Forse kritiek op Wiersma in Waterdunen 'Kerncentrale komt er niet' 1 261 zeeland Brokkenchauffeur mag rijbewijs houden Groenlinks wil graag weer besturen, maar gaat met alle plezier weer in de oppositie. „Daar zijn we goed in." GROENLINKS prognose: zaterdag 19 februari 2011 ill ■>i 'm GRONDVERWERVING door René Schrier MIDDELBURG - Wat is de rol van de gemeente Sluis? Waarom heeft de provincie eenzijdig een mediator aangesteld om te bemiddelen? Is er sprake van staatssteun aan de Molecatengroep? Het waren maar enkele van de vele vragen die gede puteerde Marten Wiersma (GL) gisterochtend in een commissiever gadering van Provinciale Staten voor zijn kiezen kreeg. En daar kwam ook de mededeling bij van een van de grondeigenaren in het project Waterdunen, me vrouw S. de Hullu uit Nieuwvliet, dat ze een formele klacht heeft in gediend over het handelen van ambtenaren en bestuurders. De klacht is gebaseerd op het veelvul dig schenden van de gedragscode bestuurlijke en ambtelijke integri teit. Volgens mevrouw De Hullu zijn haar belangen geschaad en was er sprake van een niet toelaat bare beïnvloeding van de besluit vorming. Zo vond ze het niet in de haak dat een beoogd mediator al beschikte over een lijstje met na men van grondeigenaren. Ze stel de vast dat de gedeputeerde - zon der haar toestemming - haar posi tie in de onderhandelingen aan een derde heeft doorgegeven. Dat zou in strijd zijn met de belofte dat de onderhandelingen vertrou welijk zouden zijn. Ook maakte ze gewag van het feit dat ze door een ambtenaar van de gemeente Sluis is opgebeld met de vraag hoe ze te genover het inschakelen van een mediator staat. Tenslotte noemde ze het opmerkelijk dat uiteindelijk GS zelf een beslissing nemen over haar klacht. Daarover wilde de commissie wel eens opheldering van Wiersma. Die gaf aan dat hij de grondverwer ving beschouwt als een probleem van de streek. Dat zou met de kracht van de streek opgelost moe ten worden. Om die reden heeft LEEN HARPE, GROENLINKS hij de gemeente Sluis gebeld met de vraag of iemand waarin de grondeigenaren vertrouwen heb ben een belrondje zou kunnen ma ken. „Dat heb ik heel bewust niet zelf gedaan, omdat het probleem in de streek zit en in de streek moet worden opgelost." Verschillende leden van de com missie onder wie C. Bierens (WD), J. van Burg (SGP) en G. Minderhoud (PvZ) vonden dat de provincie het niet kan maken om eenzijdig een mediator als be middelaar aan te stellen. Zo ie mand moet het vertrouwen heb ben van twee partijen, gaven ze aan. Maar na een reactie van Wiersma constateerde Van Burg dat de woorden van de gedeputeer de frustratie oproepen bij de com missie omdat er sprake was van ontwijkende antwoorden. Waarop Wiersma nog toevoegde dat hij de indruk had dat er wel de gelijk wat gebeurt. Met inzet van uit de streek wordt volgens hem geprobeerd tot een normaal onder handelingstraject te komen. De commissie wilde ook weten hoe hard de toezeggingen zijn voor het geld van het Rijk dat voor Waterdunen nodig is. Gedeputeer de Frans Hamelink (CU) gaf aan dat een bedrag van 135 miljoen eu ro toegezegd is voor het pakket na- tuurmaatregelen Westerschelde. „Maar die 135 miljoen wordt niet als juridische verplichting meege teld. Daar moet helderheid over komen, maar dat zal nog wel enke le weken aanlopen", zei Hamelink daar letterlijk over. Wiersma ging wat specifieker op Waterdunen in. Volgens hem ontbreekt nog 5 mil joen euro voor het project, maar daar zal het project volgens hem niet op stuklopen. „De kans dat het Rijk zich terugtrekt is niet zo groot." Van Burg was daar niet ge rust op. „In Den Haag gebeuren nu ook dingen die we een jaar gele den niet voor mogelijk hadden ge houden." door Nadia Berkelder Zeg niet tegen Leen Harpe dat de ontpol- dering de schuld is van de linkse partijen. „Dat is een plan van de WD en het CDA geweest. De handtekeningen van toenmalig CDA-minister Karla Peijs en WD-staatssecretaris Melanie Schultz staan onder het Schelde- verdrag. Het is opmerkelijk dat dit nu juist de partijen zijn die ageren tegen ontpolderen. De bal ligt bij hen. Wie is er nu eigenlijk de groe ne leugenaar?" zetels nu: „We