spectrum 6 Zaterdag 19 februari 2011 V olkerak-Zoommeer Het Volkerak-Zoommeer als opvang van het water van Rijn en Maas. Dat zou kunnen, maar als er niets gebeurt komt dan wel de wijk Waterfront in het stadje Tholen onder water te staan. Ook kunnen landbouwgronden en natuur blank komen te staan. En de koeien op de Hellegatsplaten moeten in veiligheid worden gebracht. Een complex project: Waterberging Volkerak-Zoommeer. door Ben Jansen en Ondine van der Vleuten Het is een toestand die zich niet vaak zal voordoen, maar als het zover is, zijn de gevolgen in zuidelijk Zuid-Holland groot. De si tuatie: de rivieren Rijn en Maas voeren grote hoeveelheden regen- en smeltwater af. Dat wordt zoveel mogelijk opgevan gen in het rivierengebied, waar allerlei projecten worden uitgevoerd om de rivie ren meer ruimte te bieden. Aan de hand van de onverbiddelijke wet dat water van hoog naar laag stroomt, wordt al dat overtollige water normaal uiteindelijk zonder al te grote problemen via de Haringvlietsluizen en de Nieuwe Waterweg op de Noordzee geloosd. Eens in de 1400 jaar, naar 2050 mogelijk op lopend tot eens in de 550 jaar, kan zo'n periode van hoge rivierafvoeren zich voordoen gelijktijdig met een stormvloed op de Noordzee. De Maeslantkering en de Hartelkering in de Nieuwe Waterweg en de Haringvlietsluizen moeten dan dicht om de zee buiten te houden. Het Hollandsch Diep en het Haringvliet zijn in dat geval als een badkuip die gestaag volloopt met rivierwater. Gevolg: grote wateroverlast in het zuiden van Zuid-Hol land, waarbij bijvoorbeeld Dordrecht het flink voor zijn kiezen krijgt. Rijkswaterstaat heeft dit gevaar onder kend en daarom aan het programma Ruimte voor de Rivier een extra project toegevoegd: tijdelijke waterberging in het Volkerak-Zoommeer. „Het regent vaker en harder, waardoor de rivieren steeds meer water moeten verwerken", zegt Hans Brouwer, omgevingsmanager Ruim te voor de Rivier. „We gaan ervan uit dat bij Lobith 16.000 kubieke meter per se conde Nederland zal binnenkomen. Dat is nogal wat water. En diezelfde klimaat verandering leidt ertoe dat de keringen aan de kust vaker dicht moeten." De rivier krijgt meer ruimte doordat bij voorbeeld uiterwaarden worden ver diept, dijken verlegd, obstakels opge ruimd en op enkele plaatsen zelfs ontpol- deringen worden uitgevoerd. Maatwerk op 39 plekken om te bereiken dat situa ties als in 1993 en 1995, toen rivierdijken onder de druk van de gezwollen rivieren dreigden te bezwijken, zich niet meer voordoen. Een van die maatregelen, de waterberging in het Volkerak-Zoom- meer, is een bijzondere omdat het hoog waterprobleem wordt opgelost in een an der gebied dan waar het ontstaat. Hans van Hoek, projectleider waterber ging Volkerak-Zoommeer, legt uit waar om dit gebied zo geschikt is om dreigen- Het gebruik van het Volkerak-Zoommeer voor de berging van rivierwater betekent dat de bewoners van de 41 woningen in de bui tendijks gelegen wijk Waterfront bij Tholen in voorkomende gevallen wateroverlast hebben te duchten. de overstromingen in Dordrecht en ver der westwaarts te helpen voorkomen. „Vóór de Deltawerken hoorde dit gebied bij de Oosterschelde en het werd bevei ligd door zeedijken. Die zijn hoog en sterk genoeg om tijdelijk extra water met een hoogte tot ongeveer 2,30 meter te kunnen vasthouden. Alleen moeten op sommige plaatsen de stabiliteit en de be kleding worden verbeterd." Het gebruik van het Volkerak-Zoommeer voor de berging van rivierwater betekent dat de bewoners van de 41 woningen in de buitendijks gelegen wijk Waterfront bij Tholen in voorkomende gevallen wa teroverlast hebben te duchten. Ervan uit gaand dat het peil tot NAP +2,30 meter wordt verhoogd, krijgen acht woningen 45 cm water binnen, in 26 gevallen zal het water 1,05 meter hoog komen en in de zeven huizen die het laagst liggen, reikt het tot 1,30 meter. Van Hoek: „We zijn natuurlijk in een vroeg stadium met de bewoners en de ge meente Tholen gaan praten. Als je kijkt naar de geringe kans dat het Vol- kerak-Zoommeer voor waterberging moet worden gebruikt, zou je voor wa teroverlast tot 1 meter een schadevergoe ding kunnen toepassen. Gaat het water hoger komen, dan moet je aan iets anders denken: een keersluis in de haven bijvoor beeld. We zijn in samenspraak met de be woners en de gemeente bezig de plussen en minnen op een rijtje te zetten." Wanneer het Volkerak-Zoommeer voor waterberging wordt ingezet, lopen behal ve Waterfront nog meer buitendijkse ge bieden onder: landbouwgrond en natuur terreinen, waarvan de gebruikers en be heerders tijdig moeten worden gewaar schuwd om bijvoorbeeld vee in veilig heid te brengen. De hoge waterstand op het meer betekent dat de afwatering van het omliggende gebied belemmerd wordt, zodat ook daar met wateroverlast Zoommeer. foto's Willem Mieras rekening moet worden gehouden. Ook de Zuid-Bevelandse Paviljoenpolder, de driehoek aan de zuidwestkant van het Bathse Spuikanaal, zal dan onder water staan. Een en ander betekent dat een uit gebreid waarschuwingssysteem moet worden opgezet, waarmee regelmatig moet worden geoefend. Zodra het ernaar uitzien dat hoge rivieraf voeren en storm op zee het noodzakelijk maken water in het Volkerak-Zoommeer te bergen, zorgt Rijkswaterstaat ervoor dat het peil op het meer om te beginnen zo laag mogelijk staat door water af te voeren met de Krammersluis en de Bath se Spuisluis. Vervolgens wordt via de Vol- keraksluizen rivierwater vanuit het Hol landsch Diep binnengelaten. Met 10 centi meter per uur loopt het bergingsgebied in 24 uur vol. Het effect is dat de water stand op het Hollandsch Diep en het Ha ringvliet met 50 centimeter wordt ver laagd. Wanneer de storm is uitgewoed en de Haringvlietsluizen en de Maeslandt- en_Hartelkering weer open kunnen om het rivierwater op de gebruikelijke ma nier af te voeren, wordt de waterberging in 48 uur via de Volkerak- en Krammers- luizen en de Bathse Spuisluis weer op het normale peil gebracht. De tijdelijke berging van zoet rivierwater heeft geen invloed op de plannen om het Volkerak-Zoommeer weer zout te maken en een beperkte getijbeweging van NAP -30 cm tot NAP +30 cm in te voeren. Rijkswaterstaat is nu in overleg met over heden, belangenorganisaties en bewoners in de omgeving. Daarna wordt de laatste 1/ hand gelegd aan het milieueffectrapport en het rijksinpassingsplan voor de water- berging in het Volkerak-Zoommeer. Staatssecretaris Joop Atsma van Infra structuur en Milieu neemt er in mei of juni een beslissing over. Daarna volgt de inspraak, juist vóór of net na de zomerva kantie. Rijkswaterstaat wil vanaf 2015 over de waterberging kunnen beschik ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 96