Elektronische klas op Pontes Pieter Zeeman Walcheren gaat mooie 241 zeeland Tractaat bemoeilijkt opheffing pont De Heemkundige Kring Walcheren kijkt niet alleen naar het verleden. Deze week hield ze een mini-sym posium over de toekomst'van 'haar' eiland. 'Toeristendrukte vlakt uit' 'Straks te veel woningen' Overname Qui Vive zaterdag 19 februari 2011 ONDERWIJS Enige school in Zeeland WALCHEREN 2025 door Carla van de Merbel De toekomst van Wal cheren ziet er roos kleurig uit. Ondanks enkele negatieve ont wikkelingen slaat de balans door naar positief. Dat bleek deze week tijdens het mini symposium 'Walcheren 2025' dat de Heemkundige Kring Walche ren hield ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan. Vier sprekers vertelden in een vol le aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg wat hun voor spellingen zijn voor de komende vijftien jaar. Samengevat: Er wor den geen grote veranderingen ver wacht. Door stabilisatie van de be volking zullen wonen, werken en verkeer ook stabiliseren. Daardoor blijft er ruimte voor landschap en recreatie. In 1998 hield de Heemkundige Kring Walcheren ook al eens een bijeenkomst waarin naar de toe komst werd gekeken. Want, zo schrijft Leo Faase van de kring in 'clubblad' De Wete: 'Wie niet door de ontwikkelingen wil wor den overrompeld, zal zo nu en dan vooruit moeten kijken om te voorkomen dat er straks weinig meer is om op terug te zien'. In 1998 werd gekeken naar 2010. De onderwerpen waren hetzelfde als nu: recreatie; wonen, werken en verkeer; natuur en de agrari sche sector. De voorspellingen toen waren een stuk somberder. Er was angst voor overvolle recrea tiegebieden, 'witte schimmel' (lelij ke nieuwbouw aan de randen van dorpen), veel meer asfalt, een bijna verdwenen agrarische pro ductie, de komst van intensieve veeteelt en de nadelen van dit alles voor de natuur. Achteraf gezien is het meegevallen met die negatieve verwachtingen, zo kan nu worden geconstateerd. Voor een deel komt dat omdat de ruim tien jaar geleden veronder stelde grote groei is uitgebleven. Zo is er minder topdrukte in de re creatiesector omdat het toerisme zich over het hele jaar verspreidt; door nieuwe huizen op inbrei- dingslocaties te bouwen, ontstond er minder witte schimmel dan ver wacht en nieuwe wegen bleken minder noodzakelijk. Veel trends van de afgelopen tien jaar zullen zich voortzetten, bleek uit de lezingen op het symposium van Henk van Koeveringe (direc teur Roompot Recreatie), Carel Co- lijn (directeur Ruimte, Milieu en Water van de provincie Zeeland), Chiel [acobusse (stichting Het Zeeuwse Landschap) en )o Kodde (akkerbouwer in de Oranjepolder bij Amemuiden). Los van elkaar vertelden zij hun visies op de toe komst. Toch blijkt er in de praktijk wel samenwerking te zijn. Gedepu teerde Harry van Waveren, inlei der van de avond, pleitte voor nog meer samenwerking, ook met de bevolking. Hij noemde het Britse National Trust als voorbeeld. Dit is een organisatie die historische en natuurlijke monumenten be heert. „Landschappelijke organisa ties en heemkundige kringen kun nen de handen ineen slaan." Henk van Koeveringe (directeur Roompot) over re creatie: „De recreatie verandert. Vroeger stonden toe risten drie weken op dezelfde camping, tegenwoor dig is de gemiddelde verblijfsduur vier nachten. En vroeger was er in de zomer topdrukte, nu is het in plaatsen als Domburg ook de rest van het jaar druk. De drukte vlakt uit. Dit heeft als voordeel dat de ac commodaties in aantal niet hoeven uit te breiden, waardoor het landschap minder aangetast wordt. De invulling van de vrije tijd verandert ook doordat de mensen korter op vakantie komen. Vakantiegangers hebben daardoor ook korter entertainment nodig en willen convenience. Ze willen kant-en-klare dingen. Ze gaan minder naar een golfslagbad maar komen weer voor de natuur. Daardoor is er wel een uitbrei ding van het gebruik van de openbare ruimte." Carel Colijn (directeur Ruimte, Milieu en Water van de provincie Zeeland) over wonen: „De bevolkings omvang zal kleiner worden. De groei neemt af naar enkele tientallen per jaar in Zeeland. Daarna komt er krimp. We kunnen gebruikmaken van de kansen die stabilisatie biedt. Dat is moeilijk want we zijn ge wend aan groeidenken. De Walcherse gemeenten hebben ook nog te veel woningen in hun program ma's staan. Gevolg is dat straks slechte woningen niet meer worden gekozen. Dat leidt tot verpaupe ring van met name wijken uit de jaren zestig, die vaak tussen de kernen en de latere nieuwe wijken lig gen. Als deze verpauperde