ma recreatie Toerist wordt steeds De toerist wordt steeds veel eisender. Ook in de ge meente Sluis wil hij veel meer dan genieten van zon, zee en strand. Hij wil iets beleven, iets meemaken. De pittoreske plaat sen in het West Zeeuws-Vlaamse achterland en nabije Vlaamse ste den als Brugge en Knokke zijn dan ook interessante bestemmin gen. Maar het is niet genoeg. De toerist wenst tevens meer kwali teit op de camping zelve. door Henk van de Voorde NIEUWVLIET/GROEDE - De kwaliteit van de verb lijfsrecreatie kan worden verbeterd door de bedrijven landschappelijk beter in te passen, meer groen rondom de bedrijven aan te brengen. Naast grotere zwemba den, uitgebreide campingwinkels en grotere standplaatsen, willen bezoe kers ook steeds meer groen, meer na tuur. De eigenaren van campings wil len en moeten ook aan deze wensen voldoen om 'in de markt' te blijven. Voor al deze veranderingen is ruimte nodig. Ook zonder uitbreiding van het aantal kampeereenheden (tenten en caravans) op de camping is er toch meer ruimte nodig. ,,De gemeente biedt campings die hun kwaliteit willen verbeteren ook meer ruimte.. Als een ondernemer de kwaliteit gaat verbeteren mogen er ook tien tot twintig procent meer ten ten en caravans worden geëxploi teerd. Hiervoor is dus ook meer ruim te beschikbaar. Deze uitbreiding met meer eenheden maakt het mogelijk de hoge investering voor kwaliteit sneller terug te verdienen. ,,Ook is het mogelijk een aantal staca ravans op te heffen en hiervoor zo merwoningen terug te bouwen en de ze te verkopen. Voorwaarde is wel dat die woningen verhuurd worden. Dat levert namelijk de grootste econo mische impuls voor de regio op. Als er elke week nieuwe mensen komen met een goedgevulde portemonnee, is dat natuurlijk veel interessanter voor de regio dan dat steeds in het weekend dezelfde mensen naar hun st acaravan komen, met allerlei bood schappen die ze van thuis hebben meegenomen", aldus Mart ten Braak, strategisch adviseur bij de gemeente Sluis. R§crêÊtlê'önd$mem$r Wethouder Peter Ploegaert: „Onder nemers, bezoekers en inwoners heb ben er allemaal belang bij dat er inge zet wordt op kwaliteit. De overheid kan wel mogelijkheden scheppen, maar is daarbij wel afhankelijk van de recreatieondernemer die inziet dat zijn product moet verbeteren. Veel ondernemers onderkennen dat, maar er zijn er ook die de kat uit de boom kijken. Strandcamping Groede van de gebroeders Van Damme is een goed voorbeeld van een kwaliteitsslag. Er is meer ruimte op de standplaatsen en het strand is er letterlijk binnenge haald, inclusief (kunstmatige) duinen. Als je over de camping loopt, krijg je meteen het strandgevoel. De camping is met acht hectare uitgebreid, terwijl het aantal kampeereenheden slechts met tien procent is gestegen." De wet houder van recreatie en toerisme licht toe dat de ontwikkelingen op Strand camping Groede prima passen binnen het 'Rood voor Groen principe' van de gemeente. Rood (bouwen uit breiding camping) is pas toegestaan als de recreatieondernemer ook inves teert in groen (natuur en landschap). Een recreatieondememer die zijn ter rein uitbreidt met één hectare betaalt een extra bedrag van 34 duizend eu ro. De gebroeders Van Damme heb ben dan ook 8 x 34.000 euro opge hoest. Met dat geld is openbaar toe gankelijke natuur ingericht. Roompot Holidays maakt een forse kwaliteitsslag in de Nieuwenhoven- polder. Het betreft hier een kwaliteits verbetering op drie campings: De Bos- hoeve, Hof ter Willigen en Pannen- schuur. Het gaat om een forse opper vlakte en heeft veel invloed op het ge bied tussen kern en kust. De in totaal 1100 kampeereenheden op 25 hecta re worden met tien procent uitge breid tot ruim 1200 op zestig hectare. „Dat is dus een ruime verdubbeling, terwijl er slechts een uitbreiding van kampeereenheden met tien procent is. Ook hier is weer het 'rood voor groe' principe van toepassing. Boven dien worden er van de 1200 eenhe den 350 zomerwoningen gecreëerd in plaats van stacaravans. Hieruit kun je afleiden dar er een duidelijke kwali teitsslag wordt gemaakt. We zijn voor stander van een toename van vast ge bouwde recreatieverblijven, als ze maar bedrijfsmatig geëxploiteerd wor den", leggen Ploegaert en Ten Braak uit. Natuurlijk Nieuwvliet Ballast Nedam Gebiedsontwikkeling NV heeft vergevorderde plannen om, in samenwerking met de gemeente Sluis, aan de Baanstpolder in Nieuw vliet het 16,5 hectare bestrijkende re creatiegebied 'Strandpark Natuurlijk Nieuwvliet' te realiseren. Het initia tief voorziet in de realisatie van een re creatieterrein met in totaal 165 recrea tieve verblijfsgebouwen. Het histori sche landschap is een belangrijk uit gangspunt in de planvorming. Zo worden de dijkstructuren aan weers zijden van het plangebied betrokken in het ontwerp. Ook wordt de water gang meegenomen in de plannen. De ze wordt in het plan vergroot tot een waterpartij die refereert aan de oude krekenstructuur en de voormalige structuur van dergelijke polders. In de bebouwing komen dijkwoningen, kreekwoningen, boomgaardwonin- gen en erfwoningen terug. In de Lampzinspolder te Nieuwvliet is een plan in voorbereiding voor 150 wo ningen op tien hectare. „Er is sprake van een breed pakket maatregelen om West Zeeuws-Vlaanderen voor alle partijen aantrekkelijk te maken. De voorheen wat desolate indruk wordt sterk verlevendigd", aldus Ploegaert. liet strand moet op korte afstand liggen van de camping en makkelijk te bereiken zijn. Strandcamping Groede is een goed voorbeeld van een kwaliteitsslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 133