'Volwaardige krimp interview Hieraan gekoppeld is dat ook door de provincie Zeeland en de gemeente Sluis telkens anderhalf miljoen euro beschikbaar dient te worden gesteld. Onlangs werd bekend gemaakt dat Sluis vijfjaar lang drie ton meer krijgt uit het Gemeentefonds. Het Rijk geeft dit extra geld omdat Sluis er kend wordt als officiële krimpgemeen- te. Mogelijkheden Ploegaert denkt in weerwil van de krimp in termen van kansen in plaats van bedreigingen. „We moeten inzet ten op kansen van de krimp en een kwaliteitsslag maken." De wethouder legt uit dat de ene krimp de andere niet is. „Bij een demografische ontwikkeling met een krimpscenario is er sprake van een afname van het aantal inwo ners en huishoudens. Met name dat laatste is van belang voor de woning voorraad. In gebieden waar het aantal inwoners daalt, maar niet het aantal huishoudens is er geen volwaardige krimp. Sluis wordt in ieder geval wel als een volwaardige krimpgemeente betiteld. Door de krimp is er meer aanbod dan vraag, met leegstand tot gevolg. In principe is een afname-ne gatief, maar in plaats van bij de pak ken neer te zitten kun je ook kijken naar de mogelijkheden. De missie van het Transfomiatieplan Aantrekkelijk Oostburg, op 25 november 2010 vast gesteld door de gemeenteraad van Sluis, is om de vastgoedwaarde in on ze gemeente gelijke tred te laten hou den met de gemiddelde vastgoedwaar de in Zeeuws-Vlaanderen. Daar zet ten we op in met een kwaliteitsslag. Er worden bijvoorbeeld verouderde woningen in het lagere segment ge sloopt of samengevoegd. Met de ini tiatiefnemers van grootschalige uit breidingsplannen wordt in overleg ge treden, om te bezien in hoeverre reali sering nog aan de orde is. Als er niet wordt ingegrepen, gaat de krimp nog harder en komt er nog meer leeg stand." Ploegaert wijst erop dat de centrum functie van Oostburg moet worden versterkt en prijst zich dan ook geluk kig met de opgestarte actie om het winkelhart van de Eenhoomstad een kwaliteitsimpuls te geven. Een onder zoek liet geen misverstand bestaan over de noodzaak om hier iets aan te doen „Het gaat om de totale uitstra ling, waardoor je de toeristen ook makkelijker kan binden. Naast de kust moet het de toerist aantrekkelijk gemaakt worden in het achterland, zo als gezellig op een terrasje zitten of winkelen in Oostburg. We moeten er alles aan doen om Oostburg te behou den als voorzieningenstad." werkzaam in de sector recreatie en toerisme. Sluis is net als Hulst en Schouwen-Duiveland een zogenaam de P10 gemeente. De P10 is een sa menwerkingsverband van Nederlands tien grootste plattelandsgemeenten zonder een echt grote kern. Veel van de ambities en uitdagingen zoals de toenemende vergrijzing en ontgroe ning van het platteland, zijn in deze gemeenten dezelfde en hierover wordt dan ook veel kennis uitgewis seld. De club is tevens opgericht om problemen sterker onder de aandacht te brengen van de Nederlandse en Eu ropese politiek. De krimp leidt tot een overschot aan woningen, bedrijfspanden en winkels en dus leegstand. Vooral particuliere woningen, veelal van na dé oorlog, staan leeg (tien procent in de gemeen te Sluis). Het overschot aan wonin gen leidt tot waardedaling. Sterke waardedalingen brengen eigenaren maar ook bedrijven en banken in pro blemen. Gemeentelijke inkomsten uit de OZB komen onder druk te staan en het van de grond krijgen van nieu we projecten wordt moeilijker. Woonvisie De bevolkings- en huishoudensdaling tot 2025 in de gemeente Sluis is struc tureel, in tegenstelling tot de situatie in geheel Zeeuws-Vlaanderen. In de Woonvisie heeft de gemeenteraad van Sluis in 2005 daarom reeds inge zet op herstructurering van de bestaan de woningvoorraad, selectieve groei primair in de hoofdwoonkemen en zorgvuldig beheer. De Minister van BZK heeft aangegeven de gemeente te willen ondersteunen met het opstel len van een transformatieplan voor Oostburg dat ervoor moet zorgen dat een duurzaam evenwicht tot stand komt tussen vraag en aanbod op de woningmarkt, waardoor de verkoop prijzen gelijke tred houden met de ontwikkelingen in de rest van Zeeuws-Vlaanderen. Het Ministerie is bereid daarvoor een rijksbijdrage te verstrekken van 1,5 miljoen euro. door Henk van de Voorde OOSTBURG- Sinds ongeveer tien jaar krimpt de bevolking. In de toe komst wordt een verdere daling van het aantal inwoners en ook een daling van het aantal huishoudens verwacht. Het draagvlak voor voorzieningen staat onder druk. Van oudsher zijn landbouw en toeris me de belangrijkste economische pij lers in West Zeeuws-Vlaanderen. Na de gemeentelijke herindeling op 1 ja nuari 2003, waarbij de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg fuseer den tot de gemeente Sluis, is men zich nog meer gaan focussen op het toerisme. Inmiddels is ruim veertig procent van de beroepsbevolking in de West Zeeuws-Vlaamse gemeente Peter Ploegaert: 'We moeten inzetten op de kansen van krimp en een kwaliteitsslag maken.' Foto: Mark Neelemans ,We moeten inzetten op kansen van de 9 krimp en een kwaliteitsslag maken", aldus Peter Ploegaert, wethouder van onder andere recreatie en toerisme èn demografische ont wikkeling in de gemeente Sluis. Met iets min der dan 24.000 inwoners op een totaal van ruim 30.000 hectare is Sluis een zeer dunbe volkte gemeente. De huidige bevolkingsom vang van het gebied is ongeveer gelijk aan die van 1850. De laatste tijd ging er onder meer geld naar een onderzoek naar een opknap beurt van het centrum van Oostburg en de molen in ïjzendijke. Foto's Mark Neelemans en Peter Nicolai Voor een totaaloplossing. Hard- en software Kantoorartikelen Netwerken 'Kantoormeubilair Diensten Sporitoan 1 1511 KG Breskons

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 127