orgt voor droge en natte voeten 'Er zijn heus wel ergere dingen' 7 spectrum Maatregelen ruimte voor de rivier Zaterdag 19 februari 2011 Q waterberging Volkerak Zoommeer Q dijkverbetering Oude Maas/Voorne Putten Q dijkverbetering Oude Maas/Hoekse Waard Q dijkverbetering Lek/Lopiker- en Krimpenerewaard Q dijkverbetering Lek/Alblasserwaard en Vijfheerenlanden uiterwaardvergraving bedrijventerrein Avelingen ontpoldering Noordwaard Zuiderklip I Q dijkverbeteing Steurgat/Land van Altena dijkverbetering Bergsche Maas/Land van Altena dijkverbetering Amer/Donge ontpoldering Overdiepse Polder I uiterwaardvergraving Brakelse beneden-waarden en dijkverlegging Buitenpolder het Munnikenland uiterwaardvergraving Honswijkerwaarden, Stuweiiand Hagestein, Hagesteinse uiterwaard en Heerenwaard dijkverbetering Lek/Betuwe/Tieler- en Culemborgerwaard obstakelverwijdering machinistenschool Eist uiterwaardvergraving de Tollewaard uiterwaardvergraving Middelwaard dijkverbetering Nederrijn/Betuwe/Tieler- en Culemborgerwaard uiterwaardvergraving Doorwerthsche waarden Volkerak-Zoommeer Ontstaan in 1987 in het kader van de Deltawerken. Het gebied iigt in drie provincies en wordt beheerd door drie waterschap pen, drie Rijkswaterstaatdiensten en drie natuurbeheerders. Het meer is omringd door 127 km zeedijken. Waterpeil NAP 0 m. Wim Nederveen woont in de Schelde Rijnweg, één van de huizen die, zogezegd, nat te voeten zouden krijgen. „Ik heb het allemaal wel een klein beetje gevolgd, maar niet met zo héél veel aandacht", zegt hij. „De kans dat er echt iets ge beurt is klein. Bovendien neem ik aan dat eventuele schade vergoed zal wor den. Je kunt je niet overal druk over ma ken. Hier in de wijk wordt er meer ge praat over het probleem van de blauw- alg en dat ze het meer zout gaan ma ken. Daar hebben we méér belang bij. Dat volg ik wel." Verderop in de straat reageert een bewoonster verbaasd: „Is dit al besloten? Nu ik erover nadenk, ons huis zal inderdaad zo'n 45 centime ter onder water komen te staan. Dit huis telt meerdere verdiepingen, dus zo'n ramp is het niet. Ik zal er niet om gaan verhuizen." Die mening wordt in Slikkenburg niet gedeeld. „Als je een huis bouwt in een regio waar je omsloten bent door wa ter, neem je bewust een risico", zegt een bewoonster. „Maar dat het zo con creet is, daarvan was ik mij niet bewust. Dit is misschien net wat meer risico dan ik wil nemen. Ik zal het er eens met mijn man over hebben." Voor Alexan der Hoff, aan de Schelde Rijnweg 44, is het oud nieuws. „Vijfjaar geleden heb ik er al een brief over gekregen. Wij heb ben een dijkwoning; de eerste en twee de etage zijn op dijkniveau, de slaapka mers liggen beneden. Ik denk dat het water bij ons een centimeter of tachtig hoog zou komen te staan, als het peil tot NAP 2,30 wordt verhoogd. Een ang stig idee? Nee. Ik zie het niet gebeuren. Ik kan me niet voorstellen dat de water huishouding in Nederland zo ontregeld raakt, dat er twee meter water bij komt. De kans dat je bij het oversteken wordt aangereden, acht ik groter. Bovendien denk ik niet dat zo'n situatie zich van de ene op de andere dag voordoet. Dan moeten er toch langere tijd extreme wa terstanden zijn. Eén week, twee weken; dan zijn de bedden allang naar boven verhuisd." Laconiek: „Stel dat het gebeurt, dan heb ben we beneden wateroverlast en krij gen we de schade later vergoed. Er zijn wel ergere dingen om je zorgen over te maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 97