41 binnenland korten op Onderzoek benzineprijs 'overbodig' TO0S Beraad over onderwijs ligt stil Detentie thuis gaat niet door Nederlandse ambassadeur Broers doen oproep in zaak vermiste Ploegstra ÜM! Duitse eer voor film Get Real! Van Paridon zaterdag 19 februari 2011 HOGE PRIJZEN 'Resultaten al bekend' UTRECHT - Werknemers- en werk geversorganisaties in het onder wijs weigeren verder te overleggen over de uitvoering van de bezuini gingen op het passend onderwijs. De organisaties zeggen alternatie ven te hebben aangedragen voor de bezuinigingen, maar het kabi net heeft die naast zich neerge- legd. „Nu het kabinet dit massa-ontslag wil doorzetten, moeten ze zelf maar alle uitvoeringszaken gaan re gelen", zei bestuurder Liesbeth Verheggen van de Algemene On derwijsbond gisteren. Minister Marja van Bijsterveldt (Onderwijs) zei donderdagavond tijdens een spoeddebat in de Twee de Kamer geen ruimte te hebben om de bezuiniging op passend on derwijs, de extra hulp aan kinde ren die moeilijk meekomen op school, aan te passen. „Voor mij geldt het regeerakkoord", zei de mi nister. De bezuiniging bedraagt 300 miljoen euro. Een van de gevolgen van het afbre ken van het overleg is dat bonden en schoolbesturen voorlopig geen sociale plannen zullen maken voor scholen die met personeels problemen kampen, liet de AOb weten. „Zolang wij niet weten of er over heidsgeld voor een sociaal plan komt, - zoals je van een verant woordelijke overheid zou mogen verwachten bij zo'n massa-ontslag - zetten we afspraken over sociale plannen voorlopig stop", aldus Ver heggen. berlijn - De korte Nederlandse ani matiefilm Get Real! van regisseur Evert de Beijer heeft gisteravond een eervolle vermelding ontvan gen op het Filmfestival van Ber lijn. Get Real! is een twaalf minu ten durende animatie over een middelbare scholier die verslaafd is aan videogames. De jury prijst het filmpje als 'agressief, innova tief en explosief. Onafhankelijk onderzoek naar hoge benzineprijs zal volgens kenners niets nieuws naar bui ten brengen. Marktleider Shell ziet onder zoek met vertrouwen tege moet: er zijn geen prijsafspra ken gemaakt. den haag - Het onderzoek dat mi nister Maxime Verhagen (Econo mische Zaken) gaat uitvoeren naar de hoogte van de benzineprijs is overbodig. Volgens kenners heeft in juli 2009 het parlement al zo'n onderzoeksrapport ontvangen dat door economisch instituut Ecorys is gemaakt in opdracht van zijn voorgangster Maria van der Hoe ven. Professor Marcel Canoy van de Universiteit van Tilburg en hoofd- econoom bij Ecorys: „In de tussen liggende periode lijkt er niet veel veranderd in de benzinemarkt. Als het ministerie ons nu om zo'n on derzoek zou vragen, dan leggen we zo'n zelfde rapport op tafel." Opmerkelijk genoeg vindt Verha gen zelf een nieuw onderzoek ook overbodig, maar hij laat het toch uitvoeren. Donderdagavond steunde de Twee de Kamer een motie van PvdA en PVV die vraagt om het onafhanke lijk onderzoek naar de brandstof prijzen en de vraag of er wel vol doende concurrentie is in die markt. De partijen vinden dat de hoge prijzen aan de pomp niet te verkla ren zijn door de olieprijs of de dol larkoers. Ze willen dat autorijders AMSTERDAM - Acteur Egbert van Paridon (90) is overleden. Hij richtte Toneelgroep Centrum op. een eerlijke prijs betalen aan de pomp. „Het is weer verkiezings tijd", zo reageert Canoy op de mo tie van de Tweede Kamer. „Dit is voor de bühne." In 2009 werd in het rapport 'Hoog te en totstandkoming benzineprij zen' geconcludeerd dat benzine maatschappijen in Nederland geen woekerwinsten maakten op de brandstof Dat de kale benzine prijs - de literprijs zonder accijns en btw - in ons land hoger is dan in Frankrijk en Duitsland bleek verklaarbaar. „We vonden niets om je druk over te maken", aldus Canoy. De kosten zijn hier simpelweg ho ger en de pompen verkopen ge middeld minder liters. Langs de snelweg bedroeg in 2009 de kale prijs van een liter Euro95 40 cent, hetzelfde als in