Traplift huren? zeeland 127 Moe je 'ier es kieken Kamer steunt voorstel voor krimpfonds niet Verhoor pater achter gesloten deuren Alleen bij de beste! De fiscus betaalt mee, ook bij huur! Altijd even naar de loodsboten ERKIEZINGEN zaterdag 19 februari 2011 'j.; Informeer mij vrijblijvend over de [J buitentraplift [O traplift rechte trap I I traplift met 1 of 2 bochten 1 (Dhr/Mevr) Adres PC Plaats C€iü O BEL GRATIS 0800-0228-700 (toestel 2317) 1^ TelefoonAfd2317 www.stannah.nl -info@stannah.nl II l\^l I i Opsturen in een envelop zonder postzegel naar: Stannah 's Wérelds meest gekozen en gewaardeerde traplift. Sinds 1867 Trapliften B.V., Antwoordnummer 17006, 21 70 VB Sassenheim. door Rinus Willemsen N Bitje schöönder weer was wel op z'n plekke ge wist. De straote blienkt van de regen. Mao dat is noe êênmaol zö in de winter as 't nie vriest. „Dan moet 't iere wel ziin," zeggen me tegen mekaore binst an me deur 'n poorte van d' Abdij 'n brêêje st raote zien. 'Kiek daore, daor is 't", achter da fontein? De ruumte is êêlemao versierd mee papiere vlaggetjes. Witte. Vanaf de deure gaon ze langst de zolder naor alle kanten. "Die binnen daorom nie zömao êês en dwêês ophan gen", zeg 'k in m'n eigen. „Belange- nao nie, daor is over naogedocht." Kiek, an 'k vroeger in de kaomer sliengers op'ieng, dan was dat van den êêne lieste nao den anderen. Dao zat glad gêên regelmaot in. Belnêê. A je die slien gers mao kwiet was. Maor dat 's iere toch anderser. Nie te vee deugeboren, allemao even vère van mekao re. Ao, da doe je daor om nie in 'n achter middag 'oor. En als- mao mee dien trap sle pen, da was toch 'n el lende. 'k Bin blieje dan 'k dao van af bin. En witte vlaggetjes, die zie je ook nie altied. 't Is mêêste part 'n bonte verzaomeling. Ier en daor mee wa knobbels an mekaore ge- maokt. 'Best mogelijk dan ze die zelf geknipt 'èn. Zukke witte vlagge tjes zie je toch nèrgest nie?" Deu die vlaggetjes moen 'k onwille keurig nao de zolder kieken, 't Is 'n lage zolder, mee dikke balken. Mao joengen, zukke dikke balken zie je allêêne maor in een kerke of in 'n meulen. „Da moe vroeger wel 'n pak'uus gewist ziin," schiet 't deu m'n 'ööfd, „n pak'uus van koffie en thee en weet 'k mêêr. Dan zal 't iere wel lekker gerooken 'èn. Misshiens ook we naor toebak." En binst an 'k dao wat stao te dröömen over de reuke van toen, zegt Anitao: „Moe je iere 's kieken." En ze wiest op een liestje mee daorin een gekleurde tei- kenieng. 'n Maogere krullenkop zit an taofel 't eten. In 'z'n lienksen 'and 'n pere en misschien ei tie net 'n punt uut 'n Limburgse vlao gee- ten. Die punt is t 'r uut. Noast z'n bord ligt een vloerbrööd, mao daor ei tie nog nie vee van nao binnen ge wérkt. Êên booter'am? Dan is 't op. En ook an de kaos ei tie nog nie ge- snikkerd. Ouwe kaos van Kwekkebööm, dienk 'k. Dien krulle- kop is 'n dienker. Misschiens wel de kunstenaar zelf. D'r naast staot een uutleg van de teikenieng. Thei Evertz, lees 'k, uut Iezendieke. Die 'eit 't gemaokt. 'n Kunstenaor. En waorempel: je kan 't allemao lezen wat Thei d'r mee bedoelt. Thei leest gèèrn sprookjes, mao die vindt die kinderachtige diengen in de sprook jes mao stom. Thei maokt z'n eigen 'n brokke dul om de wolf. Die kan toch nie praoten? Alli toch. Wien as ta an de dag van vandaoge nog geloofd? "Sprookjes al- la, da kan t 'r nog mee deu. Mao gêên stom migheid 'öör," zegt Thei. Jao, 'k kan 't ook mao naozeggen ee? 