binnenland 15 terug naar Teheran Reconstructie: Ötzi was geen knappe man Vertraging studenten door drukte Margarita krijgt haar privacy Moord op ex-vriendin: 22 jaar gevangenisstraf en tbs Vrouw dood na brand rolstoel Mosquito tegen overlast in de ban Brandweer start proef met kleine voertuigen Speciaal brood kopen via Twitter Gijzeling in jeugdgevangenis zaterdag 19 februari 2011 Iran in Den Haag tegen de Iraanse re- ze ook steun betuigen aan het Iraan- gering. Met de demonstratie willen se volk. foto Robert Vos/ANP ten", stelde de minister gisteren. De diplomatieke spanning tussen Nederland en Iran liep de afgelo pen weken flink op. Nadat bekend was geworden dat Bahrami in Iran was geëxecuteerd, sprak Rosenthal van een 'schanddaad door een bar baars regime'. Hij bevroor alle con tacten met Iran. Een week later bleek dat Bahrami onverwacht was begraven. De minister riep daarop ambassadeur Cees Kole te rug naar Den Haag voor overleg, wat geldt als een zware diplomatie ke maatregel. Ook werd de Iraanse ambassadeur in Nederland op het matje geroe pen. Iran beschuldigde Nederland er vervolgens van dat ons land ter roristen zou steunen. ARNHEM - Ze bezorgden al diverse skeletten van Neanderthalers een gezicht. Nu heeft de Arnhemse tweeling Adrie en Alfons Kennis de beroemde Italiaanse ijsman Ötzi, de oudste menselijke mum mie van Europa, weer 'vlees' op de botten gegeven. - Het werk van de broers is vanaf 1 maart bijna een jaar lang te zien in het Zuid-Tiroler Archeologisch Mu seum in het Italiaanse Belzone. Italië trok aan het langste eind in een discussie met Oostenrijk over het eigendom van de ijsman. Bij de reconstructie bleek dat Ötzi bij leven, zo'n vijfduizend jaar gele den, geen aantrekkelijke man was. „Hij heeft nogal een muizenkop- pie en een onderbeet", zegt Adrie Kennis. „Zijn neus lijkt een beetje op die van een heks en zijn tan den zijn zo goed als afgesleten." Naar de haarkleur van de man die in 1991 door amateurbergbeklim mers werd gevonden, was het ra den, legt Kennis uit. „Omdat zijn ogen donkerbruin waren, vermoe den we dat het haar ook bruin was. Bruin met grijs, gezien zijn ouderdom." De ijsmummie bleek bij overlijden zo rond de vijftig jaar oud te zijn, wat erg oud is voor mensen in die tijd. „Hij was ziek en had een hele dunne huid", aldus Adrie. Weten schappers gaan ervan uit dat Ötzi, die een koperen hakbijl bij zich droeg, een jager was. Hoe de ijs- mummie er nu uitziet, is overi gens nog strikt geheim. „Er mogen pas bij de opening van de tentoon stelling foto's van hem gepubli ceerd worden", zegt Adrie Kennis, die samen met zijn broer momen teel 'dag en nacht' werkt om Ötzi maandag naar Italië te kunnen ver schepen. DEN HAAG - Studenten lopen geen studievertraging op omdat ze lui zijn, maar vooral omdat ze te veel hooi op hun vork nemen. Dat blijkt uit onderzoek van de Stich ting Onderwijs Evaluatie Rapport - een organisatie van studenten - onder achthonderd studerenden van de Universiteit Utrecht. Ruim 45 procent van de studen ten heeft studievertraging omdat zij extra vakken of een tweede stu die volgen of in het buitenland stu deren. Van de studenten die vier jaar geleden zijn begonnen, heeft zelfs 71 procent uitloop, luist voor deze groep is het belangrijk om nog dit studiejaar het bachelor- diploma te halen, want staatssecre taris Halbe Zijlstra (Onderwijs) wil studenten die langer dan vier jaar over hun bachelor doen een boete van 3.000 euro opleggen. Eén op de vier studenten geeft aan sneller te gaan studeren nu een boete dreigt. Hun oplossing: min der tijd besteden aan bestuursfunc ties. Dit leidt volgens de onderzoe kers echter tot minder kennis en vaardigheden. Gisteren maakte de Landelijke Stu denten Vakbond (LSVb) bekend dat de druk op studenten de laat ste tijd flink is toegenomen. Niet alleen door het bindend studiead vies maar ook door de massaliteit op de universiteiten raken steeds meer studenten gefrustreerd. De LSVb reageerde op het bericht van donderdag over twee recente zelf dodingen van studenten op de Radboud Universiteit in Nijme gen. De universiteit betreurt het dat ze in een internetbericht don derdag zelf een verband heeft ge legd tussen studiedruk en zelfdo ding. Het gelegde verband was on terecht. WASSENAAR - Prinses Margarita hoeft niet langer bang te zijn voor inkijk in haar nieuwe woning op het koninklijk