België. De Franse pomp was 1,6 cent goedkoper, de Duitse 3,8 cent. Canoy: „Als Verhagen echt iets wil doen, dan kan hij beter een top-20 maken van plaatsen waar de benzi ne duur is. En dan bekijken of de gemeente daar geen vergunningen kan geven voor extra tanksta tions." Op een liter benzine zit zo'n 98 cent accijnzen en btw. Voor de zomer wil de Kamer het onderzoek klaarhebben. Marktlei der Shell zegt de uitkomst van het onderzoek met vertrouwen tege moet te zien. „De NMa heeft al twee keer eerder onderzoek ge daan naar prijsafspraken en ze kon den niets vinden", stelt een woord voerder. Hij wijst erop dat de prijs van benzine voor bijna tweeder-de bestaat uit accijnzen en btw! Bij diesel is dat ongeveer de helft. den haag - Staatssecretaris Fred Teeven (Justitie) wil niet dat ver oordeelde criminelen hun gevange nisstraf thuis kunnen uitzitten met elektronisch toezicht. Thuisde- tentie vindt Teeven geen geloof waardige vervanging van een ge vangenisstraf. Daarom trekt hij plannen in van zijn voorganger Ne- bahat Albayrak, die dit wettelijk wilde regelen bij opgelegde gevan genisstraffen tot maximaal drie maanden. Teeven toonde zich als TXveede Kamerlid van de WD in 2009 al zeer kritisch over de plan nen van Albayrak. De liberaal noemde het toen 'te triest voor woorden' dat de toenmalige PvdA-bewindsvrouw veroordeel den thuis op de bank hun straf wil de laten uitzitten. den haag - Minister Uri Rosenthal (Buitenlandse Zaken) stuurt de Ne derlandse ambassadeur in Iran dit weekeinde terug naar Teheran. Hij had Cees Kole vorige week naar Den Haag geroepen voor overleg over de gang van zaken rond het proces, de executie en de begrafenis van de Ne- derlands-Iraanse Zahra Bahrami. „We hebben met de terugroeping een duidelijk signaal gegeven. Ik denk dat dat helder is doorgeko men in Iran. Ik heb overleg ge voerd met de ambassadeur over wat er is gebeurd en hoe we ver der moeten. Het is nu tijd voor hem om terug te keren naar zijn post en zijn werkzaamheden voor Nederlanders en het Neder landse belang in Iran te hervat- hilversum - De broers Jan en Kees van de sinds 26 oktober vermiste Herman Ploegstra uit IJzendijke hebben gisteravond in het Tros- programma Vermist een oproep ge daan aan Herman of anderen die weten wat er met hem is gebeurd, zich te melden. „Laat wat van je horen, voor je vrouw en kind, voor ons", zei Jan in de camera. „Als iemand iets weet: bel..." Herman Ploegstra verdween dins dag 26 oktober na een bezoek aan de sportschool. Broer Jan vertelde in de uitzending van Vermist dat hij niet denkt dat de IJzendijke- naar zelf een eind aan zijn leven heeft gemaakt. Hij denkt eerder aan moord. Broer Kees houdt er re kening mee dat Herman in op dracht om het leven is gebracht. Eenaantal weken voor de verdwij ning zou Ploegstra erg bang zijn ge weest, wat volgens de broers kan wijzen op bedreigingen. Drie jaar eerder zou hij al eens een kogel on der de ruitenwisser van zijn auto hebben aangetroffen. Verder zou Herman ooit tegen Jan hebben gezegd dat hij naar Aruba zou vertrekken 'als de grond hem in Nederland te heet onder de voe ten werd'. Ploegstra 'deed het goed bij vrouwen' en als dat allemaal 'te dichtbij zou komen', zou hij over wegen naar Aruba te verhuizen. Nog tijdens de uitzending meldde een beller dat Ploegstra een beken de zou zijn geweest van John Heij- boer, die sinds 2005 zelf spoorloos is en in verband wordt gebracht met drugszaken. Dit leek de broers onwaarschijnlijk. „Ik kan het me niet voorstellen, hij was een heel normale jongen." Bij de politie Zeeland is het onder zoek naar de vermissing al sinds eind november vastgelopen. RUTTE1 MENSEN MAKEN VILtsERS TE SROOT PAUL KUSTERS "'fn.Wtej LEUK SEPROBEER& MIMISTER PUTTE. MAAR ER KAM TOCH ECHT MAAR EEM X,PRESIÖEMT 21JM Compleet met toneelstukjes over in elkaar slaan, demonstreerden Ira- executies en militairen die betogers niërs gisteren bij de ambassade van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4