buitenland 19 Khadaffi nu vriend blijven toenemen Frans-Italiaanse Levenskunst! Al 40 jaar aan de macht Grote hongerstaking onder Venezolanen Marineschepen mogen door Suezkanaal 'Dag van Waardigheid' Duitsers gedood bij aanslag Afghanistan Opa krijgt verkeerde kind mee van crèche Vaticaan waarschuwt voor nepkaartjes zaterdag 19 februari 2011 'De aanvallen leggen Muammar Khadaffi's wreedheid bloot' Sarah Leah, directeur HRW i Na een coup kwam kolonel Kha- daffi in 1970 aan de macht. Als leider probeert hij islam en socialisme te verenigen in Libië. Hij werd jarenlang in verband ge bracht met steun aan terreur. In 1993 overleefde Khadaffi een coup van 2.000 officieren. CARACAS Tientallen mensen hebben zich in Venezuela aangesloten bij een hon gerstaking van studenten. Ze eisen dat de regering toestaat dat de Orga nisatie van Amerikaanse Staten (OAS) mensenrechtenschendingen in het land onderzoekt. Volgens de betogers gebruikt president Chavez rechters en aanklagers om zijn rivalen te vervolgen. CAIRO Egypte heeft toestemming ver leend aan twee Iraanse marinesche pen om door het Suezkanaal te va ren. De toestemming is gegeven, ondanks de zorgen die geuit zijn door Israëlische regeringsmedewer kers. De twee Iraanse schepen, een fregat en een bevoorradingsschip, zijn onderweg naar Syrië voor een trainingsmissie. Muammar Khadaffi staat be kend als een uitermate ei genaardige dictator. Hij kan putten uit de rijk gevulde staatskas, maar doet weinig om de Libiërs te helpen. door Carel Goseling Ze heet Galina, is 39 jaar oud, geboren in Oekraï ne, rondborstig en hoog blond. Van beroep ver pleegster. De Libische leider Muammar Khadaffi (68) doet geen stap zonder haar. Volgens Amerikaanse diplomaten hebben de twee een relatie. Het is één van Khadaffi's eigenaardigheden. Uit via WikiLeaks uitgelekte bood schappen van Amerikaanse diplo maten komt naar voren dat de Libi sche leider wel een erg vreemde vogel is. Khadaffi - in eigen land 'Broeder Leider' genoemd - wil in gebouwen nooit op de begane grond of de bovenste verdieping verblijven. Traplopen doet hij wel, doch maximaal 35 treden. In het gebouw waar hij verblijft moet een kamer zijn die groot genoeg is om zijn bedoeïenentent te kun nen opzetten. Daarin ontvangt hij bezoek en houdt hij vergaderin gen. Vliegreizen mogen nooit lan ger dan acht uur duren. Voor vlie gen over water is hij doodsbang. De man, die in 1969 door een staatsgreep aan de macht kwam, steunt op een heel klein gezel schap vertrouwelingen van wie zijn zoon Saif ul-Islam de belang rijkste is. Hij houdt van dansen en paardenraces. Naar eigen zeggen brengt de Libische leider het groot ste deel van de dag door achter zijn computer. Andere bronnen be weren dat Khadaffi totaal niet weet wat er in de wereld om hem heen gebeurt. Donderdagavond liet hij zich door zijn aanhangers toejuichen tijdens een rondrit door de Libische hoofdstad Tripoli. Dat terwijl el ders in het land 27 demonstranten die hervormingen en zijn vertrek eisten, door ordetroepen werden gedood. Toen de volksopstand in Tunesië begon, werd die door de Libische leider veroordeeld. Vol gens hem waren de Tunesiërs 'de weg kwijt'. Hij raadde alle Arabische landen te kiezen voor het Libische model: „De uiteindelijke bestemming voor alle mensen in hun zucht naar democratie." Van democratie is in Libië - for meel een islamitische socialis- 'Ik ben geen koning', zei de Broeder Leider ooit. 