gaan voor de derde. Ik denk dat drie zetels er echt wel inzitten." Leen Harpe Leeftijd: 61 jaar Woonplaats: Middelburg Beroep: Juridisch medewerker bij Rijkswaterstaat. Politieke carrière: Acht jaar Sta tenlid voor GroenLinks, vijf perio den gemeenteraadslid voor het CDA in Epe, waarvan één periode als wethouder. In welke auto rijdt u? Een Golf Bluemotion. Welk boek ligt er op uw nacht kastje. „De nieuwe kleren van de rechter van Rinus Otte." Waar gaat de volgende vakantie naar toe? „Naar China." Hij stoort zich aan het gemopper op de nieuwe natuur. „Er heeft in de Staten nog nooit iemand tegen gestemd als er geld voor natuur be schikbaar werd gesteld. Nu is het verkiezingstijd, maar na 2 maart hoor je er niemand meer over. Voor de Ecologische Hoofdstruc tuur (EHS), waarmee natuurgebie den met elkaar worden verbon den, moeten we geld beschikbaar houden; juist dat hebben we in Zeeland goed gedaan,' bleek uit het onderzoek bestuurskracht. Nu heeft staatssecretaris Bleker zo maar besloten om ermee te stop pen. Dat is een raar gegeven." „Iedereen vindt nu de verkiezin gen eraan komen ook ineens dat de Westerscheldetunnel tolvrij moet worden. Die vraag is inder daad wel actueel geworden vanwe ge de plannen om het wegenvig net in België in te voeren, maar het is nog helemaal niet zeker of dat vignet er komt. Bovendien: Bel gen zijn ook goed in het koppelen van dossiers. Dus als het wegenvig net doorgaat, zeg ik: we wachten met de zeesluis bij Terneuzen. Als we daar even mee stilstaan, is het vignet van tafel." Of er in Borssele een tweede kern centrale komt, is geen vraag voor GroenLinks. „Dat gaat niet door, net zomin als de Westerschelde Containerterminal (WCT). De op slag van het afval is het grote pro bleem. We willen het in Neder land niet en in het buitenland mag het niet. Als dat probleem niet is opgelost, kunnen we ook geen kerncentrale bouwen. De oude kerncentrale moet zo snel mogelijk worden stilgelegd om niet meer afval te produceren." „De nieuwe kerncentrale bouwen we voor het buitenland. Duitsland kan het koelwater niet meer kwijt in de rivieren. Iedereen komt naar de kust met centrales; Vlissingen is een ideale locatie. Ik voorspel: als Delta een vergunning heeft, zijn we Delta kwijt. Met een ver gunning voor de bouw van een kerncentrale is Delta veel geld waard. Het Franse energiebedrijf EDF wordt dan de baas." GroenLinks was - met de door de Thermphoskwestie in opspraak ge raakte Marten Wiersma - lid van het dagelijks provinciebestuur. „Het zou leuk zijn als we het werk van Marten kunnen voortzetten, maar als dat niet het geval is, gaan we met net zoveel plezier in de op positie. Daar zijn we goed in. Op positie voeren is leuker. Nu laten we bewust dingen achterwege, je reageert niet al te fel." „Of we last krijgen van Therm- DEN HAAG/GOES - Een 39-jarige vrachtwagenchauffeur uit Woens- drecht die door de Middelburgse rechtbank was veroordeeld voor een dodelijke aanrijding in Goes, heeft in hoger beroep een lagere" straf gekregen. De rechtbank in Middelburg had hem wegens dood door schuld een werkstraf opgelegd van 240 uur en twee jaar rijontzegging, waarvan één jaar voorwaardelijk. Het ging de be roepschauffeur in hoger beroep om het behoud van zijn rijbewijs. Het hof heeft de rij-ontzegging nu bepaald op een jaar voorwaarde lijk. De werkstraf blijft. Het verkeersongeval vond in mei 2009 plaats op de Deltaweg in Goes. Een 29-jarige Duitser kwam daarbij om het leven. Hij liep op de vluchtstrook nadat hij in de berm was wezen plassen. Er stond een file. De vrachtwagenchauffeur had de vluchtstrook meegepakt om langs de file naar de volgende afslag te rijden. Het slachtoffer had hem niet gezien. Deze was zonder te kijken de vluchtstrook opge rend en werd aangereden. Als de verdachte zijn rijbewijs was kwijtgeraakt, verloor hij ook zijn baan. Daar had de hofaanklager re kening mee gehouden in zijn straf- voorstel. Tijdens de behandeling enkele weken geleden had hij 240 werkstraf en twee jaar voorwaarde lijke rij-ontzegging geeist. tot 12 jr 4,50 vanaf 12 jr 10,00 Zeelandhallen ^frjerïlandhalleR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26