Jonge ondernemers erg onderwijs Junior is 19 jaar. Hij zit op het ROC Wester- schelde en heeft nu de rol van bedrijfsleider van een mini-onderneming. Ook hij stapte zonder aarzeling in het project. "Als je vanuit het ROC aan dit project begint kun je meteen ervaring opdoen met leidinggeven. Ik ben be nieuwd of het gaat lukken om mijn ideeën over te brengen op mijn 'medewerkers'. Ook wil ik proberen mijn creativiteit te ge bruiken om voor ons bedrijf een geheel eigen aanpak te kie zen. Op de vraag welke leider schapsstijl bij hem past is Junior duidelijk: "Ik wil een duidelij ke eigen richting hebben voor onze onderneming en daarbij past volgens mij een nogal vrije leiderschapsstijl. Ik wil graag onze groep de kans geven om creatief te zijn en ideeën te uiten. Dat gaat niet als je een strenge lei der bent." een onderwijsproject als dit meer nodig dan goede begelei ding. Het moet bin nen de scholen wor den gedragen door de leerlingen zelf. Mariëlleis 16 en zit in het vierde jaar van het vmbo op het Rey- naertcollege: "Ik had vorig jaar al over het project gehoord en het leek me erg leuk. De praktijk is volgens mij minstens even be langrijk als studeren dus toen ik de ze kans kreeg, hoefde ik niet lang na te denken". De kennismaking met de commerciële praktijk ziet ze ook als een testcase voor zich zelf. "Ik denk dat ik aanleg heb i voor handel en verkoop en nu kan ik eens kijken of dat ook echt zo is. Ik wil zien of mijn ideeën werken en of het zo leuk is." 6 De Mini-onderneming' van het Reynaertcollege in Hulst en ROC Westerschelde in Temeuzen blijft groeien. De derde editie van dit onderwijsproject is weer grootser dan voorgaande jaren, vooral ook omdat het bedrijfsleven steeds meer belangstelling toont. door Henk van de Voorde HULST -In het kader van het pro ject werken in Zeeuws-Vlaanderen enthousiaste docenten van de afde ling Handel van ROC Westerschel de in Terneuzen samen met colle ga's van de vmbo-afdeling Handel en Administratie van het Reynaert college in Hulst. Bovendien is dit jaar ook de Praktijkschool uit Hulst bij het project 'de mini-onderne ming' betrokken. Leerlingen zetten daarbij binnen een halfjaar bedrij^es op, maken een goed leerproces door en realiseren een zo goed mogelijk bedrijfsresultaat. „Na enkele "pilots zijn wë gestart met 'de Mini-onder neming'. De experimenteerfase heb ben we vooral gebruikt om te zoe ken naar de meest geschikte werk vormen. We kwamen tot een opzet waarbij steeds twee a drie vmbo-leer- lingen een bedrijfje gingen vormen onder. Een belangrijke drijfveer van het project is dat leerlingen kunnen kennismaken met het echte bedrijf leven. Daarom zochten we samen werking met regionale bedrijven. Een lokale - maar landelijk opereren de - eierkoekenbakker werd al snel een belangrijke partner. De mini-on- dememingen gingen eierkoeken ver kopen. Ieder bedrijfje werkte met hetzelfde product maar had verder alle vrij heid om een eigen aanpak te kie zen", aldus Mare Smet, docent Han del en Administratie aan het Reynae rtcollege in Hulst. Honderd euro De ondernemingen gingen aan de slag met elk honderd euro startkapi taal. Dit bedrag moest aan het eind van de rit worden terugbetaald. De gerealiseerde winst gaat jaarlijks naar een goed doel. Het afgelopen jaar was dat bijvoorbeeld de stichting Doe Een Wens. Dit schooljaar zijn er enkele ontwikkelingen gaande die het project naar een hoger plan moe ten tillen. De eerste vernieuwing is dat de mini-ondernemers voor het eerst over diverse producten kunnen beschikken. Naast de vertrouwde ei erkoeken kan men nu kiezen voor verschillende producten van de plaat selijke Cl000 supermarkt en van het Terneuzense zorgcentrum Het Gors. Een tweede noviteit vormen de nieu we bedrijf coaches. Een aantal leden van de regionale Junior Kamer werd bereid gevonden om als bedrijfs- coaches te fungeren. Deze coaches Ondernemertjes aan het woord Om een kans van sla gen te hebben heeft Jonge ondernemers in eierkoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 134