Poetsen wonen 24 32 Wereldreiziger uit Raalte Natte voeten Stofzuigen Handige haspel Ramen lappen fïr^ wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 19 februari 2011 zengend heet is. Om die hitte f ginnen de wortels weer te liFw groeien en in de lente volgt Zomerklokje. foto RvdK de bloem. Begrijpelijk, want steppe en woestijn vragen nu eenmaal om aanpassingen. De bol dient om voedsel in op te slaan, om dat voedsel te gebruiken in betere tijden. Maar waarom heeft het zomer klokje een bol? Het zomerklokje is een van de weinige bol gewassen die in Nederland inheems zijn. Het is een bol die verwant is aan de narcis. Als je het blad en de bol ziet, zou je zweren dat je met een narcis te maken had. Maar de bloe men zijn anders: witte klokjes met een groen puntje aan ie der bloemblad. Ze groeien op natte plaatsen, waar ze 's win ters soms weken onder water staan en 's zomers niet uitdro gen. Er is geen reden na de bloei af te sterven en de zomer onder de grond door te brengen. De theorie dat een bol een mechanisme is om hete zomers te overleven, gaat hier niet op. De geleerden weten het ook niet. Eén theorie is dat zo merklokjes hier al groeiden toen het klimaat veel warmer en droger was. Er waren tijden dat hier steppevegetatie groeide, toen had het voor het zomerklokje zin een bol te hebben. Toen het natter werd, bleef de bol behouden, ter wijl hij eigenlijk niet meer nodig was. Ik geloof er niets van en ruil deze theorie graag in voor een betere. Voor de tuinier is van belang dat het zomerklokje van een kletsnatte standplaats houdt. Nu heeft niet iedere tuin een oever of een uiterwaard, maar ook in goede vocht- houdende grond wil het zomerklokje groeien. Als je zomer klokjes koopt, kun je meestal kiezen tussen het gewone zo merklokje en de selectie Gravetye Giant. Die laatste is duur der, verder is er weinig verschil. Plant de bollen van zomer klokjes vroeg. Liever in augustus en september dan in okto ber en november, zoals je met tulpen doet. Zomerklokjes zitten liever onder de grond dan in een zakje. Zomerklokje is een vreemde naam voor een plant die in de lente bloeit. Maar de naam 'lenteklokje* was al bezet. Het lenteklokje is veel kleiner dan het zomerklokje, maar de bloemvorm is gelijk: model ouderwetse lampenkap. Lenteklokjes zijn gevoeli ger dan zomerklokjes. Ze houden er niet van uit de grond gehaald te worden en het zou het mooist f zijn als je ze in een potje kon kopen. Plichtsgetrou we bollenhandelaren versturen zomerklokjesbollen soms in vochtig veenmos, opdat ze niet uitdrogen. Lenteklokjes groeien niet in uiterwaarden. In Ne derland ken ik een paar bossen, bij Utrecht, waar het lenteklokje groeit. In Duitsland weet ik een berghelling die met honderdduizenden lenteklok jes is begroeid. Maar die berghelling bestaat wel uit vette mergelgrond die de hele zomer vochtig blijft. Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn door Jan van Mullem Australië, Frankrijk, Zuid-Afrika en En geland: emigreren lijkt wel een hobby. Annemarijn Parïevliet: „Sommige verhuizingen waren gepland, bij andere was het een job of de liefde die op mijn pad kwam. Ik was 19 toen ik naar Zwitserland ging. Had gymnasium gedaan in Raalte en behoefte aan een gap year, een jaar ertussenuit, voordat ik aan mijn studie zou beginnen. Ik ben een seizoen bardame geweest, in Da- vos. Overdag skiën, 's avond achter de bar. Het was vooral erg gezellig met een groep Australiërs. Zij heb ben me warm gemaakt voor dat land. Ik wilde voor drie maanden naar Sydney, tot mijn studie in Ne derland zou starten. Uiteindelijk ben ik er acht jaar gebleven." Hang naar zelfstandigheid of gewoon opstandig? „Ik weet het niet. Mijn ouders zijn geschrokken. Maar ik heb niet al leen vakantie