Pijlen op ontwikkeling economie interview 14 De gemeente heeft veel plannen met het Belfort. Foto's: gemeente Sluis De gemeente Sluis kruipt langzaam uit het dal. Dit jaar staat de gemeente niet meer onder preventief toezicht, waar door het gemeentebestuur weer wat meer beleidsruimte heeft. Maar er moet wel fors bezuinigd worden. Sluis moet de komende jaren de hand op de knip houden. Wethouder Conny Almekinders van onder meer economische za ken verwacht daarbij tussen 2012 en 2014 nog eens extra bezuini gingen op het bord van de ge meente. Ondanks dat alles ziet Al mekinders toch wel wat lichtpunt jes. Een interview. door Ron Gregoor Hoe is de financiële situatie van de ge meente Sluis nu? 'We hebben een zware tijd achter de rug. Gelukkig gaat het wat beter, we hebben weer wat lucht. We staan dit jaar voor het eerst niet meer onder preventief toezicht van de provincie. We hebben fors moeten bezuinigen. In de kademota 2011-2014 moeten we op bijna alle aspecten bezuinigen. Daar komt nog een fikse korting van de Rijksbijdrage bovenop. Door al die maatregelen wordt een kleine drie miljoen per jaar bespaard. Plus nog wat extra bedragen, oplopend tot 1 miljoen euro extra voor 2014. Maar we zijn erin geslaagd onze begroting sluitend te krijgen.' Waar liggen de absolute economische prioriteiten voor de gemeente Sluis? 'Het zal je niet verbazen dat die lig gen op het vlak van het toerisme. In de brede zin. Laten we eens beginnen bij het kooptoerisme in Sluis. Sluis is de meest populaire koopstad van Zee land. De winkels zijn er zeven dagen per week open. Vooral in de zomer periode is er een constante stroom van bezoekers, vooral ook uit België. Sluis heeft het grootste niet overdekte winkelcentrum van Nederland wordt weieens gezegd. Er zijn meer dan vijf tig horecagelegenheden in Sluis, en ook die liggen allemaal in het cen trum. Daarbij komt ook nog eens dat de winkels bijna allemaal speciaalza ken zijn. Dat maakt van Sluis een toe ristische attractie, aantrekkelijk voor funshoppers, culinair toeristen en 'ge- zelligheidsdieren'. Omdat Sluis vooral bijna gevrijwaard is van de winkelmul- tinationals zijn de ondernemers 'tot op het bot' gemotiveerd iets moois van hun zaak of binnenstad te maken. Meer dan 95 procent van de onderne mers in de binnenstad is lid van de winkeliers- of ondernemersvereni ging. En dat werpt zijn vruchten af. Onderzoek van het bureau Locatus wees uit dat Sluis in aantallen vierkan te meters winkelvloeroppervlak ste den als Maastricht overstijgt op het ge bied van mode en luxe. De gemeente wil dat graag zo houden.' Hoe houd je Sluis aantrekkelijk? 'Door als gemeente in goed gesprek te blijven met de ondernemers. We kunnen niet altijd tegemoet komen aan de wensen van de ondernemers, maar we kunnen tenminste luisteren en kijken wat we dan wel kunnen doen. Op sommige punten willen we Sluis meer een belevingsfunctie geven voor de toerist. We denken dan aan musea. We hebben in Breskens al een visserij museum, we hebben een ar cheologisch museum en eigenlijk zou den we in Sluis een Van Dale mu seum willen hebben. In het Belfort. Ik weet dat vooral ook Vlamingen zeer geïnteresseerd zijn in de Neder landse taal. We bekijken hoe we daar een museum kunnen creëren, dat aan trekkelijk is voor alle soorten pubhek. Cadzand Bad is nu behoorlijk op de schop, daar komt een mooie uitbrei ding van verblijfsrecreatie. Is de ge meente daar ook nog iets van zins? 'Wat ons betreft gaan we toch werk maken van de jachthaven daar. Uiter lijk 2015 moeten daar toch al de eer ste contouren van zichtbaar zijn. In een interview met mijn collega Peter Ploegaert elders in dit nummer legt hij de ontwikkelingen daar uit.' Sluis voor het fiunshoppen, Oostburg voor de dagelijkse boodschappen. Er is veel leegstand in Oostburg. 'Het centrum van Oostburg heeft een versterking nodig. Er staan inderdaad- nogal wat panden leeg. Wij willen van Oostburg een modem, compact winkelcentrum maken. Dat wil zeg gen dat we het winkelcentrum moe ten indikken. In de aanloopstraten staat te vëel leeg. De winkels, die er wel zijn, zouden we graag wat meer naar het centrum willen hebben. De vrijkomende panden kunnen we dan bestemmen voor bijvoorbeeld wo nen. Er zijn serieuze gesprekken daar over gaande met de ondernemersvere nigingen. Maar je begrijpt dat dit soort plannen niet zo een-twee-drie verwezenlijkt zijn. We willen een bin nenstadsmanager aanstellen, die zich twee dagen per week op dit pro bleem richt. Die praat met onderne mers, probeert ze op één lijn te krij— Conny Almekinders Foto: Mark Neelemans gen, probeert de ondernemers en ge meente in dezelfde richting te laten denken. Die binnenstadsmanager moet ook deelprojecten op elkaar af stemmen. Want er moet überhaupt veel gesloopt worden en nieuwbouw gepleegd worden in Oostburg. Het dorp vergrijst, er is ook leegstand in woningen. We denken aan een ter mijn van tussen de vijf en tien jaar. Overigens krijgen we wel een nieu we basisschool en een nieuw verzor gingstehuis.' Hoe staat het met het Technopark, dat voor de recessie een groot succes leek te worden? 'Die faam hebben ze niet helemaal waar kunnen maken. De laatste twee jaar gaat het daar moeizaam. De ont wikkelingen stellen wat teleur. Bedrij ven daar produceren onder meer on derdelen voor windmolens. Maar de ze markt heeft zich herschikt, er is een terugval. Bovendien zijn kleinere bedrijven in een periode van recessie nog eens extra kwetsbaar. Misschien dat het herstel van de economie ook dit soort bedrijven goed doet.' En de andere bedrijventerreinen? 'Ook die hadden het de afgelopen twee jaar moeilijk, maar we zien wel een kentering. In totaal hebben we voor de. vier bedrijventerreinen nog 19 hectare uit te geven. De belangstel ling neemt toe. Plaatselijke bedrijven, die willen verhuizen melden zich. En ook enkele Belgische bedrijven ko men onze kant uit. Daarbij speelt ook het fiscale aspect een rol, voor Bel gische bedrijven is vestiging in Neder land aantrekkelijk. De NV Econo misch Impuls Zeeland helpt ons hier mee enorm.' Wat-zijn de onmtwikkelingen in Bres kens? 'Ook daar ligt de focus op het toeris tische aspect. Zo ligt er een verzoek om de jachthaven te verdubbelen, uit te breiden van 600 naar 1200 ligplaat sen. We willen wat met het vismijnge bouw doen. Aantrekkelijker maken voor het pubhek. Dat gebouw moet een recreatieve functie krijgen. meitif&mrvmrktm gimm vmM wmtmn schilderwerk verf, behang zonwering winterschilderactieü raamdecoratie laminaat, fapijt glas, dubbelglas, hr++ gordijnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 126