'In Libië heerst het volk.' tische volksrepubliek - geen spra ke. Oppositie bestaat er niet. Khad affi maakt uit wat er goed is voor de 6,6 miljoen Libiërs en de 3 mil joen illegale immigranten die er verblijven. In contacten met Ame rikaanse diplomaten gaven Libi sche functionarissen te kennen dat het land geen maatschappelijke or ganisaties nodig had omdat het land homogeen en verenigd is: alle bevolkingsgroepen hebben dezelf de rechten. Er waren derhalve ook geen problemen met mensenrech ten of de positie van de vrouw. Gevangenen of gevangenissen be staan niet in Libië, zo kregen de Amerikanen te horen. Er zijn de tentiecentra waarin 'broeders' en 'zusters' die van het juiste pad zijn afgeweken de kans krijgen zich te rehabiliteren. De westerse beschul digingen dat er in Libië politieke gevangenen zijn, is onjuist. Het gaat om moslimfundamentalisten die banden hebben met Al Qaeda. Libië is steenrijk. Jaarlijks wordt er zo'n 50 miljard dollar verdiend aan olie- en gasverkopen. Khadaffi zou daarmee sociale onrust kun- doodgeschoten door veiligheids troepen. Duizenden Djiboutianen zijn giste ren de straat op gegaan om het af treden van president Guelleh te ei sen. Volgens de organisatoren wa ren 40.000 mensen op de been. Een verslaggever repte over een be toging zonder precedent in het Afrikaanse land met een grote Ara bische bevolkingsgroep. De politie zette traangas in tegen de betogers. Die zijn van plan op een plein voor het ministerie van Binnenlandse Zaken te kamperen tot de president aftreedt. De 63-ja- rige Guelleh is sinds 1999 aan de macht in de voormalige Franse ko lonie aan de Hoorn van Afrika. In Oman gingen gisteren boze bur gers de straat op om politieke her vormingen te eisen. Zo'n 800 beto gers riepen leuzen als 'Ia tegen her vormingen! Nee tegen corruptie!' en 'Wij willen democratie!'. In Egypte hebben gisteren juist bijna twee miljoen uitbundige mensen deelgenomen aan een 'overwinningsmars' om te vieren dat president Mubarak is afgetre den. Volgens minister Uri Rosent hal (Buitenlandse Zaken) moet de EU de helpende hand bieden aan Egypte en andere Arabische lan den. „Vanuit Europa moeten we die regio niet in de kou laten staan", zei Rosenthal gisteren na af loop van de ministerraad. zie onze website:buitenland Beelden van gewonde demon stranten uit Bahrein. nen afkopen. Dat heeft hij tot nu toe niet gedaan. Uit de via WikiLeaks gelekte docu menten blijkt dat Libische functio narissen zelf erkennen dat het land worstelt met de illegale immi gratie, toenemende criminaliteit en een slechte gezondheidszorg. De werkloosheid onder de jeugd is groot, er is een gebrek aan wonin gen terwijl de voedselprijzen al maar stijgen. Het Westen pakt Khadaffi met flu welen handschoenen aan sinds hij in 2001 zijn steun aan terroristen opgaf, de ontwikkeling van massa vernietigingswapens staakte, en zijn land opende voor westerse in vesteerders. De 'dolle hond uit het Midden-Oosten' (een typering van Ronald Reagan) is een vriend geworden. En daarvan wordt veel getolereerd, zelfs politieke chantage. Toen zijn zoon Hannibal wegens mishande ling van zijn personeel in Zwitser land werd aangehouden, deed Kha daffi het Alpenland in de ban. Zwitserland kreeg geen olie meer, Libië haalde tegoeden van Zwitser se banken en zette twee Zwitsers vast, net zo lang totdat de Zwitser se regering openlijk excuses maak te en de aanklacht tegen Hannibal verviel. Wil de EU dat Libië iets doet te gen de stroom vluchtelingen uit Afrika? Prima, dat kan. Maar dan moet de EU wel vijf miljard euro betalen. En als Tripoli wil dat de Libiër die in Schotland vastzat we gens betrokkenheid bij de aanslag op een Pan Am-vliegtuig boven Lockerbie (268 doden), vrijkomt, gebeurt dat. De Britse regering was te bang voor Khadaffi's toorn en mogelijke wraakacties. „Ik ben geen koning", zei Muam mar Khadaffi ooit in een inter view met het Duitse blad Der Spie gel. „In Libië heerst het volk." Nu dat volk zijn rechten opeist, geeft Khadaffi echter niet thuis. Zijn machtsapparaat doet de rest. 