Veere snijdt stevig in geld en activiteiten 'Wij kennen echt elk hoekje van ons huis' B 221 zeeland Dorphotel Dishoek zeker jaar uitgesteld Tuinders tegen komst installatie bio-energie BEZUINIGING Jaarlijkse uitgaven fors omlaag zaterdag 19 februari 2011 W door Henk Postma domburg - Veere zet het mes in het gemeentelijke 'takenpakket'. Daarbij wordt fors gesnoeid in een aantal activiteiten en subsidies. Veere probeert daarmee het hoofd te bieden aan een jaarlijks terugke rend begrotingstekort. Zou de ge meente niets doen, dan loopt dit binnen drie jaar op tot ruim twee miljoen euro. Er is al besloten om inwoners, on dernemers en toeristen ieder jaar wat meer belasting te laten beta len. En om ieder jaar weer wat minder subsdie te geven aan instel lingen. Maar dat is volgens het gemeente bestuur nog niet genoeg. Naar ver wachting rest daarna in 2014 nog een tekort van een half miljoen eu ro. Dat gat wordt met drastischer maatregelen gedicht. Wie daarvan de dupe wordt, en hoe diep het mes snijdt, is half april duidelijk. Dan hakt de gemeenteraad kno pen door. Ter voorbereiding woedt een 'kern- taken'-discussie. Achter de scher men zijn al 'workshops' gehouden waarin gemeenteraadsleden 'met de benen op tafel' alvast wat voor zetten gaven. Daarbij gaat het om het stopzetten of drastisch vermin deren van activiteiten en subsi dies. Dit proces wordt begeleid door een organisatiebureau: KplusV uit Arnhem. Dat kost de gemeente bijna 25.000 euro. Op 3 maart moet duidelijk worden waar de klappen kunnen gaan val len. Dan vergadert de gemeente raad voor het eerst in het open baar over de kwestie. Dat gebeurt aan de hand van een stuk dat door het Arnhemse organisatiebureau is opgesteld. Het is de bedoeling dat de gemeen teraad dan aangeeft welke taken voor een gemeente als Veere min der, of in het geheel niet meer van belang zijn. Daarna gaan burgemeester en wet houders aan de slag om concrete bezuinigingsvoorstellen te formule ren. Daarbij gaat het om een totaal van aanzienlijk meer dan een half miljoen, zodat nog keuzemogelijk heden open blijven. Instellingen, verenigingen of ande re geledingen uit het 'maatschappe lijk middenveld', die door de bezui nigingsvoorstellen worden getrof fen, krijgen op 14 april de gelegen heid hun zegje te doen. Een week later, op 21 april, valt de bijl. Dan maakt de gemeenteraad definitie ve keuzes. door Annemarie Zevenbergen De Britse korthaar Soes bekijkt het ge doe in haar woon stee aan de Middel burgse Segeersstraat eens rustig. De fraai gekleurde kat zit op een nieuwe kleed in de woonkamer en lijkt weinig aange daan door cameraploeg, styliste en presentatrice van het programma TV-Makelaar. Haar blik volgt de groep mensen en ze laat zich gewillig aaien door styliste Lot Monhemius, die hele maal weg is van Soes. Baasjes Fleur van der Starren en Ariën Mulder bezitten hetzelfde geduld als hun huisdier. „Ze hebben ons huis eigenlijk een dag overgeno men, maar het is wel heel leuk en spannend", vat het stel de activitei ten van het team samen. Het tweetal bewoont nu nog een sfeervol appartement, letterlijk in het hart van de stad. Vanaf het dakterras is het uitzicht magnifiek. De Lange Jan is de eerste blikvan ger. Fleur en Ariën hebben hun huis vorig jaar met 'pijn in het hart' te koop gezet. Fleur: „Ik heb er lang voor nodig gehad om die stap te zetten. Ariën was al eerder zo ver." Haar vriend - het stel is in middels ruim vijftien jaar samen - vult aan: „We hebben al onze fami lie en vrienden buiten Zeeland wo nen. Het heen en weer rijden met de auto wordt ons te veel. Maar het doet wel pijn om weg te gaan. Zeker omdat dit huis echt onze plek is. Maar we komen beiden niet uit Zeeland, dat maakt het ver trek uit de provincie wel makkelij ker." Fleur lachend: „Toen we na onze studie aan de Pabo in Ensche de voor Zeeland kozen, was dat omdat ik naar het strand wilde. Nu is het Ariëns beurt. Hij wil naar de bossen." Maar de verkoop van hun paradijs je verloopt niet zo snel. Fleur be sloot eind vorig jaar een video boodschap te maken en die naar de TV-Makelaar te sturen. „We kre gen een gesprekje, een soort scree ning had ik het gevoel. Daarna kwam styliste Lot langs om het huis te bekijken. Kort daarop kre gen we de mededeling dat we in het programma zaten. Ik sprong een gat in de lucht, want zo bereik je opeens een heleboel mensen in het hele land. We hebben nu wel belangstellenden voor ons huis. Ie dereen vindt het een prachtig pand, maar op de een of andere manier verkoopt het tot nu toe nog niet." Het gaat het