Dekker, Zak van Zuid-Beveland, de Mante ling, West-Zeeuws-Vlaanderen, Landfront Vlissingen, Nationaal Park Oosterschelde, Zeepeduinen, Zwaakse Weel, Pluimpot, Oranje zon, Dijkwater, Slotgracht Haamste de, Veerse Kreek, Othene, Cam- pen, Moerschans (enzovoorts). Het merendeel van de passanten blijkt geen idee te hebben hoe diep de bezuinigingen zullen in grijpen. „Twintig procent?", schat Jacquelien Koster uit Middelburg. Dat is het meest genoemde ant woord, maar als de kabinetsplan nen doorgaan, moet er maar liefst 60 procent bezuinigd worden. Voor Zeeland pakken de bezuini gingen wellicht nog dramatischer uit dan elders, want de eerste asso ciatie die bij toeristen opkomt, als ze aan Zeeland denken, is natuur. „Zeeland is voor mij de zee", zegt Cora-Ypke Sikkema uit Haarlem, die in Zeeland komt uitwaaien. „Uitgestrekte vergezichten", zegt haar partner André Weststrate. Het toerisme in Zeeland bestaat bij de gratie van de natuur. En die wordt door deze bezuinin gen kapotgemaakt, is de stellige overtuiging van Marten Hemmin- ga- „In Nederland moet je heel veel doen om natuur in stand te hou den. Niet alleen voor onszelf, maar Ook voor toekomstige generaties. Als je niets doet, verdwijnt de va riatie in leefgebieden en daarmee de dieren en planten die er leven", zegt de directeur van het Zeeuwse Landschap. „Wij dreigen dingen te gaan verliezen die nooit meer te rug kunnen komen." Tjeu van Mierlo, directeur van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf): „Voor mij is natuur ongelooflijk be langrijk. Maar natuur is voor de pro vincie Zeeland ook economisch ge zien van groot belang." Willem Willense, lijsttrekker voor Alex Hijgenaar, lijsttrekker voor 50Plus: D66: „Natuur en economie moeten naast elkaar kunnen bestaan. Er zal ten slotte ook geld verdiend moeten worden." „Natuurbehoud in zijn algemeen heid is nu in gevaar. D66 deelt de zorg over het natuurbeleid van het huidige kabinet." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaamse 65-plussers kunnen zeker tot i mei vanaf 9.00 uur gratis met de bus door de regio rijden. Waarschijn lijk verlengen de drie gemeenten in de regio de proef vervolgens tot 1 maart volgend jaar, meldt de Ter- neuzense wethouder Co van Schaik. De gemeenteraden van Hulst, Sluis en Terneuzen moeten zich in maart of april nog uitspreken over de verlenging van de proef De kans dat de gemeentebestuurders een positief besluit nemen is groot, verwacht Van Schaik. Niet alleen omdat meer 65-plussers de bus nemen om aan sociaal-culture le activiteiten deel te nemen, maar ook omdat de gemeenten minder geld kwijt zijn aan vervoer in het kader van de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning (WMO). Van Schaik gaat er vanuit volgend jaar aan te tonen dat het gratis ver voer voor ouderen de Zeeuws- Vlaamse gemeenten geen extra geld kost, zodat de proef in een permanente regeling kan over gaan. In tegenstelling tot Schou wen-Duiveland, waar maar weinig ouderen van de gratis bus gebruik maakten, haalt gratis openbaar ver voer in Zeeuws-Vlaanderen veel 65-plussers echt achter de gera niums weg. Ook mensen met een handicap trekken er - al dan niet met hulp van een begeleider - va ker op uit met een bus van een 'ge wone' lijndienst, stelt Van Schaik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2