reizeni4 ID ST Golden Tulip Er zijn dit jaar al twee doden gevallen door van het dak stortend ijs Nederlandse zeevaarders vonden in het zuidwesten van Australië niets van hun gading, maar VOC-commandeur Willem de Vlamingh had dan ook geen fiets. Bert Sitters wel! Exclusieve lezersaanbieding: Voordelig uit naar Drenthe! Zaterdag 19 februari 2011 reizen@wegener.nl 024-3650360 Hoe laat is het in vredesnaam? Door een kier van het gordijn zie ik dat het al een beetje begint te schemeren. Waar ben ik? Wat is dat voor een her rie boven me? Het duurt even voordat ik besef dat ik op de bovenste verdieping van een hotel in St. Petersburg lig. De ijskoude Russische stad gaat gebukt onder sneeuwterreur en andere winterellende. Nou hoor ik het weer! Bovenop het dak wordt geschuifeld en gebonkt. Ineens een enorm geraas. Er stort iets naar be neden. Door het raam probeer ik naar boven te gluren. Ge lukkig gaan de tuimelruitjes maar een paar centimeter open en krijg ik mijn hoofd er niet doorheen, want even la ten raast er opnieuw iets langs. In mijn badjas verlaat ik de kamer om een verdieping hoger de deur naar het dak te openen. De vier mannen die er bezig zijn, kijken me verbijs terd aan. Ik hen ook. Ze staan te bezemen en te hakken. Ik begrijp dat ze het dak sneeuwvrij maken en de dakgoot ont doen van enorme ijspegels. Het lijkt me een graad of 10 on der nul en er waait een snijdende noordoostenwind. Bij het ontbijt op de bovenste verdieping kijk ik mooi uit over de omliggende gebouwen. Ze zijn overal. Mannen op het dak. Gewapend met bezems en zware spaden gaan ze de witte winterkorsten te lijf Opvallend genoeg is geen van hen geborgd. Eén uitglijer en het is gedaan met de man. Maar terwijl ik mijn uitsmijter kaas verorber, gaat er buiten niets mis. Wel bevangt mij een soort plaatsvervan- gende koude bij het zien van de werkmannen. De noeste arbeid op de daken blijkt een verplich ting te zijn. Huiseigenaren moeten van de burgemeester van St. Petersburg zelf hun dak sneeuwvrij houden, of toch op z'n minst onder controle. Het is een van de meest veraf schuwde bezigheden van het winterseizoen. Niemand heeft er zin in, maar het moet. Want sneeuw op het dak is gevaarlijk. Bij temperaturen rond het vriespunt ontstaan al snel ijspegels. Nou en, zou je denken, een ijspegeltje. Maar onderschat de Petersburgse pegels niet. Er zijn dit jaar al twee doden gevallen door van het dak stortend ijs. We heb ben het dan over exemplaren van een paar meter lang en tientallen kilo's zwaar. Je moet natuurlijk wel erg veel pech hebben, wil je geveld worden door zo'n megapegel. Dat is net zoiets als opgepeuzeld worden door een haai. Ik loop naar Nevski Prospekt, de grote winkelstraat in het centrum. Omdat St. Petersburg gebouwd is met Amsterdam als voorbeeld, moet ik via een paar grachtjes. Op de rijbaan lopen is het handigst. Daar is de bodem tenminste min of meer vlak. Maar als het verkeer te druk wordt, ga ik toch maar naar het trottoir. Ik kijk goed naar de grond wegens verraderlijke kuilen. Wat zou de temperatuur zijn? Boven nul, want ik zie sporen van water. Druppels die van de da ken naar beneden komen vallen. Ik besef dat het smeltwa ter is, maar er gaat nog geen alarmbel rinkelen. In plaats daarvan blijf ik zelfs even staan om te zien waar de drup pels vandaan komen. Ik staar omhoog en tegen de lichtgrij ze sneeuwlucht zie ik plots de haai opdoemen. Meterslange ijspegels lekken drup voor drup naar beneden. Wat een joe kels! En ik sta er met opèn mond naar te kijken. Recht eron der. Als een konijn gevangen in het schijnsel van de aanstor mende koplampen. Bewegingsloos. Fascinerend, die ijspe gels. Fietsen langs Overal waarschuwingen voor kangoeroes. foto's Bert Sitters en Tourism Western Australia De glazen wolkenkrab bers van downtown Perth steken blinkend af tegen het scherpe zonlicht. De stad pro moot het fietsen door een uitge breid net van fietspaden. De trots van de stad is de fietsroute die zich langs beide oevers van de gril lige Swan River slingert. De rivier, met zwarte zwanen, is soms zo breed als een binnenzee, maar dan ineens weer smal. Al fietsend zien we de skyline aan de overkant van de rivier elke keer weer vanuit een andere gezichts veld. Maar na verloop van tijd ko men we nauwelijks nog hoog bouw tegen. Er is immers ruimte genoeg in Australië. De route langs de Swan brengt ons naar Fremantle aan de west kust. Het oude centrum van deze havenstad bestaat uit statige Victo riaanse gebouwen