Vervroeg de lente, neem een kas m 27 wonen rcf mm 'Mijn Duitse pijp heeft te vroeg de geest gegeven. Nu ben ik op zoek naar een goede vervanger' 'De walnoot in de tuin heeft het zwaar. De bast laat los, ik zie schimmel en hij heeft gebloed' wonen@wegener.nl 131 024-3650509 Pas de tuin in als de vorst uit de grond is? Hoeft niet. Kassen, cloches en kweekbakken vervroegen het buitenseizoen. De eerste groenten en planten kunnen nu al worden gekweekt, door Suzanne Dijkstra '*iL ■2 Onder een dakje Planten in de volle grond kunnen worden beschermd tegen slecht weer, slakken en vogels. Wees de natuur te slim af en maak een be- schermdak van een door midden gesneden plastic fles. Plaats dat dak over de plant en zet de fles vast met een bamboestokje. Een overkapping houdt de eer ste voorjaarswarmte vast, waardoor de plant sneller groeit. Er zijn ook kant-en- klare cloches als de Victo rian Bell, een glazen stolp voor planten. En versies met een losse stop voor meer beluchting, zoals de cloche van Manufactum.de. Onder een cloche groeit sla sneller en rabarber wordt zoeter. Planten kunnen ook worden bedekt met spe ciaal tuinvlies, onder meer via www.detuinwinkel.nl verkrijgbaar. Dit vlies laat lucht, water en licht door. Zaterdag 19 februari 2011 Kas In een glazen kas kun je kwe ken, zaaien en planten zon der afhankelijk te zijn van het klimaat. De tuinkas van nu is er in allerlei vormen, maten, kleuren en materia len. De nieuwste trend is een combinatie van kas en schuur. Kassen zijn er opval lend Victoriaans, zoals de Royal Brugge van Hobby- kas.info. Of juist eenvoudig en duurzaam, zoals de ceder houten plantenkas De Acht van De Wiltfang. Plaats de kas op een beschut te plek, met de nok van het noorden naar het zuiden en met het kleinste glasopper vlak naar het westen. Hoe groter, des te beter tempera tuurschommelingen worden voorkomen. En hoe breder, hoe meer kweekruimte, eventueel dankzij schuine wanden. De fundering moet verzakken voorkomen. Veel kassen hebben gehard glas, maar er zijn ook kassen van polycarbonaat. Zoals tuinkas Basic van ACD-kas- sen. Deze is voorzien van dubbele platen voor een be tere klimaatbeheersing. Deze tijd is bij uitstek geschikt om een kas te plaatsen. Kweekbak Een kweekbak wordt vooral in het voorjaar gebruikt om planten voor te zaaien, te kie men, te stekken of te laten wortelen, zodat ze later in de tuin kunnen worden uitge zet. Ze zijn er in allerlei for maten. Sommige meer dan 5 meter lang, voor in de moestuin. Andere zijn door hun tafelformaat geschikt voor een balkon of dakter ras. Ook voor kweekbakken is een goede balans tussen zon licht, temperatuur en lucht vochtigheid essentieel voor goede groei van planten. Er zijn zelfs kweekbakken met een digitale klokthermostaat en een losse temperatuurvoe- ler. Andere hebben een een voudige ontluchtingsschuif op het deksel. Zorg voor goe de zaai- en stekgrond. Kweekbakken worden ook gebruikt ter aanvulling op een kas. Een variant is de muurkas, die op een glazen kast met planken lijkt en vaak tegen een woning of een schuur geplaatst wordt zodat de muurkas kan profi teren van de warmte van de woning. Een andere oplos sing is het zelf maken van een stenen, koude bak met een oud raam als bovenkant. foto's PR BI rj www.dewiltfang.nl www.acd-kassen.nl www.hobbykas.info www.kweekbak.nl www.gardenonline.nl www.buiten-goedweb- shop.nl Tunnelkas Geen ruimte voor een kas? Neem een tunnelkas. Veel voordeliger, het effect van de zon is hetzelfde en in sommi ge kun je gewoon staan. Tuincentra en winkels als Weikoop hebben ze al voor rond de 20 euro. Een grote tunnelkas is handig als serre, om tuinspullen in op te ber gen, en als kweekkas om al vroeg in het voorjaar te star ten met zaaien en planten. Klussers bouwen zelf een tunnelkas met pvc-buizen en plastic. Of volg op www.doorgarden.com de Engelstalige instructie. Zorg voor voldoende frisse lucht, anders kunnen schim mels en bacteriën de planten aantasten. Houd de lucht vochtigheid laag en bewerk de grond goed. In onver warmde tunnelkassen kun je begin maart al bijvoor beeld sla, raapkool, bloem kool en radijsjes planten. www.arkoo.nl www.detuinwinkel.nl www.royalwellkassen.nl De tuin in! Kweken van groenten en planten is in februari al mogelijk. Begin met zaaien van groenten als spinazie, wortelen en zomerprei in een warme kweekkas of bak (met verwarming of noppenfolie op de ramen). Ook sla, spitskool en knolselderij kunnen ingezaaid worden. Schijnt de februarizon? Zet dan de ramen van de kas even open. Begin in maart met het gieten en bemesten van de planten, omdat het reservevoedsel uit de potgrond dan grotendeels is opgebruikt. Vanaf midden maart kunnen tomaten worden geplant. Reageren? redactie,wonen@wegener.nl door Jan van Muüem redactie.wonen@wegener.n! I 024-3650509 Tot voor kort groeide er een Duitse pijp tegen de garage muur, op het zuiden, van le zer H. de Graaf. 'Een prachti ge klimmer, maar al in augus tus begonnen de bladeren bruin te worden en af te val len. Ik heb hem eruit gegooid en denk na over een vervanger. Ik zoek een klimplant die niet zelf aan de muur hecht, blad heeft, winterhard en liefst wintergroen is en op arme zandgrond gedijt. Hij hoeft niet te bloeien. Ik dacht zelf aan een vijg...' „Eerst een terechtwijzing", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Als de Duitse pijp voldoende water had gekre gen, was het blad niet zo vroeg verdord. Maar goed. Winterharde, niet-hechten- de klimplanten met groot blad zijn er weinig. De enige die ik kan beden ken, zijn de kiwi en enkele sierdrui- ven, waarvan Vitis coignetiae (zie fo to) de mooiste is: enorme hartvor mige bladeren en een vlammend ro de kleur in de herfst. Een aanrader!" Zoals dierenliefhebbers zich zorgen kunnen maken over de gezondheid van hun kat, waken tuiniers over de ge steldheid van hun planten en bomen. Zo ook lezeres A. Dullaert. Haar oude wal noot (zie foto) heeft het momenteel moeilijk. 'De bast laat los en eron der blijkt schimmel te zitten. De slechte opbrengst van noten vind ik niet erg, zijn schaduw in de zomer is belangrijker en daarom willen we hem liever niet kwijt. Ook heeft de boom een paar weken gele den gebloed. Kan dat door een specht veroorzaakt zijn? En kan dat kwaad?' „Dit klinkt niet goed", zegt Romke van de Kaa. „Ik denk dat de boom niet te redden is. Het bloeden is niet erg, maar ik betwijfel of een specht de dader is. Ik zou een nieuwe boom planten in plaats van tobben met een boom die op zijn einde loopt. Gelukkig groeien walnoten snel, op vruchtba re grond wel een meter per jaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89