gevierd in Australië. Ik heb er mijn studie aan de uni versiteit afgerond, werk gevonden bij een Europees bedrijf en ik ben er verliefd geworden. Mijn vader was erbij toen ik mijn bul kreeg. Hij vond het fantastisch mij te zien, maar ook het land en het huis aan de zee waarin ik woonde. We zijn een zeilfamilie, vandaar." Je bent na Australië nog niet terug gezeild naar Nederland. „Ik had via de Nederlandse club in Australië iemand ontmoet die aan de Insead MBA in het Franse Fon- tainebleau (gerenommeerde busi ness school, JvM) had gestudeerd. Dezelfde opleiding die ik in 2001 ging volgen. Toen werd het 9/11, de aanslag. De financiële wereld stortte in elkaar. Alle perspectief op een baan in die branche ver dween. Ik had geluk. Ik had me die zomer aangemeld voor een Sommige producten zijn net niet perfect. Neem de haspel. Op zich een makkelijk ding. Het grote, op rolbare verlengsnoer komt van pas bij allerlei klussen, tuinieren ofj zoals bij mij, het stofzuigen van het interieur van de auto. Bij dat klusje was het mij ook al op gevallen: terwijl de stofzuiger zo'n handig automatisch snoer- oprolsysteem heeft, moet je de haspel met de hand uit- en oprol len. Geen ramp, maar het kan simpeler! Weet ook Designcord, een Nederlands bedrijf dat alle daagse producten 're-designed' om ze praktischer te maken. Het nieuwste ontwerp van Design cord is de haspel met autorewind- kabel. Eén druk op de knop en de kabel rolt zichzelf automa tisch op. Inderdaad, net als bij een stofzuiger. De haspel is vanaf deze maand te koop bij onder meer Praxis, vanaf 19,95 euro. www.designcord.com Stofzuigen is één van de meest terugkerende klusjes in huis. Wie zijn vloeren wil bescher men, moet minimaal twee keer per week stof zuigen. Voor prijzen tussen de 200 en de 300 euro is het mogelijk een robot dat werk te la ten doen. Naar de nieuwste versies, zoals de CleanMate QQ2, heb je geen omkijken meer. Vooraf stel je in wanneer er moet worden ge zogen en de robot doet de rest. Als de klus is geklaard, zoekt het apparaat zelf het oplaadsta- tion op, om zich voor het volgende karwei ge reed te maken. Ook is de robot uitgerust met verschillende sensoren, die ervoor zorgen dat het apparaat niet van de trap valt en dat har de botsingen met meubilair worden voorko men. Verder gebruikt de robot borstels om het vuil van de vloer los te maken en ultravio let licht om bacteriën te doden. Maar de ro bot is niet geschikt voor hoogpolig tapijt. De Roomba van concurrent iRobot (zie grote foto) kan precies hetzelfde, maar is iets duur der. Het voordeel is echter dat deze voor onge veer 600 euro in combinatie met een Scooba kan worden gekocht: een dweilrobot. Ideaal voor laminaatvloeren. Er is wel één nadeel: de robots zijn relatief klein, dus de dweilrobot heeft: geen enorme tank met water tot zijn be schikking. Volgens de fabrikant kan er onge veer 40 vierkante meter per keer worden ge dweild. Ook geen zin om ramen te lappen? Dan is het wellicht een idee te investeren in het zelf reinigende glas Pilkington. De ramen zijn voorzien van een speciale coating, die door middel van een 'fotokatalytisch' proces rea geert op de ultraviolette stralen in het natuur lijke daglicht, om het organische vuil af te bre ken. De regen doet dankzij dezelfde coating de rest. Het water vormt geen druppeltjes, maar een film over het oppervlak. Zodoende wordt het vuil van het glas afgespoeld. Het nuishouden was al nooit het domein van de man, uit onderzoek blijkt dat nog altijd zo. De meerderheid van de vrouwen voelt zich verantwoor delijk voor de staat van het huis en bepaalt welke klusjes worden ge daan. Maar er is één groot verschil met vroeger: zowel mannen als

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 86