's Werelds langstzittende dictator is niet van plan te vertrekken. RABAT - Via vooral het sociale net werk Facebook zijn Marokkanen opgeroepen om morgen te betogen tegen het regeringsbeleid. Het wordt de Dag van Waardigheid ge noemd. Activisten op internet ei sen onder meer een democratische grondwet, een onafhankelijke rech terlijke macht en ontbinding van het huidige parlement. De Marokkaanse koning Moham med VI regeert sinds 1999. Veel za ken die de betogers eisen, werden al beloofd in Mohammeds eerste toespraak als koning, maar het kwam er niet van. Eén van de ini tiatiefnemers is Oussama al-Khlifi. Hij zei gisteren in de Spaanse krant El Mundo dat de beweging onder meer streeft naar een parlementai re democratie. KABUL Zeker twee Duitse militairen zijn gisteren om het leven gekomen door een aanslag op een NAVO-ba- sis in Noord-Afghanistan. Drie mili tairen liepen zware verwondingen op en vier collega's raakten licht ge wond. Een man in legeruniform was verantwoordelijk voor de schietpartij. Hij werd neergescho ten en raakte zwaargewond. CLEVELAND Een crèche in de Amerikaanse stad Cleveland heeft aan een man die zijn kleinzoon van 3 kwam opha len het verkeerde kind meegege ven. De grootvader ontdekte de ver gissing pas thuis. Toen de moeder van het kind alsnog haar zoon kwam ophalen, hadden de mede werkers van het verblijf meteen door wat er verkeerd was gegaan. Johannes Paulus II VATICAANSTAD De 'tickets' die op internet worden aangeboden voor de zaligverkla ring van paus Johannes Paulus II op 1 mei, zijn nep. Hiervoor heeft het Vaticaan gewaarschuwd. Er wordt aan herinnerd dat geen kaar ten nodig zijn om de mis te bezoe ken. Bij de ceremonie in Rome wor den meer dan 1 miljoen, wellicht 2 miljoen pelgrims verwacht. VaJcanfie-Pi/e-'H'e'H in he-e-l Twee vakanties in één klap! Genieten van het zoete leven in de twee heerlijkste vakantielanden van Europa: eerst een week in Frankrijk, in de mooie Provence, dan een week in Italië, aan de Bloemenrivièra. U begint uw vakantie aan het meer van Sainte Croix. Daarna gaat u een weekje naar zee, niet ver van San Remo. Twee totaal ver schillende werelden, maar allebei paradijsjes vol heer lijkheid voor liefhebbers van het goede leven! Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nf/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm, max, 10,- per gesprek} Ijjpk met zoekcode 74116 euro p.p. 15 daags VakantieDuet zoek boekcode 74116 18/06-01/07 02/07 - 08/07 09/07-15/07 20/08 - 26/08 27/08 - 02/09 03/09 - 09/09 10/09-15/09 Prijzen €220 €367 €421 €255 €170 €132 €108 Prijs per persoon per arrangement o.b.v. 4 personen. Zie voor prijzen april en mei: Pharosreizen.nl. Niet inbegrepen: reserveringskosten en kosten calamiteitenfonds. Inbegrepen 7x overnachting op camping Ie Clos de Barbey in een dnekamerstacaravan. 7x overnachting op camping Villaggio Colombo in een driekamerbungalow Gebruik gas, wateren elektra Kidsgids frankrijk en Italië 50,- duetkorting (reeds verwerkt in de prijzen) Meer VakantieDuetten Dit is een van onze VakantieDuetten. Kijk voor alle 32 VakantieDuetten op pharosretzen.nl pharOS 6©nf v daar al 'nS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9