Een paar en spectrum 2 Zaterdag 19 februari 2011 schoten Een paar schoten, drie gewonden en een enorme deuk in het imago van Terneuzen als uitgaansstad. Een schietpartij in het centrum van de havenstad, vorige week zaterdag, laat diepe sporen na. „Het ging de laatste tijd zo goed, Terneuzen zat echt in de lift. Jaren van poetsen worden in een klap tenietgedaan." door Martijn de Koning en Raymond de Frel Stel. Je bent vader van een tiener, die nog maar net zijn eerste stap pen in het uitgaansleven zet. Dan hoor je dat het in het ge bied, waar jouw kind een leuke avond wilde beleven, helemaal uit de hand liep. Ruzie, pistolen, schoten, zwaar gewonden... Dan krab je eens goed achter de oren en zegt: blijf jij komend weekend maar even thuis of ga alsjeblieft ergens an ders naartoe. De schietpartij van vorige week zater dagnacht op het Terneuzense Arsenaal- plein reet wonden open, die eigenlijk am per waren genezen. Al jarenlang vecht een flink aantal horeca-ondernemers voor een beter imago. Terneuzen stond lang, heel lang gelijk aan drugs. In de tijd dat de ille gale handel hoogtij vierde, maar zeker ook in de periode dat de op last van justitie ge sloten coffeeshop Checkpoint uitgroeide tot de grootste gedoogde wietwinkel van Europa. Natuurlijk, er wordt nog altijd gedeald, we ten ook veel binnenstadbewoners. Maar dat hoort bij een stad, je bant het nooit he lemaal uit, roepen ze meteen in koor. Een groot deel zegt dat ook omdat zij weet dat negatieve publiciteit juist een aantrekkings kracht op 'foute lui' heeft. Het ging steeds beter in Terneuzen. Ster ker nog, zeggen de horecaondernemers uit de Nieuwstraat, het is er nog nooit zo rus tig geweest. „Tenminste, als het om inci denten gaat. Onze bezoekersaantallen stij gen", vertelt een kroegbaas. Hij is, net als vijftien andere ondernemers, aangesloten bij de anderhalfjaar geleden opgerichte ondernemersvereniging Horeca Nieuwstraat Omgeving (HN&.0). „We proberen met tal van activiteiten de sfeer in het uitgaansgebied op te krikken. Het ging de laatste tijd zo goed, Terneuzen zat echt in de lift. Jaren van poetsen worden nu in een klap tenietgedaan. Het imago van de binnenstad krijgt een gigantische deuk. Er moet daarom snel iets worden ge daan, we gaan in overleg met de gemeente Terneuzen en politie om maatregelen te treffen. Er gebeurt vrijwel nooit iets verve lends, alleen met die ene groep. De inci denten met deze jongens stapelden zich in het afgelopen halfjaar op." De ondernemersclub stelt dat negen van de tien keer dezelfde groep stappers voor overlast zorgt. „Die groep zijn wij, en ook de politie, al jaren beu. En daar hebben na tionaliteiten dus echt helemaal niets mee te maken. Er zijn Antillianen bij, Turken, maar ook Nederlanders. Het gaat ons puur om het gedrag dat deze jongeren vertonen. Bij de meeste cafés komen ze er niet meer in, behalve bij De 2 Heeren. Daar is het al tijd wel wat. We hebben bij de politie al zo vaak onze zorgen over deze kroeg uitge sproken. Het was lange tijd dé après-ski- hut van Terneuzen, maar een jaar of twee geleden ging het roer om. En die groep mag daar dus binnen. Als het aan ons ligt, worden deze mensen voor eens en voor altijd uit de Nieuwstraat geweerd. Overi gens is De 2 Heeren geen lid van onze on dernemersvereniging." Exploitant Peter Rijke van De 2 Heeren vindt het 'asociaal' dat zijn café op het inci dent wordt aangekeken. „Wij werken al ze ven jaar met gecertificeerde portiers. Die hebben zaterdagavond een groep jongeren buiten gezet, omdat ze binnen ruzie had den. Vervolgens is het buiten uit de hand gelopen. Zeker is wel dat die jongen bui ten een pistool moet hebben bemachtigd. Hij kan het binnen niet bij zich hebben ge dragen. Alle bezoekers van De 2 Heeren worden namelijk gefouilleerd." Het blijft gissen naar wat er zater dagnacht precies is gebeurd. De voordeur van De 2 Heeren be vindt zich aan de Nieuwstraat, de schiet partij vond plaats aan de achterzijde, op het Arsenaalplein. De twee zwaargewon den, onder wie VC Vlissingen-voetballer Sinan Coban, meldden zich later zeifin het ziekenhuis. „Volgens mij zijn ze ge vlucht, want in de Dijkgang - een steegje tussen de Nieuwstraat en Dijkstraat - lag tot en met maandag nog een flinke plas bloed", zegt een binnenstadbewoner. Op de website van de krant plaatsten le zers deze week tal van geruchten en ook in de kroegen wemelt het van de 'zou-zou- verhalen'. Een afrekening, heeft één van de kroegbazen gehoord, omdat de schutter een familielid van een paar ande ren zou hebben geslagen. De dader zou zo bang zijn geworden dat hij zou hebben ge schoten. „Wat ér ook waar is, het blijft toch krankzinnig dat je met een pistool op zak op stap gaat?", stelt zij. De Terneuzen se burgemeester Jan Lonink weet dat het om een escalatie binnen de groep ging. „Ze hebben zich namelijk niet tot andere stappers gericht", zegt hij. Een negentienjarige jongen uit Terneuzen was erbij toen het misging. „Ik stond in de hoek, toen er opeens mensen naar buiten renden. Een van hen werd door een por tier buiten gegooid. Daarna heb ik niet veel meer gemerkt, tot er politie bij kwam. Maar pas de volgende dag hoorde ik dat er was geschoten. Ik kom weieerts in De 2 Heeren, maar het is toch ook niet hele maal mijn tent. Als je naar het rokershok gaat, val je haast steil achterover door de geur van wiet en hasj." Rijke ontkent stellig dat er wordt gedeald en geblowd in zijn zaak. „Als we dat mer ken, sta je meteen buiten. Ik vind het echt niet netjes dat de beschuldigende vinger nu zo richting ons gaat. In zeven jaar tijd hebben we in de zaak nooit ellende gehad. We hebben een streng deurbeleid. Petjes en gymschoenen zijn taboe, maar wij dis crimineren niet. Iedereen is, ongeacht af komst, bij ons welkom. Wij zijn trouwens nog de enige horecagelegenheid die tot 4 uur open is. Dat kan omdat we portiers hebben. Alle andere kroegen sluiten tus sen 2 en 3 uur. Waar moet de jeugd daarna dan naartoe? Wij zijn nu de gebeten hond, omdat we langer open zijn dan de ande ren. Bij ons komen ze pas vanaf 00.30 uur binnen. In een paar uur tijd moeten wij het dus verdienen." Lonink nuanceert het verhaal van Rijke. Hij heeft het café vrijdag een tijdelijke slui ting van drie maanden opgelegd. Rijke was gisteren niet bereikbaar om op dat be sluit te reageren. Lonink: „Natuurlijk, het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 92