Veiligheid op de Calandweg kan nog beter Pieter Zeeman aan de Mode 221 zeeland Promotieteam op pad voor RegioRuis Onderwijsmethoden naast elkaar Na aanpassing fietspad ook knipperlichten Pontes Pieter Zeeman doet als enige school in Zeeland mee met een innovatieproject. Er wordt sinds kort gewerkt met een elektronische klas en een Persoonlijke Assistent Leraar. Fietstoertocht over eiland krijgt vervolg Dansen in de disco op 16 maart a.s. zaterdag 19 februari 2011 door Joeri Wisse zierikzee - Ook na de ingrijpende verbouwing, blijven automobilis ten te hard rijden over de Caland weg in Zierikzee. Omwonenden en ouders van leerlingen van de Theo Thijssenschool klagen hier over bij de politie. De gemeente heeft, na overleg met de basis school, maatregelen genomen om het oversteken veiliger te maken. Naar aanleiding van de klachten uit de buurt én op verzoek van de gemeente, controleert de politie op snelheid. Zo is afgelopen dins dag nissen 11.30 en 14.00 uur een radarcontrole verricht. Die tijd is bewust gekozen, omdat veel kinde ren dan van en naar school lopen of fietsen. Bijna tien procent, 36 van de 374 passanten, reed harder dan de maximum toegestane der tig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid kwam zelfs bo ven de vijftig uit. Om automobilisten extra te atten deren op de overstekende school jeugd, plaatst de gemeente binnen kort een knipperlichtinstallatie. Het personeel van de school kan die met een afstandsbediening aan- en uitzetten „De mooiste knipperlichten van Nederland", noemt gemeentelijk verkeersamb- tenaar Peter de Winter de installa tie. „Het is een groot, rechthoekig geel bord met de afbeelding van overstekende kinderen. Boven en onder zitten twee ledlichten die om en om knipperen." De lichten werken op zonne-energie. Doordat de lichten alleen branden als er kinderen oversteken, wordt de 'attentiewaarde' extra ver hoogd. De oplossing is voortgeko men uit overleg tussen gemeente en de school. Een op het oog voor de hand liggende oplossing, een ze brapad, is geen optie, legt De Win ter uit. „Dat hoort niet in een 30-kilometerzone waarbij alle ver- keerdeeinemers gelijk zijn." Boven dien is een 'normale' oversteek plaats veiliger dan een zebrapad, omdat de schoolkinderen er dan niet vanuit gaan dat ze automa tisch voorrang krijgen. Voor kinderen die op de fiets naar school komen, is de situatie al veili ger geworden. De voorrangsituatie op de routes vanaf Noorderpolder en het centrum zijn onlangs aange past. De Winter constateert dat de weg hierdoor veiliger is geworden. door Piet Kleemans zierikzee - Een zes man sterk pro motieteam onder aanvoering van Dzenan Hallilovic en Frank Douw gaat de komende tijd de boer op om muziekproject Regioruis te promoten. RegioRuis is een initia tief van het Welzijnshuis Schou- wen-Duiveland en is bedoeld om jonge bands een kans te geven zich letterlijk in de schijnwerper te spelen. De eerste voorronde is in middels afgerond in het Zierikzee- se poppodium Brogum. De volgen de ronde staat voor vrijdag 25 fe bruari op het programma. Ronde drie vindt plaats op vrijdag 25 april en ronde vier, tenslotte, wordt vrij dag 15 april afgewerkt. De finale staat gepland voor zaterdag 14 mei. Het promotieteam heeft flyers uit gedeeld op de Pontes Pieter Zee man en op het busstation. Giste renavond ging het team in Zierik zee de cafés in om reclame te ma ken voor RegioRuis. Doel is om Brogum vol te krijgen tijdens de voorrondes en de fmale. Regio- Ruis 2011 heeft voor wat betreft die finale nog een nieuw idee uit gewerkt. Elke voorrondewinnaar mag tijdens de finale een eigen ver sie laten horen van het nummer 'Use Somebody'. Het origineel van The Kings of Leon heeft een aan tal andere zangers/zangeressen geïnspireerd om er mee aan de slag te gaan. Overigens is er nog ruimte voor deelname van nieuwe bands aan RegioRuis. Opgeven kan via www.mijndingdoen.nl en de knop 'regioruis'. INNOVATIE door Piet Kleemans De Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee gaat als eer ste school in Zeeland aan de slag met een ele- lektronische klas (E-klas) en een Persoonlijke Assistent Leraar (PAL). Aan het innovatieve onder wijsproject doen 29 Nederlandse scholen mee. Het project komt uit de koker van het ministerie van onderwijs en wetenschappen en is ingegeven door de toenemende vergrijzing van het docentenkorps, waardoor er steeds minder docenten beschik baar zijn. De E-klas - ingezet voor biologie, natuurkunde en schei kunde - is een modern alternatief voor de traditionele manier van lesgeven aan de hand van lesboe ken. Bij de E-klas, legt Pontes Pie ter Zeemanprojectleider Jan Brok- ke uit, wordt gebruikgemaakt van internet en speciale voor het pro ject opgestelde digitale lesmodules als onderwijsbron. De leerlingen