wijken worden afgebro ken, ontstaan er lege gebieden rond de centra. Dat is een heel nieuw ruimtelijk fenomeen. Er moet over nagedacht worden wat we daarmee doen." door Wout Bareman door Piet Kleemans ZIER1KZEE - De Pontes Pieter Zee man in Zierikzee krijgt als eerste school in Zeeland een elektroni sche klas (E-klas) en een Persoon lijke Assistent Leraar (PAL). De E-klas - ingezet voor biologie, natuurkunde en scheikunde - is een modem alternatief voor de tra ditionele manier van lesgeven met lesboeken. Volgens projectleider Jan Brokke van de school wordt ge bruik gemaakt van internet en spe ciaal voor het project opgestelde di gitale lesmodules. De leerlingen van de bovenbouw van havo en vwo die aan het pro ject meedoen, krijgen de beschik king over netbookcomputers en op de school zijn enkele digitale schoolborden geïnstalleerd. Het project is geslaagd als blijkt dat het werken met E-klassen en een PAL het onderwijsaanbod ook bij een krimpend aantal leerlingen in stand kan worden gehouden. Brokke: „Het aanbod moet gega randeerd worden." De eerste ervaringen zijn volgens Brokke positief „Ik denk dat de E-klas goed aansluit op de wereld verNIEUWd MIDDELBURG De vooroorlogse wijk Nieuw Middel burg wordt gerenoveerd. De PZC volgt het op de voet. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl www.vernieuwdmiddelburg.nl van de jongeren. Het is stil in de klas omdat iedereen geconcen treerd bezig is. Iedereen kan in zijn eigen tempo werken. Terwijl de een lesstof leest is een ander be zig met een vertaling. Het vergt flexibiliteit van de docent. Die moet snel kunnen switchen van de een naar de ander. Voor de do cent is het wel meer werk." De docent staat er echter niet al leen voor. Hij of zij krijgt hulp van een Persoonlijk Assistent Leraar (PAL). In het geval van de Pieter Zeeman gaat het om een student van Hogeschool Zeeland. Brokke: „Die helpt bij de begeleiding van de leerlingen. Dat kan door lijfelijk aanwezig te zijn, of via een chatses- sie. Je kunt ook denken aan na- kijk-werk dat door de PAL gedaan wordt. Brokke voegt daar aan toe dat een PAL een betaalde kracht is. „En het werken als PAL kan een opstapje zijn naar het werken als docent. En zo snijdt het mes aan twee kanten." Brokke heeft vertrouwen in het vernieuwende onderwijsproject. „Nu is het nog beperkt tot de bo venbouw van havo en vwo, maar ik hoop dat het ook voor de mavo ingevoerd kan worden." MIDDELBURG - Qui Vive Evenemen ten en Attractieverhuur uit Middel burg is overgenomen door de Ani matie Compagnie en iypetje.nl. De Animatie Compagnie is eeh be drijf op het gebied van animatie en recreatiewerk. Typetje.nl is een samenwerkingspartner van de Ani matie Compagnie en verzorgt thea teraas, animatie, evenementen, entertainment en bedrijfsuitjes het gehele jaar door. Qui Vive blijft onder haar eigen naam be staan. SLUISKIL - Rijkswaterstaat mag het pontje over het Kanaal Gent-Ter- neuzen in Sluiskil niet zomaar uit de vaart nemen. De verbinding is opgenomen in het Tractaat dat België en Neder land in i960 sloten. Daarin is vast gelegd dat waterstaat zorgt voor een deugdelijke verbinding over het kanaal bij Sluiskil. Aanvankelijk was dat de ir. Lely- brug, maar na de kanaalwerken werd die in 1967 vervangen door een pont. Het Tractaat dat een hal ve eeuw geleden werd afgesloten, is één van de belangrijkste troeven van de Sluiskillenaren in de strijd voor behoud van de pont. Donderdagavond werd een actieco mité opgericht dat daarvoor gaat ij veren. Er wordt op korte termijn gepraat met de provincie en de ge meente over de mogelijkheden het pontje te behouden, in ieder geval tot de opening van de Sluis kiltunnel, halverwege 2015. Bevolking, woning- en wegenbouw en Waterstaat wil de pont bij Sluiskil komend najaar uit de vaart ne men. Volgende week pleegt de dorpsraad overigens overleg met waterstaat. Het comité is een initiatief van de Sluiskillenaren Meerten Dallinga en Loek van Hecke. Ze maken ook deel uit van het zevenkoppige co mité, dat vreest voor aantasting van de leefbaarheid van de kanaal kern. Ook de veiligheid van scho lieren, die straks om moeten rij den via de brug, is een argument. Stap in een nieuwe Opel Zafira en betaal nu 11.572,50! De andere helft betaalt u over 2 jaar. Rentevrij! /7\ AutoTeam www.autoteam.nl Ljf.voel je v r i j Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot: liter/100 km; 11,0-3,5; kms/liter; 9,1 - 28,6; C02 gr/km: 259-94. De 50/50 deal loopt van 1 jan. t/m 31 mrt. 2011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24