Mi 5 spectrum De wereld draait door RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE ganzengang Zaterdag 19 februari 2011 „Niemand noemt mij meer Marie." Haar man, broers en vriendinnen, waren vooral dood. Zij was van 1878. Het is dat ik haar grondig heb uit gehoord over haar jongemeisjesjaren aan het eind van de negentiende eeuw, dat ik zoveel weet van dat leven. Van het zwakke broertje, waarvoor dagelijks een ezel langs de deur kwam. Die werd ter plekke gemolken, zodat er met die versterkende ezelinne-melk niet kon worden gesjoemeld. Van de schoonmaak vóór Pasen. Dan ging de kachel uit. Van de rokken, waaraan voor de zomer nieuw bezemband in de zoom werd genaaid. Van de Ita liaanse en de Hollandse Opera in Rotterdam, waarvan mijn grootmoeder alle aria's kon mee zingen. Van de balboekjes. Ze had drie broers en moest altijd mee, om hun dames te chaperonne ren. Dat deed ze graag, maar niet voor niets, er moest minstens een paar glacé handschoenen te genover staan. En ze was zo populair, dat haar balboekje altijd dubbel bezet was. Zolang iemand nog over je kan vertellen, leeft-ie nog. Gregory Peck en mijn Omaatje hebben, zo lang ik mag leven, het eeuwige leven. "et één been geheven om de bedstee voor het restaurerend middagdutje te bestijgen ging de telefoon: „Met de redactie van De Wereld draait dóór." Vorige week hebben wij vier heren ge vraagd naar hun favoriete filmster. Nu is de beurt aan de dames. Wie is uw favoriete manne lijke filmacteur?" Nu is een van mijn eigenaardigheden dat ik al tijd heel blij en veel te uitvoerig op dit soort per soonlijke vragen inga. Bovendien is een optre den in dat dagelijks live-televisieprogramma al tijd geweldig bestaans-bevestigend, dus spon taan lepelde ik mijn aller-aller-favorietste man nelijke filmster op: „Gregory Peck!" Ach... die lan ge slanke donkerogige man, bovendien een op perbeste acteur. Mijn voorkeur voor hem leidde er indertijd zelfs toe, dat mijn eerste echtgenoot sprekend op hem leek! In mijn laatste boek Ik neem toch een hond heb ik een heel hoofdstuk, geïnspireerd door hem, uit mijn duim gezogen, een hoofdstuk waarin ene 'Gregory" de hoofdrol speelt Maar het redactielid van DWDD was niet het minste geïnspireerd door mijn voorkeur voor deze filmheld. Zij had zelfs nog nooit van hem gehoord! En terwijl ik mijn enthousiasme voor mijn idool non-stop in haar oor kakelde, hoorde ik haar googelen naar Gregory Peck „O ja", riep ze, „ik zie hem!" Ik ging onverminderd enthousiast door met alle beeldschone rollen van Greg op te lepelen: „Spellbound van Hitchcock, met Ingrid Berg man, To kill a mockingbird, The boys from Bra zil, naar de bestseller van Ira Levin., en niet te vergeten Roman Holliday, met William Holden en Audry Hepburn!" „Ik bel U over tien minuten terug. Het gaat over de uitzending van van avond!" Nu, dat dutje was nogal onrustig. En toen ik inderdaad keurig na tien minuten werd teruggebeld, bleek mijn Gregory 'te oud!'. Ach, zo vergaat het de ouder wordende mens. Er komt een dag, dat niemand meer weet over wie je het hebt, wanneer je over Rudi Carell praat Of over Jantje Smit. Of over... noem maar op. Ik moest ook aan mijn grootmoeder denken. Ze logeerde bij mij, 84 jaar oud. Ik stopte haar in haar logeerbed 's avonds nog eens liefdevol on der. „Weet je kind", zei ze een beetje verdrietig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 95