van de bovenbouw van havo en vwo die aan het pro ject meedoen krijgen de beschik king over netbookcomputers en in het kader van het (onderzoekspro ject is op de school een aantal digi tale schoolborden geïnstalleerd. Het project is geslaagd als in de praktijk blijkt dat het werken met E-klassen en een PAL het onder wijsaanbod ook bij een krimpend aantal leerlingen in stand kan wor den gehouden. Brokke: „Het aanbod moet gega randeerd worden." De eerste ervaringen met de E-klas op Pontes Pieter Zeeman zijn volgens Brokke positief „Ik denk dat de E-klas goed aansluit op de wereld van de jongeren. Het is stil in de klas omdat iedereen ge concentreerd bezig is. Iedereen 'Afstandsonderwijs' De Pontes Pieter Zeeman in Zierik zee is een van de 29 scholen in Ne derland die meedoet aan het pro ject. Zo'n 30 leerlingen van boven bouw havo en vwo gaan met digita le lesstof werken Deelnemende scholen moeten aan een aantal voorwaarden voldoen, heeft het ministerie verordon neerd. 0 Zo moet er een geschikte infra structuur zijn voor 'digitaal af standsonderwijs' in de vorm van een goed bereikbaar computerlo kaal en voldoende laptops. kan in zijn eigen tempo werken. In de praktijk zie je dat iedereen het op zijn eigen manier doet. Ter wijl de een lesstof leest is een an der bijvoorbeeld bezig met een ver taling. Het vergt flexibiliteit van de docent. Die moet snel kunnen switchen van de een naar de an der. Voor hem of haar is het denk ik wel meer werk." Diezelfde docent staat er echter niet alleen voor. Hij of zij krijgt hulp van een Persoonlijk Assistent Leraar (PAL). In het geval van de Pieter Zeeman gaat het om een student van Hogeschool Zeeland. Brokke: „Die helpt bij de begelei ding van de leerlingen. Dat kan door lijfelijk aanwezig te zijn, maar het kan ook via een chat-ses- sie. En je kunt ook denken aan na- kijk-werk dat door de PAL gedaan wordt. Brokke voegt daar aan toe dat een PAL een betaalde kracht is. „En het werken als PAL kan een op stapje zijn naar het werken als do cent. En zo snijdt het mes aan twee kanten." Brokke heeft vertrouwen in het vernieuwende onderwijsproject. „Nu is het nog beperkt tot de bo venbouw van havo en vwo, maar ik hoop dat het systeem op ter mijn ook voor de mavo ingevoerd kan worden. Het onderzoeksproject op de Pontes Pieter Zee man neemt alles bij elkaar drie jaar in beslag. Ba sis is een algemeen projectplan en een op maat voor de deelnemende school geschreven projectplan. Pon tes projectleider Jan Brokke tekende voor het school projectplan. Een module waaraan leerlingen van de Pontes Pieter Zeeman werken heeft als thema 'forensisch onder zoek'. Om de resultaten van E-klas en het inschake len van een Persoonlijk Assistent Leraar (PAL) goed op waarde te kunnen schatten, wordt genoemde mo dule door één groep leerlingen op een school ergens in Nederland op de traditionele manier doorgewerkt en door een groep op Pontes Pieter Zeeman via de di gitale leerweg verwerkt. Uiteindelijk worden de twee methodes met elkaar vergeleken. Daarbij wordt geke ken of er veelbetekenende verschillen zijn tussen de traditionele manier van lesgeven en de elektronische variant er op. De Universiteit van Amsterdam (UvA) begeleidt het onderzoek. In het tweede jaar van het experiment wordt vooral gewerkt aan het schrijven van nieuwe modules voor de vakken biologie, natuur kunde en scheikunde. In het derde jaar worden de al dus geproduceerde digitale onderwijsmodules getest door de deelnemende scholen. Aan het eind van het laatste onderzoeksjaar wordt ge rapporteerd naar het ministerie van onderwijs en uit eindelijk is het de onderwijsinspectie die beslist of het werken met E-klassen en PAL-studenten een goe de weg is. MMNMBm maasaaaassaaKm burgh-haamstede - De fietS- toertocht Giro di Schouwen-Duive- land krijgt dit jaar een vervolg op 22 mei. „We willen er een traditie van ma ken", zegt organisator Ruth Kamp- meyer. Vorig jaar werd de tocht ge organiseerd in het kader van de doortocht van de Giro d'Italia. De belangstelling voor de toertocht was toen erg groot. De organisatie is overgegaan in handen van camping Groenewoud in Burgh-Haamstede en daar zul len start en finish plaatsvinden. De inschrijving voor de tochten van 27, 58 of 103 kilometer is ge opend. www.girodischouwen-duiveland.nl. renesse - Pupillen van de Beatrixschool zijn gisteravond op stap geweest in Renesse. Een drankje in De Stulp, een uurtje swingen in Pinky's en nog even naborrelen in De Zoom. De stapavond is een initiatief van Yessica Lig- terink uit Renesse. „Zomaar", omdat deze kinderen normaal gesproken niet zelfstandig uit kunnen gaan. foto Dirk-Jan Gjeltema Adverteren? Neem contact op met verkoopteam Zeeland. Bei (0118} 434 070 of mail:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68