't Staot er neffest geschreven. In 't 01- lands, maor ook in 't Zêêuws. Jao, bie al die joenge kunstenaars staot 'r iets in dialect bie. Ze binnen pas kla- or mee schoole. Uut Schouwen, Be veland, Zêêuws-Vlaanderen en van Walcheren kommen ze. Schööne 'öör. „Ei je die balken ook gezien?" vraog 'k an Anitao. Ze schudt d'r 'ööfd en dienkt: „Dao kwaomen me toch nie voo?" Welkom thuus: een tentoonstelling van veertien in 2010 aan Nederlandse academies afgestudeerde kunstenaars, ontwerpers, vormgevers en illustra toren. Met Zeeuwse dialectteksten. Balans 17, Middelburg, nog tot 21 maart 2011. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - In de Tweede Kamer is geen meerderheid voor het oprich ten van een zogenoemd krimp fonds. Hieruit zouden gemeenten die te maken hebben met bevol kingsdaling een extra uitkering moeten krijgen om de gevolgen op te vangen. GroenLinks-Kamerlid Niels van den Berge stelde deze week de op richting van een krimpfonds voor. Minister Piet-Hein Donner (Bin nenlandse Zaken) zei deze week dat een voorstel daarvoor uit de Kamer moet komen. Hij waar schuwde dat er geen geld voor is. Als de Kamer het toch wil, moet het geld komen uit het bestaande gemeente- en provinciefonds. Sa men met PvdA'er Tjeerd van Dek ken diende Van den Berg een mo tie in. Daarin verzoeken ze de rege ring om een krimpfonds op te rich ten. Maar de Kamer steunde de motie donderdagnacht niet. Van den Berge stelde deze week ook voor om een tijdelijke Kamer commissie bevolkingskrimp in te stellen. De .WD reageerde daar niet afwijzend op. Achter de scher men probeert Van den Berge steun te krijgen voor zijn idee. 'De slag wordt in Zeeuws-Vlaanderen geleverd, ledereen is nu tegen ontpolderen en tegen tol in de tunnel. En na 2 maart gebeurt het allemaal niet' MIDDELBURG - De pater die eerder veroordeeld is voor misbruik van een minderjarige uit Terneuzen, wordt woensdag 23 februari achter gesloten deuren verhoord. Dat heeft de rechtbank Middelburg be kendgemaakt. In verband met de gezondheid van de pater wordt hij verhoord in zijn woonplaats. Als locatie heeft de rechtbank gekozen voor een bij gebouw van het kasteel Wijchen. Van het verhoor wordt een pro ces-verbaal gemaakt dat 's middags openbaar wordt. De pater is in ok tober 1990 veroordeeld voor mis bruik van drie minderjarigen in Terneuzen. Eén van hen wil via een uitspraak van de rechtbank ho ren of het .bisdom Breda aansprake lijk kan worden gesteld. phos? Nee, dat denk ik niet. Mar ten Wiersma heeft maar één fout gemaakt: hij heeft zich anderhalf uur lang laten uitknijpen door het televisieprogramma Zembla. Het beeld dat van Marten is neergezet, vind ik onterecht. Ik ben er niet bang voor dat het een item bij de verkiezingen wordt." Harpe wil niet meer ingaan op zijn persoonlijke omstandigheden: hij moet vijf dagen na de verkiezin gen voorkomen wegens huisvrede breuk tijdens de echtscheiding met zijn inmiddels ex-vrouw. GroenLinks Zeeland heeft eerder laten weten achter zijn lijsttrekker te staan. „Het mooiste moment van ons verblijf in Vlissingen was altijd als we op de boulevard waren en de loodsboten voeren uit. De Harpes komen van origine uit Vlissingen. Mijn vader is hier een eindje verderop geboren. Hij werkte bij de Onderzeedienst van de Marine, dus is hij naar Den Helder verhuisd. Daar ben ik geboren." „Voordat ik in Zeeland kwam wonen, kwamen we vaak in Zoutelan- de, dan logeerden we in het Kustlicht, in een huisje. Maar we moes ten altijd een keer naar de Vlissingse boulevard. Als we hier waren, waren we thuis. Zo voelde dat. De boulevard, het leugenaarsbankje, de loodsen... Toen kon je ook nog meevaren met de loodsenboten. Dat kan nu niet meer. Dit is echt een unieke plaats. Nergens op de wereld kun je de zeeschepen zo dichtbij langs zien varen." foto Mechteid Jansen www.pzc.nl/statenverkiezingen Provinciale Staten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27