landgoed De Hor sten in Wassenaar. De gemeentelijke welstandscom missie vindt het goed dat er enkele nieuwe wandelpaden worden aan- AMSTERDAM Een hoogbejaarde vrouw uit Am sterdam wier rolstoel vorige week in brand vloog, is donderdag over leden aan haar verwondingen. De rolstoel is voor onderzoek naar het Nederlands Forensisch Instituut ge stuurd. Een woordvoerder van leve rancier Welzorg reageert geschokt en. „We gaan proberen de oorzaak vast te stellen." Rolstoelfabrikant Handicare uit Helmond betreurt het voorval. „We willen weten hoe dit is gebeurd." AMSTERDAM Amsterdam stopt met het gebruik van mosquito's om overlast van jongeren te bestrijden. Burgemees ter Eberhard van der Laan wil de zoemende apparaten die nu in de stad hangen, laten weghalen. Mos quito's zijn apparaten die een irri tante zoemtoon verspreiden die in principe alleen voor jongeren hoor baar is. Van der Laan vindt het 'on wenselijk om overlast te bestrijden met overlast.' BERKEL EN RODENRIJS De brandweer van Rotterdam-Rijn mond gaat voorlopig een jaar op vier plaatsen in de regio uitrukkén met voertuigen waarin plaats is voor twee in plaats van de gebrui kelijke zes brandweerlieden. De brandweer wil op deze manier vooral besparen op personeel, want 80 procent van de gevallen kan door twee personen worden af gedaan. In de helft van de gevallen is niet eens sprake van een brand. DEN HAAG ZWOLLE In de rij staan om een brood te ko pen en die informatie dan weer twitteren. Dat is omslachtig, moet een Zwolse bakker hebben ge dacht. Daarom bedacht deze bak ker de mogelijkheid om speciaal brood via Twitter te kopen. De Stadsbakker stuurt vervolgens het brood per post op. Twitterbrood bestaat onder meer uit kwark, cho cola en kokos. Het brood kost 4,95 euro en heeft het formaat van een dubbele boterham. SPIJ KEN ISSE In jeugdgevangenis Hartelborgt in Spijkenisse zijn gisteravond twee werknemers korte tijd gegijzeld door een gevangene, aldus de poli tie. Rond zes uur 's avonds kreeg de politie een melding dat een ge vangene vervelend was. Toen de politie arriveerde, bleken er twee werknemers te zijn gegijzeld. Er kon echter op de gevangene wor den ingepraat, waarna de gijzeling snel ten einde was. De kleine brandweerwagen, foto ANP Een 47-jarige man moet 22 jaar de gevangenis in voor de brute en zorgvuldig geplande moord op Grace Blommaert uit Zoetermeer. De rechtbank in Den Haag heeft hem gisteren veroordeeld tot die straf en heeft hem ook tbs met dwangverpleging opgelegd. De rechtbank noemde de moord koel bloedig en op 'gruwelijke en weer zinwekkende' wijze uitgevoerd. Op 22 augustus wachtte de man zijn ex-vriendin op in haar woon plaats. Ze was rond vier uur 's mid dags op weg naar haar werk, toen hij haar aanviel op het fietspad. Hij stak haar met een zelfgemaakt steekwapen, mishandelde haar ver der en liet haar voor dood achter. Een voorbijganger vond de bewus teloze vrouw, die in het ziekenhuis aan haar verwondingen overleed. De man had in 2007 enkele maan den een relatie met het slachtoffer. Volgens de rechtbank had de vrouw geen kans het zorgvuldig van tevoren geplande brute geweld van haar ex te overleven. De man was koelbloedig, aldus de recht bankvoorzitter. „Ze moet een af schuwelijke dood zijn gestorven." Al begin 2008 nam de verdachte zich voor Grace te doden, blijkt uit het vonnis van de rechtbank. Hij verzamelde materiaal over haar en ging haar observeren. Daardoor blijft het natuurgebied toegankelijk voor wandelaars en hebben Margarita en haar gezin diezelfde wandelaars niet op de stoep of voor het keukenraam. Margarita en haar echtgenoot Tjal- ling ten Cate hadden de gemeente gevraagd of het mogelijk was een pad aan te leggen waardoor hun huis, een voormalige rentmeester woning op het uitgestrekte land goed, niet langer langs de wandel route zou liggen. De welstands commissie moest beslissen of het toevoegen van een extra pad met behoud van 'alle natuurwaarden' mogelijk was. „Het historische pa denplan van het gebied zal ge woon blijven bestaan", aldus een woordvoerder van de gemeente. >i«ba^y Vrijdag 25 februari 19.30 - 22.00 uur op Roompotpark De Banjaard, Kamperland. Schrijf u in voor de beleggersspecial op www.arcusresorts.nl/beleggersspecial areus Sprekers-. Dhr. Knuist W&Q - Dhr. Provoost 4 Rabobank Dhr. Giesbertz www.roompot.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5