z sport)35 'Je bent zo uitgekeken in de NBA' Duncan vervangt Ming Francisco Eison BASKETBALMILJONAIRS Dan Gadzuric en Francisco Elson spelen al jarenlang in de NBA. Aan de vooravond van de All Star Game troffen de basketbalmiljonairs elkaar deze week in Salt Lake City. Dan Gadzuric zaterdag 19 februari 2011 Tim Duncan (foto) vervangt de geblesseerde Chinees Yao Ming in de basisploeg van de Western Conference voor de zestigste All Star Game, zondag in het Staples Center in Los Angeles. Duncan zal voor het twaalfde opeenvolgende jaar in de All Star Game aantreden. •.Geboren: 28 februari 1976 in Rot terdam. Lengte en gewicht: 2,13 meter, 109 kilo. Positie: center/forward. NBA-debuut: 29 oktober 2003 bij Denver Nuggets, als 41 e gekozen in de draft in 1999. Teams: Denver Nuggets (2003- 2006), San Antonio Spurs (2006- 2007), Spurs en Seattle Superso- nics (2007-2008), Milwaukee Bucks (2008-2009), Philadelphia 76ers (2009-2010), Utah Jazz (2010-2011). Verdiensten in acht NBA-seizoe- nen: circa 12,5 miljoen dollar. Bijzonderheden: Elson is de enige Nederlander die een kampioen- schapsring in de NBA heeft ge haaid ,met de San Antonio Spurs in het seizoen 2006-2007. verschil kunnen maken en het Ne derlands basketbal op een hoger plan kunnen helpen." Elson, opgegroeid in Rotterdam- West, is langzamerhand uitge groeid tot wat de Amerikanen een 'journeyman' noemen. Iemand die alle teams afreist op zoek naar emplooi. In Philadelphia, Seattle en Milwaukee beleefde hij niet zijn beste jaren. Door een lies breuk kwam hij weinig aan spelen toe. Hij werd aan het begin van dit seizoen naar Salt Lake City ge haald door de legendarische coach Jerry Sloan. Die zette Elson weer wat vaker in het veld. „Maar het aantal speelminuten is nooit ge noeg", bromt Elson. - Dat blijkt ook deze avond weer. Hij moet zelfs mastodont Kyrylo Fesenko, een Oekraïner, voor zich dulden. De Nederlandse Jazz-spe- ler mag aan het einde van het tweede kwart welgeteld 158 secon den meespelen. Hij doet alles goed, zet een prima screen voor de scorende sterspeler Deron Willi ams, maar mist helaas het laatste schot in de slotseconde. Na afloop zegt Elson dat een opspelende peesontsteking in zijn knie de oor zaak is van zijn beperkte inzet. De wedstrijd tegen de Warriors gaat met 100-107 verloren. Gelukkig is er dit weekeinde de All Star Break, de galawedstrijd van de sterspelers en beste talen ten. Elson gaat een paar dagen naar Mexico, om in het milde kli maat zijn knie wat rust te geven. Zijn dagen in de NBA zijn wat hem betreft niet over. „Ik ren en spring nog gewoon mee. Zo lang er interesse is, ben ik beschikbaar." De All Star-wedstrijd kan Elson verder gestolen worden. Tegen Ko be Bryant en LeBron James, su persterren voor de gewone sterve ling, kijkt hij niet langer op. „Voor mijn NBA-loopbaan als jonge spe ler deed ik dat wel. Nu niet meer. Als je opkijkt tegen Kobe of Le Bron, man, dan kun je beter stop pen. Je bent zo uitgekeken." Gerard den Elt Even lijkt de afkorting NBA deze avond in Utah te staan voor Netherlands Basketball Association. Twee Nederlanders op de basket- balvloer in de NBA, dat gebeurt hoogst zelden. De complete schaatsploeg van TVM, inclusief wereldkampioene allround Ireen Wüst, is deze avond eregast van Francisco Elson. Ze hebben een topplek gekregen van de Rotter dammer, dicht bij het veld van de Energy Solutions Arena in Salt La ke City. fel duel verwikkeld tijdens de wedstrijd tegen de Golden State Warriors. foto Francois Wieringa het speelveld te betreden. Toch trekt hij zijn speeltenue aan. De aanwezige Nederlandse camera man en fotograaf moeten natuur lijk wel de goede beelden kunnen maken. Het is tenslotte gewoon werk. Dat hij niet speelt, wekt ook de belangstelling van het meren deels blanke publiek in Salt Lake City. „Hey Gadzuric, you're a bum!", kraait een toeschouwer di verse keren. Een sukkel dus in de ogen van de Jazz-fan. De nummer 50 aan het uiteinde van de bank van de Warriors houdt zich doof Het 'gewone werk' van Gadzuric lijkt op 33-jarige leeftijd in gevaar te komen. Zijn vijfjarige contract, dat hem na Rik Smits tot de best