ALLEEN DEZE WEEK GRATIS MONTAGE Oog voor kind 2 o opvoeding SIEMENS combimagnetron bij aankoop van een keuken van uw keuken! Wmm mmmi maandag 21 februari 2011 Olbia Warmte en design vinden elkaar in deze eigentijdse keuken met veel vertrouwde Ariston-apparatuur. De combinatie van zwart hoogglans en natuurlijke houtfïnish creëert een kookomgeving waar de allure vanaf straalt. KeukenConcurrent |ɧi§§ WfliIP^'I HUISSELECTIE ..af li i Istla Een unieke mix van stijlen in deze U-vormige keuken. De brede, greeploze lades onder de kookunit met subtiel verzonken schouw combineren prachtig met de landelijke raamwerkdeuren. De luxe Whirlpool- apparatuur vormt de finishing touch. VOORRAAD keukens i^ff Forti Zeer strakke, greeploze en eigentijdse hoekkeuken met kunststof werkblad en eersteklas Zanussi- apparatuur. De halve bovenkasten geven de keuken een hypermoderne uitstraling. Subtiele verlichting geeft de keuken een extra licht karakter. Het moderne fornuis met elegante afzuigkap maakt van koken echt een feest. Ineke Tijdloze hoekkeuken. Compleet met kunststof werkblad, spoelbak, chromen kraan en Ariston-koelkast, gaskookplaat, afzuigunit en combimagnetron. KIJK VOOR DE 43 VESTIGINGEN EN DE OPENINGSTIJDEN OP WWW.KEUKENCONCURRENT.NL Gegarandeerd de LAAGSTE prijs van Nederland Jonge kinderen die tijdens en na een echtscheiding slechter slapen, het op school minder doen of thuis overdreven zorgzaam en 'ouderlijk' worden. Dit soort signalen wijst er volgens kindercoach Denise van Oosterhout vaak op dat het met een kind niet goed gaat. Ellen de Bruin merkte ze ook op bij haar eigen kinderen en zorgde voor begeleiding. „Hun gevoelens kregen letterlijk een stem." door Patricia van der Zalm Bij haar oudste dochter, destijds ruim 7 jaar, merkte Ellen de Bruin na haar echtscheiding symptomen die erop wezen dat het toch niet zo goed met haar dochter ging. „Ze deed erg haar best ons uit de wind te houden. Ze klaagde over buikpijn en ze was overdreven zorgzaam voor mij en voor haar zusje. Dat lijkt heel Iiefj maar in feite nam ze de rol van ouder op zich." Dat, zo had De Bruin inmiddels begrepen van de kindercoach die haar gezin begeleid de, was een rol die niet bij haar leeftijd pas te. „Ik heb geleerd zulke subtiele signalen te zien. En hoe belangrijk het was om haar ge rust te stellen: je hoeft niet voor mij te zor gen, ga maar lekker spelen." Toen Ellen de Bruin (40) eind november 2009 met haar twee dochters (toen 7 en 4) uit huis vertrok, was het huwelijk wat haar betreft definitief voorbij. Ze had ontdekt dat haar man een ernstige seksverslaving had en zich al jarenlang via datingsites op inter net exploiteerde. Zijn vreemdgaan, een paar jaar daarvoor, had ze afgedaan als incident. Hij had zijn spijt betuigd en bovendien was ze zwanger van haar jongste kind. „Maar nu bleek dat het sindsdien nog veel verder was gegaan. De maat was meteen vol." Na vertrek uit huis waren haar kinde ren 'heel emotioneel en in de war'. „Opeens woonden ze niet meer thuis. Ze zaten vol vragen. Ik heb meteen verteld dat het niet meer goed kwam. Maar hoe leg je uit wat er was gebeurd? Dit verhaal valt niet onder het kopje 'seksuele voorlichting'," zegt De Bruin met ge voel voor understatement. „Ik heb uit gelegd dat ik zo verdrietig was omdat papa mij iets heeft beloofd wat hij niet is nagekomen. En een link gelegd naar hun eigen belevingswereld: stel dat je een vriendje hebt die nog drie andere vrien dinnetjes blijkt te hebben, hoe zou je dat vinden?" Toch slaagde De Bruin er in één ding voor ogen te houden: de kinderen waren