81 buitenland Protesten Arabische wereld schieten op oppositie' Demissionair premier Yves Leterme: België staat niet op springen helikopters 'Dolle hoild' ONRUST LIBIË Tientallen doden worden gemeld in Libië. Na revoltes in buurlanden lijkt de excentrieke Khadaffi hard om zich heen te slaan nu ook in eigen land de oppositie zich roert. Zu Guttenberg betuigt spijt en laat zich voorlopig geen doctor noemen zaterdag 19 februari 2011 Maummar Khadaffi afgelopen donderdag tijdens een speech in Tripoli. Hij wordt door het Westen met fluwelen handschoenen aangepakt. foto EPA België was deze week even wereldnieuws, zij het niet in positieve zin. Want het wereldre cord van de langste ka binetsformatie is nu niet iets om trots op te zijn. „In een goed func tionerende democratie moet je toch na verkiezingen, zelfs in een ingewikkeld land als België, na drie, vier maanden een regering kunnen hebben", zegt Yves Leter me, sinds 26 april vorig jaar demis sionair eerste-minister. Nog even en hij leidt dus een jaar wat hier een 'regering van lopende zaken' heet. Maar Leterme (50) blijft er la coniek onder. De grote media-aan dacht in binnen- en buitenland voor 'het record' vertekent het beeld. „]e moet het relativeren", zegt de West-Vlaamse christende mocraat. „De Vlaamse, Waalse, Brusselse en Duitstalige deelrege- Yves Leterme. foto Phil Nijhuis/GPD ringen regeren gewoon door, en veel is ook Europees geregeld." Dat het land in crisis is, merk je nergens. „We hebben een goed EU-voorzitterschap gehad, onze begroting is goed - beter dan de Nederlandse - de groei is boven het EU-gemiddelde, de werkloos heid daalt. Het land functioneert. En huisvesting, economie, land bouw, onderwijs of cultuur zijn be voegdheden van de gewesten." De federale regering is er hoofdzake lijk voor het buitenlands beleid, so ciale zekerheid, belastingen. Zo lang het parlement instemt met wat de regering voorstelt, is er wei nig aan de hand. „We stellen op verzoek van de koning een begro ting 2011 op. We hebben een so ciaal akkoord gesloten. We kun nen onze Europese verplichtingen Berlijn - De Duitse minister van Defensie Karl-Theodor zu Gutten- berg, die beschuldigd is van pla giaat in zijn proefschrift, heeft zijn excuses aangeboden en zal voorlo pig zijn doctorstitel niet hanteren. „Mijn dissertatie is geen plagiaat en ik bestrijd de verwijten", zei de minister gisteren. Hij zei wel dat het proefschrift on getwijfeld fouten bevat. „Over elke aparte fout voel ik me ongelukkig. Er is echter nooit bewust verwis- nakomen. Ik doe alles om het beheer van het land zo normaal mogelijk te laten plaatsvinden. We kunnen bijzonder veel als het no dig is." De kritische en vaak zelfs spottende berichtgeving over de lange formatie is toch niet goed voor het imago van België „Nee, dat is jammer. Maar toch, ik krijg er van buitenlandse collega's weinig vragen over. Als ik Europe se collega's tegenkom glimlachen ze wel, en zeggen ze 'o, bén je er nog?' Maar België is een democra tie, een stabiel land, het presteert economisch goed, er is welvaart en we leven vreedzaam samen. De boel staat niet op springen." Wordt de politieke crisis in België se rieus genomen? Het record is 'ge vierd' met ludieke manifestaties. „Ik denk dat de meeste Belgen wel vinden dat de staatshervorming er moet komen. Er is vooral onbe grip over dat er niet echt onder handeld wordt De partijen die dat moeten doen hebben sinds 3 sep tember niet meer aan één tafel gezeten. En wat hebben we niet al lemaal gehad: een informateur, een pre-formateur, een verduidelij- ker en wat al niet meer?" Hoe lang kan dit doorgaan? „Als u bedoelt zonder onherstel baar onheil dan kan dit nog wel even. Ik zie tussen nu en zeg eind april geen grote rampspoed waar door we in de problemen raken. Maar het is niet ideaal. Je hebt een regering waarvan de meeste leden niet weten of ze erbij zullen zijn in de volgende, die verkiezingen verloren hebben, gefrustreerd zijn omdat ze niet kunnen doen wat nodig is." België was altijd het voorbeeld voor Europa van een land waarin twee verschillende bevolkingsgroepen vreedzaam konden samenleven en ge schillen oplosten. Is die voorbeeld functie nu weg? „Zodra er een akkoord is, is die weer terug. Men verwacht nog al tijd van Vlaamse politici dat ze de staatshervorming realiseren. Nieu