stel echt aan het hart dit 400-jaar oude huis achter te la ten. Of, zoals presentatrice Froukje de Both het omschreef: „Als jullie dit konden meenemen en op een andere plek neerzetten, waren jul lie helemaal happy." Ariën: „We hebben alles hier aangepakt en ge schilderd. We kennen ieder hoekje en gaatje van het huis. Het is een fantastisch appartement op een heerlijke plek. Je zit midden in de stad, maar als je achter op het dak terras, zit, is het zo rustig. Dan lijkt het net of je ergens buiten woont." „Iemand die er ook echt verliefd op wordt en het in z'n waarde laat. Het is een oud, sfeervol pand. Met een heel eigen karakter. Het zou zonde zijn als dat verdwijnt." Het Middelburgse appartement komt aan bod in de eerste aflevering van het nieuwe seizoen van TV-Makelaar, op 8 maart, RTL 4, 20.30 uur. eiden zijn leerkracht op een basisschool. Ariën werkt in het Vlissingse Middenge bied op de Ravenstein en Fleur staat voor groep 8 van De Bever- burch in de Stromenwijk in Mid delburg. Ariën: „De leerlingen vin den het hartstikke leuk dat we in het programma zitten, maar als ze daarna bedenken dat ik echt weg ga van school, worden ze verdrie tig. Ik geef les aan de jongere kin deren, die hangen nog sterk aan je. De TV-Makelaar over de vloer was een aparte ervaring. Fleur: „We hadden de dag dat Froukje voor de filmopnames kwam, echt het ge voel dat ons huis was overgeno men. We moesten ook een tijdje weg toen ze de laatste hand legde aan de metamorfose." „Toen we eenmaal het huis weer in konden, waren we toch wel ver rast. Onze stijl lag een beetje in de lijn van die van styliste Lot. Vrij strak en modern, niet te veel rom mel. Maar ze had toch wat dingen veranderd waardoor het veel rui mer en lichter oogde. Leuk hoor. Nu maar hopen dat andere men sen het net zo leuk vinden als wij en het kopen." Ariën hoopt dat 'er straks iemand komt wonen die het huis net zo fijn vindt als wij'. De ploeg van de TV-Makelaar in actie. dishoek - Pas in 2012 worden bouwaanvragen ingediend voor een nieuw dorphotel op de locatie van het gesloopte hotel Zeeduin in Dishoek en voor de twee projec ten Lovago en Panaché die aan de Kaapduinseweg op stapel staan. BCN Projectontwikkeling die het complex Zeeduin wil gaan bou wen en de bouwers van de andere twee recreatieprojecten hebben dit vrijdag toegezegd bij de Raad van State in Den Haag. Daar vroegen veertien omwonen den om een tussenuitspraak over het bestemmingsplan Dishoek, waarin de gemeente Veere de bouwplannen heeft opgenomen. De bewoners vinden dat het aan tal bedden voor Dishoek veel te groot wordt en zeggen dat de ge meente Veere geen oplossing heeft voor de verkeersdrukte die daar door zal ontstaan. Nadat de bouwers beloofden dat voor januari 2012 geen bouwver gunningen bij de gemeente Veere aangevraagd zullen worden, trok ken de protesterende omwonen den vrijdag hun verzoek in om een voorlopige voorziening. Het wachten is nu op de bodem procedure tegen het bestemmings plan Dishoek. De Raad van State zal die procedure later dit jaar be handelen. MEEST GELEZEN 1. Aangifte ontucht schooldirecteur 2. Reptielenzoo koopt pand buren 3. 'Vlissingen moet veel compacter' EN VERDER Op zoek naar een restaurant? Lees de recensies van onze verslaggevers op www.pzc.nl/smaakvan. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl den haag/rilland - Een teler van veldsla en een paprikateler in Ril land zijn naar de Raad van State gestapt om de bouw tegen te hou den van een installatie voor bio-energie in het glastuinbouwge bied bij Rilland. De twee tuinders vrezen voor ver spreiding van ziektekiemen als da gelijks zestig vrachtwagens door het tuinbouwgebied naar de vergis- tinginstallatie gaan rijden. Zij plei ten voor een andere rijroute. De in stallatie draait op mest en resten van tuinbouwgewassen die maar voor een klein deel uit het glastuin bouwgebied zelf afkomstig zijn. De installatie zorgt naast de ver werking van afvalproducten voor de energievoorziening in het tuin bouwgebied. De protesterende agrariërs zeiden vrijdag bij de Raad van State niet zozeer tegen de installatie te zijn, maar ze vinden wel dat de ge meente Reimerswaal hun belan gen onvoldoende heeft meegewo gen. Daar moet de Raad van State naar kijken, vroegen ze. De tuin ders betreuren het dat ze geen be roep hebben ingesteld tegen de al verleende milieuvergunning. Die is cruciaal voor het bouwen van de installatie. „We hebben de pu blicatie van de ontwerpvergun- ning over het hoofd gezien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22