met veel trendy cafés in de zogenoemde cappucci no strip. Fremantle trok altijd al kunstenaars en jazzmusici aan en die uitstraling heeft het nog steeds. Een van de oude havenloodsen herbergt nu een grote overdekte markt: de E-Shed. Hier is ook het vertrekpunt van de veerboten naar Rottnest Island. Deze naam dankt het eiland aan de Nederlandse zee vaarder Willem de Vlamingh. De commandeur van de VOC zag in 1696 de inheemse quokka's (een wallabie, een klein soort kangoe roe) aan voor grote ratten. De Nederlanders waren snel ver trokken, want ze vonden er niets van hun gading. Een met de abori ginals viel geen handel te drijven. Op de camping springen de 'rat ten' van De Vlamingh vrolijk in het rond. De beheerder waar schuwt ons echter: „Laat geen eten in je voortent liggen, want daar gaan ze mee vandoor." Rottnest Island is autovrij. De fiets- paden golven over de duinen, die duidelijk anders zijn dan de zand heuvels langs de Nederlandse kust: hier zijn ook rotspartijen. Verder steekt het water van de In dische Oceaan diepblauw af Het fraaiste deel van Zuidwest- Australië begint voorbij Dunsbo- rough. De weg slingert zich om hoog en omlaag naar Yallingup Beach. De hoge golven maken de zee hier geliefd onder surfers. Niet ver van de kust ligt de Caves Road, zo genoemd vanwege de ve le grotten. Of heet hij zo vanwege de wijnkelders? We fietsen duide lijk door een wijnstreek. Maar be halve de wijnranken bepalen ook olijfboomgaarden het landschap. De geuren doen mediterraan aan. Vanuit onze tent kijken we uit op de riviermond bij Augusta. Pelika nen lijken te dansen op het golven de water. Vanaf dit fraaie punt is het nog maar 8 kilometer naar Cape Leeuwin, maar de tegen wind is fel. Eindelijk komt de wit te vuurtoren op een ontmoetings punt van twee oceanen, de Grote en de Indische Oceaan, in beeld. Het lijkt of beide wereldzeeën een wedstrijd doen om hun golven zo hard mogelijk tegen elkaar te laten beuken. Er zijn in de loop der eeu wen veel schepen op deze plek ver gaan, maar de Nederlandse wind jammer Leeuwin wist in 1622 alle gevaren te trotseren. We verlaten de kust. Door het wegvallen van de wind voelen we al snel de warme deken van het binnenland om ons heen slaan. Precies 16 kilometer voorbij Karri- dale is de laatste winkel. Daarna is er tot Nannup niets meer: alleen maar nationaal park. Ongeveer om het kwartier komt een auto langs. We worden opgeschrikt door een kangoeroemoeder, die pal voor ons met haar kleintje in haar bui del de weg opduikt. We blijven klimmen en dalen, maar de natuur geeft ons veel. Het goudzoekersstadje Nannup is al U verblijft 3 dagen in het gastvrije 4-sterren Golden Tulip Midden-Drenthe, centraal gelegen in het groene hart van Drenthe. Het hotel ligt net buiten het dorp Westerbork en is omgeven door schitterende natuur gebieden met uitgestrekte wandel- en fietspaden, levendige dorpen en diverse bezienswaardigheden. Golden Tulip Midden-Drenthe beschikt over 34 kamers welke zijn voorzien van bad en douche, minibar, tv, telefoon, bureau, zitje, kluis en terras/Frans balkon. Daarnaast beschikt het hotel over een knusse lounge en een sfeervol a la carte restaurant "Ruyghe Venne". Er is een grote tuin met fraai gelegen terras, afsluitbare fietsenstalling en gratis parkeergelegenheid. Fietshuur in het hotel is mogelijk voor 7,50 per dag. Tegen inlevering van deze advertentie krijgt u een korting van 68,50 p.p. en betaalt dan slechts 79,00 i.p.v. 147,50 p.p. voor onderstaand voordeelarrangement. Inhoud arrangement: Welkomst attentie ontvangst met kopje koffie of thee en plak Drentse koek ansichtkaart van Drenthe 2x overnachting in luxe kamer met eigen terras/Frans balkon 2x uitgebreid ontbijtbuffet lx heerlijk 3-gangen diner regioplattegrond met fietsroutes Voorwaarden: aanbieding is geldig bij aankomst op zondag. Bij aankomst op maandag t/m donderdag geldt een prijs van 89,00 p.p.p.a. Bij aankomst op vrijdag en zaterdag geldt een prijs van 99,00 p.p.p.a. De prijs is gebaseerd op 2 personen per luxe kamer. Deze actie is geldig t/m 30 juni 2011. Reserveren kan telefonisch van 9.00 tot 17.00 uur via 0593-331444 of online via www.gtmiddendrenthe.nl/login (de toegangscode voor deze kortingsactie is WG0211) MIDDEN-DRENTHE Reserveren: 0593 331 444 of online via www.gtmiddendrenthe.nl/login (de toegangscode is WG0211) Golden Tulip Midden-Drenthe I Beilerstraat 24a 9431 TA Westerbork www.gtmiddendrenthe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 76