we verkiezingen lossen niets op. De traditionele partijen hebben in Vlaanderen nog maar 45 procent. De meerderheid stemt voor par tijen met een radicale koers wat staatshervorming betreft. Maar als we hier doorheen raken kunnen we dit land opnieuw stabiliteit en rust geven." seld of bewust het auteursrecht achterwege gelaten. Als iemand zich beschadigd voelt, spijt me dat oprecht." Ondertussen is op internet een wa re klopjacht ontstaan op onjuisthe den in de 475 pagina's tellende dis sertatie. Op de site Guttenplag Wiki worden de door Zu Guten berg gekopieerde teksten geplaatst met het originele stuk tekst erbij. Er staan al meer dan 180 plagiaat- meldingen op de site. Benghazi - De Libische leider Muammar Khadaffi treedt keihard op tegen betogingen in zijn land. Ingrijpen van ordetroepen heeft aan tientallen mensen het leven gekost. De troepen schieten met scherp vanuit helikopters en er zijn sluipschutters ingezet, aldus mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) gisteren. Alleen al in de oost-Libische stad Benghazi zouden gisteren zeker acht mensen zijn omgekomen. „De kwaadaardige aanvallen van de veiligheidsdiensten op vreedza me betogers leggen de werkelijk heid van Muammar Khadaffi's wreedheid bloot, als hij wordt ge confronteerd met kritiek in eigen land", zei directeur Sarah Leah Whitson van de afdeling Mid den-Oosten en Noord-Afrika van de mensenrechtenorganisatie. Een Libische betoger vertelde te gen de Australische zender ABC dat er ook militairen uit Tsjaad door de straten van Benghazi lo pen en betogers aanvallen. Hij zag kinderen en jonge demonstranten van een brug afspringen om te ont komen aan de veiligheidsdiensten en Tsjadische militairen. In de hoofdstad Tripoli heeft Kha daffi zijn aanhang massaal de straat opgestuurd om met veel tamtam steun aan hem te betui gen. De betogers hebben deson danks al succes geboekt in Al-Bai- da, de op twee na grootste stad van Libië. Deze staat volgens de oppositie onder controle van te genstanders van het regime. Khadaffi-getrouwe milities zou den proberen de stad te heroveren op de tegenstanders van het be wind. Ze zouden daarbij onder meer tanks inzetten. Het regime in Tripoli zou gisteren versterkin gen naar Al-Baida hebben ge stuurd. manamah - In veel Arabische lan den lijkt de weerzin tegen totalitai re machthebbers alleen maar toe te nemen. Ook gisteren is massaal gedemonstreerd en vielen er bij ge welddadigheden slachtoffers. Het leger van Bahrein heeft giste ren het vuur geopend op demon stranten die zich hadden verza meld bij het Parelplein in de hoofdstad Manamah. Volgens me dische bronnen en ooggetuigen zijn daardoor één dode en tiental len gewonden gevallen. Volgens het sjiitische ex-parle- mentslid Jalal Firooz waren de de monstranten elders in de stad voor een herdenkingsdienst toen d^ politie hen bestookte met traan gas. De betogers trokken daarop naar het Parelplein waar militairen met scherp begonnen te schieten. In de nacht van woensdag op don derdag maakte de politie reeds hardhandig een eind aan een pro testactie van sjiieten op het Parel plein. Vier mensen kwamen daar bij om en honderden raakten ge wond. Het regime van de gehate Jcmcniti- sche president Ali Abdullah Saleh komt ook steeds meer onder druk te staan. Gisteren was daar sprake van de omvangrijkste protesten tot nog toe in een reeks steden, waar onder de hoofdstad Sanaa. Zeker vijf mensen zouden om het leven zijn gekomen. De betogers eisten het vertrek van de 68-jarige Saleh en democrati sche hervormingen in het bestuur van het armste land van het Arabi sche schiereiland. Bij de universi teit in Sanaa deden duizenden be togers mee aan een protest. Ze tie- pen „Ali, jij bent de volgende na Mubarak" en hielden borden om hoog met: „Vertrek, vertrek, om wille van onze toekomst." Tienduizenden betoogden volgens ooggetuigen op het Vrijheidsplein in de stad Taiz, circa 200 kilometer zuidelijk van de hoofdstad Sanaa. „Weg met de dictator, weg met de onderdrukking", zongen de de monstranten, die al dagenlang kamperen op het plein. Een handgranaat die temidden van antiregeringsbetogers in Taiz werd gegooid, doodde twee men sen en verwondde zeker 25 ande ren. In de zuidelijke havenstad Aden zouden drie betogers zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8