spectrum 4 Velduilen kijken na het flyeren Cultuur of natuur? Zaterdag 19 februari 2011 Grutto Velduil Verliefde zeehonden Vandaag een spannende klus te doen. Dit keer niet een natuurgebied in om vogels te fotogra feren of paddenstoelen te bestuderen, maar gaan flyeren midden in de drukte van de stad Middelburg. Niet bepaald mijn hobby, maar soms moet je wel. Het gaat om de actie 'Hart voor natuur'. De na tuurorganisaties hebben alle politieke partijen gevraagd om een reactie te geven op een aantal stellingen die be trekking hebben op natuur en landschap. Met een ant woord dat gunstig uitpakt voor natuur en landschap konden partijen een 'groen hartje' verdienen. Totaal wa ren er maximaal 5 groene hartjes te scoren. De uitslag van deze peiling wordt vandaag voor het eerst gepre senteerd op de zogenaamde natuurscorekaart. De score- kaarten worden verspreid op de markt in Middelburg en ik ben één van de slachtoffers die de kaart aan de man/vrouw moeten brengen. Ik weet niet of dat wel een goed idee is. Eigenlijk vind ik het gewoon jammer om mijn vrije za terdag op te offeren en om dan de ganse dag het drukke stadsgewoel te ondergaan. Dat is echt helemaal niks voor mij. En flyers uitdelen aan mensen die daar geen enkele behoefte aan hebben lijkt me vreselijk. En toch doe ik het. Ik doe het omdat ik iedere ochtend weer de jubelende zang van de grote lijster hoor en daar hele maal blij van word. Ik doe het omdat ik wil dat mijn kleinkinderen Anna en Thijs nog net zo veel vreugde kunnen beleven als ik wanneer ze over dertig of veertig jaar naar een Zeeuws natuurgebied gaan. Ik doe het om dat er een politieke partij is die liet weten dat ze natuur zo onbelangrijk vindt dat ze weigerde om de enquêtevragen in te vullen. Ik doe het omdat een ande re partij is die o hartjes scoort omdat ze er een eigen - nogal merkwaardige - definitie van natuur op na hou den. Ik doe het ook omdat een groot deel van de in Zee land actieve partijen de hoogst mogelijke score haalt. Ik doe het omdat er in de weiden van de Yerseke moer weer grutto's zijn teruggekeerd uit hun Afrikaanse win terverblijf. Ik doe het omdat er geen mooier geluid be staat dan het drukke gejoel van die grutto's die net te rug in hun broedgebied zijn. Ik doe het om de zeehon den bij de Brouwersdam die met hun liefdescapriolen complete bussen met Nederlandse en buitenlandse be zoekers trekken omdat ze zo ongelofelijk 'cute' zijn. Ik doe het om de directies van grote bedrijven die met de ondertekening van het convenant voor biodiversiteit aangeven dat ze ernst willen maken met het behoud van flora en fauna. Ik doe het omdat ik hoop, zo heel erg hoop, dat het kabinet de enorme bezuinigingen op natuur en landschap zal matigen. Ik doe het omdat die bezuinigingen groter zijn dan er voor enige andere sec tor worden voorzien. Ik doe het omdat de natuur zelf niet kan protesteren: alles van waarde is weerloos. Ik doe het ook omdat ik mijn baan, die ik sinds 33 jaar met veel plezier doe bij Het Zeeuwse Landschap, graag wil behouden. Staatssecretaris Henk Bleker zei het immers al: natuurbeschermers zijn soms net mensen. 's Middags om vier uur is het gedoe met die scorekaar- ten afgelopen. Te laat om nog een rondje naar de Oester- dam te doen om te kijken of de fratertjes er nog zitten. Maar ik heb een ander idee. Op de terugweg van Middel burg ga ik nog even langs de velduilen. Ik hoef niet eens zo heel ver om te rijden om nog even te gaan kij ken op de plek waar iedere middag zo rond een uur of vijf een paar velduilen op jacht gaan. Met wat geluk zie je dan hoe ze een muis of een woelrat bemachtigen tij dens hun geruisloze jachtvluchten. Het is ronduit spec taculair om ze in hun doen en laten bezig te zien en het voordeel is dat de vogels gewoon doorgaan wanneer de duisternis invalt. Ik zeg wel tegen Suzan dat ik nog wat extra laat kom voor het eten. En met een half uurtje velduilen kijken moet het vast en zeker lukken om de stress van een dag flyeren van me af te schudden. Graag zie ik u vandaag nog even terug, maar, begrijp me niet verkeerd: natuurlijk liever niet bij de velduilen! Met de groeiende aandacht voor natuur en landschap in de tweede helft van de twintigste eeuw zijn veel overhoek- jes in het Zeeuwse Landschap met zeer kleinschalige bos jes beplant, het dorps - of polderbosje. Ik weet nog dat ik blij was met de komst van ons eigen 'dorpsbos'. Bos had voor mijn gevoel een extra dimensie. Sommigen menen dat bos eigenlijk niet in het Zeeuwse thuishoort. Daarbij moeten we bedenken dat in feite, als we vanaf pakweg het jaar duizend van onze jaartelling in de delta de natuur haar gang hadden laten gaan, we vermoedelijk hier nooit hadden kunnen leven, laat staan dat er natuur zou zijn ontstaan zo als we die nu kennen. Pas na onze bedijkingactiviteiten vanaf het jaar 1000 is het Zeeuwse landschap ontstaan zoals we dat nu kennen. Wat we nu voor natuur houden, de Manteling van Walcheren, de vroongronden, de bloemdïjken, het heggen- en poellandschap, de ganzen en weidevogels, zonder uitzondering zijn het de onbedoelde neveneffecten van slechts '1000 jaar jonge' economische belangen. De waarde ervan? Juist in deze tijd ervaren we dat de knoppen van meidoorn, sleedoorn, veldesdoom, braam, wilg en vlier - allen typi sche soorten in de traditionele, ook destijds bewust aangeplante Zeeuwse hagen - kleuren en zwellingen vertonen die beloftes inhou den. Dat maakt je ook alert op de zwijgende maar niet minder duide lijke aanwijzingen van een naderend voorjaar wat struiken en bo men te kennen geven. Een meerwaarde voor het landschap, al die door de mens gecreëerde natuur!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 94