hun ge zamenlijke verantwoordelijkheid. „Zij moes ten zo ongeschonden mogelijk door de scheiding komen. Hun belang stond voor op. Ik heb geprobeerd een onderscheid te maken tussen mijn man als vader en als echtgenoot. Als vader was hij erg betrokken en heeft hij het tegenover de kinderen nooit laten afweten. Die drie hebben ook recht op elkaar." Bij de start van de echtscheiding meldde De Bruin haar dochters ook aan bij kinder coach Denise van Oosterhout. Met tussen pozen van een maand zijn ze er zo'n vijf keer geweest. Binnenkort gaan ze opnieuw. De Bruin: „De jongste van ruim 4 maakte natuurlijk van alles mee, maar had daar geen woorden voor. Spelenderwijs leerde ze dat wel, bijvoorbeeld met behulp van ge kleurde stippen ('boos', 'verdrietig', 'bang', etc) op de vloer. Daar kon ze op gaan staan als ze zich boos of verdrietig voelde. Of ze nam kaarten met gezichtjes met bepaalde gelaatsuitdrukkingen mee. Als ik haar vroeg hoe haar dag was geweest, liet mijn dochter een 'bange' of'boze' kaart zien. Daardoor konden we makkelijker praten." De Bruin kreeg zelf ook tips. „Bijvoorbeeld dat ik niet steeds moest vragen waaróm ze verdrietig of bang waren. Dat was nog te ab stract. Beter was om te vragen 'hoe komt het datje boos bent?' Ik leerde een naam te geven aan hoe ze zich voelden, variërend van kriebels in hun buik tot draaikolkjes in hun hoofd. Die gevoelens konden ze in een speciaal 'kriebelpotje' doen. Hun gevoelens kregen handen en voeten. Dat gaf mijn kin deren letterlijk een stem." Waar een 'foute' echtscheiding bij kinderen toe kan leiden, is uit diverse onderzoeken bekend. Verlies van contact met een van de 'Ouders moeten beseffen dat het perspectief van een kind heel anders is dan dat van henzelf ouders, steeds getuige zijn van hevige ruzies en heen en weer worden geslingerd tussen beide ouders. Het zijn allemaal gebeurtenis sen die kunnen zorgen voor slechtere schoolprestaties, psychische en gedragspro blemen. „Ouders moeten beseffen dat het perspectief van een kind heel anders is dan dat van henzelf', zegt kindercoach Denise van Oosterhout (28). „Een emotionele ouder kan onrust en angst veroorzaken. Een kind wil zijn ouder troosten, maar begrijpt niet waarom dat niet lukt. Je kunt beter zeg gen: mama is verdrietig, maar jij hoeft mij Pijn vermindert schuldgevoel na een slechte daad Jezelf (een beetje) pijn doen, ver mindert het schuldgevoel over een vervelende daad, blijkt uit Au stralisch onderzoek. Proefperso nen beschreven een situatie waar in zij een ander hadden bena deeld. Staken zij vervolgens hun hand enige tijd in een bak ijs, dan nam het schuldgevoel af. Aange naam warm water had dit effect niet. O http://snipurl.com/20ku5 Krokodillentranen zijn makkelijk te herkennen Het verschil tussen oprecht be rouw en gespeeld berouw (kroko dillentranen) is te herkennen. Bij gespeeld berouw slaat bijvoor beeld de emotie abrupt om van positief (blij) naar negatief (ver drietig, angstig, boosheid, wal ging). Bij oprecht berouw ver loopt deze omslag niet zo snel, maar via een een neutrale tussen fase. http://snipurl.com/20kykb K Boek over prenataal onderzoek en keuzevrijheid 'Echo' van Maarten Slagboom is geen makkelijk boek. Maar het af breken van een zwangerschap om dat het kind ernstig gehandicapt is, is dat al helemaal niet. Slag boom en zijn vrouw namen na de twintigweken-echo een zware be slissing. In 'Echo' komen artsen, politici, ouders en wetenschap pers aan het woord. Maarten Slagboom - Echo. Uitgeverij Augustus, 19,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20