verdienende Nederlandse basket baller maakte, loopt aan het einde van het seizoen af. „Ik weet niet wat er gaat gebeuren", zegt de in Las Vegas wonende basketballer, sterk veramerikaanst door een zes tienjarig verblijf in de Verenigde Staten. Aan de andere kant blijft hij ADO Den Haag nauwgezet vol- Geboren: 2 februari 1978 in Den Haag Lengte en gewicht: 2,11 meter, 109 kilo Positie: center/forward NBA-debuut: 30 oktober 2002 bij de Milwaukee Bucks, als 33e geko zen in de draft NBA-teams: Milwaukee Bucks (2002-2010), Golden State War riors (2010-2011) Verdiensten in negen NBA-seizoe- nen: 37,5 miljoen dollar. gen. De loopbaan van 'Big Dan' zit in het slop. Bij Milwaukee Bucks kwam hij achter center Andrew Bogut nauwelijks aan spelen toe. Bij de Warriors krijgt hij alleen speelminuten wanneer de lange mannen Andris Biedrins en David Lee in foutenlast of geblesseerd zijn. „Ik weet niet wat er gaat ge beuren. Misschien ga ik wel in Eu ropa spelen. Ik houd alle opties open", zegt hij. Een van de opties is een optreden als international. Sinds jaar en dag wordt er door het Nederlands team aan hem getrokken. Vooral door Elson, die met name in het jaar dat ze samen bij Milwaukee Bucks speelden, doorlopend een beroep deed op zijn vaderlandslief de. „Het is een kwestie van priori teiten. Jarenlang waren mijn gezin en mijn werk in de NBA belangrij ker. Ik wilde niet geblesseerd ra- .ken en mijn verdiensten als basket baller in de waagschaal stellen." Tijdens de gezamenlijke ffietmaal- tijd in Salt Lake City is de situatie opnieuw ter tafel gekomen. Gadzu ric is ditmaal een stuk positiever over een optreden als basketbalin ternational, in augustus van dit jaar. Zeker nu hij zich daar kan eta leren als een speler die nog steeds van waarde is, of het nu in de NBA of in Europa is. „We hebben in onze jaren in de NBA helaas nooit samen in het Ne derlands team gespeeld. En dat zou je als Nederlander toch altijd moeten willen", zegt Elson, als hij zich in de kleedkamer van de Jazz opmaakt voor de wedstrijd tegen de Warriors. „Hij heeft ditmaal be loofd er nogmaals over na te den ken. Samen zouden we inside het En om het treffen van de teams van Elson (Utah Jazz) en Dan Gad zuric (Golden State Warriors) nog een extra Nederlands tintje mee te geven, heeft tv-persoonlijkheid Mart S meets het basketbalduo die middag uitgenodigd voor een lunch met friet met mayonaise, af gesloten met wafels. Weliswaar Vlaamse friet en Brusselse wafels, maar toch. Hollands genoeg om even te kunnen wegvluchten uit het monotone NBA-leven van be zoeken aan kleedkamers, speelsta- dions, fastfood, joelende en vijan dige toeschouwers, vliegtuigen en teambussen. En Salt Lake City, zo bekent Fran cisco Elson eerlijk, is niet bepaald opwindend. „Ik verveel me dood. Er is hier geen sodemieter te bele ven! Ik ben hier natuurlijk niet om het feestbeest uit te hangen, maar dit is wel het andere uiterste." Het enige aanwezige vertier vor men de skihellingen van Park Ci ty, het olympische wintersport- oord op een half uurtje rijden van de Mormonenstad. „Maar dat is contractueel helaas niet toege staan", zegt de Rotterdammer gela ten. Acht maanden per jaar, 82 wed strijden lang kriskras door de Vere nigde Staten reizen, gaat niet in de koude kleren zitten. Een hotelka mer ziet er uit als alle andere. De laatste films, boeken en muziek zijn allemaal al bekeken, gelezen Fransisco Elson (zwart shirt) is in een en beluisterd. „Na acht jaar NBA heb ik alle steden wel gezien en zijn er weinig geheimen meer. Dan houd je op een toerist te zijn", geeft Elson toe. Gadzuric beaamt het even later. „Het is gewoon werk. Routine", zegt hij schouderophalend. Hij moet bijna schreeuwen om de lui de muziek van teamgenoot en ster speler Monta Ellis in de kleedka mer van de Warriors te over schreeuwen. De Hagenaar ('Mijn ouders wonen er nog steeds!') zit evenwel in de ziektewet vanavond. Een rugblessure verhindert hem Gadzuric (helemaal rechts op de bank) kijkt toe tijdens het duel met Jazz. Hij kwam in die wedstrijd niet in actie. foto Francois Wieringa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55