25 wonen verkiest Engeland boven Australië, Frankrijk en Zuid-Afrika Oven schoonmaken wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 19 februari 2011 wordt een Het klinkt te mooi om waar te zijn: nooit meer een vinger uitsteken naar het huishouden. Oven, vaat, ramen en vloer worden als vanzelf schoon. Een utopie? Nee hoor, het zelfreinigende huis is dichtbij, door Cor-Peter Pasma foto's PR In de categorie Vervelende klusjes' staat het schoonmaken van de oven hoog in de top tien. Op de knieën met schuurmiddel aange koekte vetresten verwijderen, vindt (bijna) niemand leuk. Maar dat hoeft tegenwoordig ook niet meer. Vrijwel elke fabrikant van keu- kenapparatuur heeft een zogenoemde zelfrei nigende oven in het assortiment. Hoewel iedereen het beestje een andere naam geeft, komt het altijd op hetzelfde neer: aan de binnenkant van de oven is een specia le coating aangebracht, die zorgt dat bij tempe raturen boven de 200 graden Celsius alle aan gekoekte etensresten worden verpulverd. Wat overblijft, is stof. En dat is met een vochtige doek gemakkelijk te verwijderen. Kleding reinigen De door Pilkington gebruikte techniek voor zelfreinigend glas wordt ook onderzocht op andere toepassingen. Zo zijn wetenschappers in Hong Kong erin geslaagd kleren te reinigen met een wandeling in de zon. Ook daarbij ac tiveren zonnestralen het reinigingsproces en zetten vuil om in andere, niet-vuile stoffen. Volgens de uitvinders zal het nog wel enige ja ren duren voordat zelfreinigende kleding ver krijgbaar zal zijn. Als het dan ook wordt toege past op bankbekleding, hoeven we die na het morsen alleen nog in de zon te zetten. Kopje koffie en de krant erbij en het huishouden is voor het eerst voor iedereen een feest. vrouwen beleven amper nog ple zier aan het huishouden. Een van de oorzaken is dat vrouwen meer werken en minder tijd hebben voor de klusjes in huis. Maar dat de moeders van nu in de jaren ze ventig en tachtig opgevoed zijn met idee dat huishoudelijk werk minderwaardig en stigmatiserend is, speelt zeker ook een rol. In de huidige tijd Wordt er anders tegen het huishouden aangekeken (noodzakelijk kwaad, houdt je af van je eigen, leukere bezigheden), mannen bemoeien zich er meer mee. Maar leuk vinden we het nog altijd niet. Een werkster - of beter, interieurverzorgster - is ui teraard een goede oplossing. Maar wie geen 'vreemde' in huis wil, kan zijn toevlucht nemen tot de technologie. Het wordt ons name lijk steeds gemakkelijker gemaakt. www.robotstofzuiger.info www.cyberhuis.nl www.pilkington.com Reageren? redactie.wonen@wegener.nl summerjob en kreeg een job offer van zakenbank Goldman Sachs in Londen. Via dat werk heb ik Peter- leren kennen. We zaten vol plan nen om meer van elkaar én de we reld te zien. We dachten onder meer aan Sydney, San Francisco en Zuid-Afrika. Een plek waar de financiële markt in orde was, waar we Engels of Nederlands konden praten en de quality of life goed was. Ik was wel huiverig voor de Het huis in Woldingham, Engeland. wie Annemarijn Parlevlïet (37), Peter Eerdmans (41), Camilla (4), Sierk (3) en Dibbe (1) beroep zij: baan opgege ven, hij: portfolio manager eerder zij: Raalte, Davos, Sydney, Fontainebleau, Londen; hij: Harderwijk, Rotterdam, Vermont, Londen; samen: Kaapstad, Londen nu Woldingham, Engeland criminaliteit in Zuid-Afrika, maar na een vakantie én een geslaagd job interview bij een vermogensbe heerder in Kaapstad, waar Peter ook meer dan welkom bleek, wa ren we verkocht. Leven in Zuid- Afrika was echt als een mooie droom. We zijn er getrouwd en onze kinderen zijn er geboren." Tot werk jullie weer in Londen bracht „Klopt. We hadden een ruim huis daar, zonder tuin, in de wijk Bays- water. Omdat we toch een tuin wilden, liefst op een rustige plek, zijn we gaan rondkijken. Dat aan bod in Londen is beperkt en exclu sief, dus zijn we buiten de stad gaan zoeken. Een keuze die wel met zich meebracht dat ik stopte met werken. De zorg voor het ge zin en de extra reistijd naar Lon den waren niet op een verantwoor de manier te combineren met mijn drukke baan, waarvoor ik bo vendien ook nog eens vaak naar het buitenland moest. Met hulp van www.commutefrom.co.uk, waarmee je onder meer reistijd, woningaanbod en scholen per re gio kunt bekijken, hebben we na lang zoeken een vrijstaand huis ge vonden. In Woldingham, een ho ger gelegen dorp, met 2.500 inwo ners. Binnen de grenzen van de M25, de rondweg om Londen. Dat was onze eis. Daarbinnen is voor al stedelijk gebied en ben je in een half uur in Londen. Daarbuiten is het meer rural, platteland. Wol dingham ligt bovendien naast de vliegroutes, wat meer rust bete kent. En meer vogels, wat Peter, een fanatiek vogelaar, waardeert." Blijft Engeland jullie thuis? „We verhuizen binnen Engeland waarschijnlijk niet meer, schat ik in. Wat Nederland betreft: de Ne derlandse gezelligheid heb ik ner gens anders aangetroffen. Maar het is niet dat ik dat mis in mijn huidige leven. Bovendien ga ik ge lukkig vaak genoeg naar Neder land om het sfeertje te proeven!" Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener Annemarijn Parlevliet, samen met haar man Peter en hun kinderen, foto's AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87