'Als ik Wilders verdedig, is het de persoon. Ik vind hem een betrouwbare zaterdag 19februan 2011 gesprekspartner, een nette vent, die zich aan de afspraken houdt' 11 Mark Rutte Mark Rutte mmmmssmtsmssm De premier die heel gewoon is gebleven door Frank Hendrickx en Laurens Kok De premier kruipt onder zijn bureau in het Torentje. Zijn te lefoon is bij het haastig checken van een mailtje uit zijn hand geglipt. Gelukkig ditmaal niet in het toilet, zoals enkele weken geleden in een café in Den Haag. Toen viel de Blackberry uit de zak van de minister-presidentiële capuchon trui. Het hoesje zat er wel nog om en dat is cru ciaal, weet Mark Rutte nu. „Dan doet-ie het binnen een dag weer." Rutte is de alledaagse premier. Hij rijdt als het kan nog steeds zélf auto, woont in een boven woning, gaat uit eten en doet zelf boodschap pen. „Tuurlijk! Waarom niet? Dat doen jullie toch ook? Ik ben toch onderdeel van dit land? Ik wil normaal in de samenleving blijven func tioneren. Anders kom je aan de kant te staan." Zo kent Nederland Rutte na vier maanden als premier: opgeruimd, ontspannen, weinig re gentesk. Een leider bepaalt de cultuur, zegt hij zelf Die cultuur lijkt rondom het Torentje in formeel, wars van het stijve protocol dat macht hebbers doorgaans vergezelt. Ruttes woordvoer der vergeleek zijn baas voor de verzamelde pers al eens grappend met loop Zoetemelk, om dat de WD'er in populariteitspolls achter mi nister van Veiligheid en Justitie Ivo Opstelten was geëindigd. De premier lachte er om. Het laatste wat hij lijkt te willen, is gewichtig over komen. Zo wenst hij niet zittend achter zijn bureau te poseren voor een foto - „doe ik nooit, vind ik zo stijf." De premier is moeilijk van zijn stuk te krijgen. Zijn werkkamer kijkt tijdens het inter view uit op een tiental ME'ers die eventueel vanaf het Malieveld oprukkende leraren en ver pleegkundigen op afstand moet houden. Ze de monstreren tegen het bevriezen van de ambte narensalarissen. „De demonstraties tonen aan dat we echt din gen aan het veranderen zijn", meent Rutte. „Regeringen die dat doen, krijgen altijd weer stand." Het verwijt van de oppositie dat het kabinet Rutte I moeilijke maatregelen uitstelt tot na de verkiezingen, wijst hij van de hand. „We heb ben eerst de cultuurdemonstraties gehad, toen de hoger onderwijsdemonstraties en nu de ambtenaren. Ie hebt de tv niet aan gehad de af gelopen maanden als je zegt dat dit kabinet de moeilijke maatregelen opspaart. Iedereen weet precies wat we gaan doen. Alles staat in de boe ken, alles is transparant." „Het verwijt dat we de rekening bij de zwak- sten leggen, klopt evenmin. Dat weet de oppo sitie zelf ook. It doesn't fly, it doesn'tfly! (het gaat niet op, red.). De consequenties van de cri sis moeten netjes verspreid worden en niet al leen terechtkomen bij de mensen die het zwakst staan. Dat zou ik nooit doen. Maar 70 procent van de inkomstenbelasting wordt opge bracht door de 20 procent van de Nederlanders met de hoogste inkomens. De sterkste schou ders dragen al verreweg de zwaarste lasten." „Dit kabinet neemt een hele reeks maatregelen die de hogere inkomens raken. Kijk naar de sa- larisgrens voor sociale huurwoningen en onze hervormingen dadelijk met de pensioenop bouw. De hogere inkomens komen minder in aanmerking voor de zorg- en kinderopvangtoe- slag." Dus die mensen op het Malieveld zien het alle maal verkeerd „Ik snap dat mensen aandacht vragen voor za ken die hen raken. Dat respecteer ik zeer. Tege lijkertijd: we moeten uit de crisis komen. Dan moet je durven zeggen dat na jaren loonmati ging in het bedrijfsleven de overheid nu ook even op nul gaat. Het kan niet anders. We kun- 'Als ik mensen spreek, merk ik dat ze ons een kans willen geven' nen de rekening niet doorschuiven naar de vol gende generatie. De staatsschuld stijgt 100 mil joen euro per dag en bedraagt nu 24.000 euro per Nederlander. We betalen tl miljard aan ren telasten per jaar, dat is meer dan aan basis- en voortgezet onderwijs samen. Dat kan zo niet doorgaan." Wordt het moeilijker om de bezuinigingen uit te leggen nu de economie aantrekt „Dat de economie nu een klein beetje groeit, doet niets af aan de noodzaak om t8 miljard te bezuinigen. We worden allemaal ouder en dat is goed nieuws, maar het kost ook veel geld. De missie van dit kabinet is duidelijk. De schatkist moet op orde, de economie moet weer groeien, we willen meer werkgelegenheid en een kleinere overheid die een bondgenoot is van de burger en niet in de weg zit. En het moet veiliger, zodat mensen 's avonds weer met hun hondje de straat op durven. Ik wil dat ouders weer het vertrouwen hebben dat hun kinderen het beter gaan krijgen dan zij. Het vooruitgangsgeloof moet terug." Veel mensen lijken juist somber over uw samen werking met de PW. De kritiek is dat u wél Wil ders verdedigt, maar niet opkomt voor allochto nen die zich in.een hoek gezet voelen. „Ik geef les op een school met echt alleen maar allochtone kinderen. Die zijn gewoon bezig hun toekomst op te bouwen. Ik denk dat we Geert veel te groot maken, als het gaat om zijn invloed op de sfeer in de samenleving. Ik vind dat hij een aantal dingen terecht benoemt. Bij voorbeeld dat de multiculturele samenleving is mislukt en dat het onveilig is. Maar ik ben het niet met hem eens dat dat de schuld van de is lam is." „Als ik Wilders verdedig, is het de persoon. Ik vind hem een betrouwbare gesprekspartner, een nette vent, die zich aan de afspraken houdt. Ik zet hem dus niet weg in een hoek. Helemaal niet. In het buitenland is de samen werking met de PVV ook geen thema. Op de laatste Europese top heeft niemand het er over gehad. Iedereen ziet dat hier een fatsoenlijke re gering zit. Ik ga me er voorlopig ook niet druk over maken dat Wilders in oktober met een boek komt over de islam. Eerst maar eens zien waar hij mee komt. Of ik dat ga lezen? God, weet ik echt niet." Staat het voortbestaan van het kabinet op het spel bij de komende verkiezingen? „Kiezers die dit kabinet zien zitten, moeten gaan stemmen. Anders lopen ze het risico dat heel veel van onze plannen zullen verwateren, omdat we geen meerderheid hebben in de Eer ste Kamer. Ik ben niet zonder zorgen, maar ik denk dat het goed komt. Als ik mensen spreek, merk ik dat ze ons een kans willen geven." U lijkt altijd zorgeloos. Heeft u nooit een zwaar gemoed „Ik zit in de politiek om iets tot stand te breng en, om echt iets voor het land te doen. In deze rol heb ik daar de mogelijkheid voor. Dat vind ik inspirerend. Misschien heb ik daarom een goed humeur. Omdat ik het een eer vind dit werk te doen." geboren: 14 februari 1967 in Den Haag studie: Geschiedenis in Leiden burgerlijke staat: vrijgezel loopbaan: 1992-2002 werkzaam bij diverse maatschappijen van Unilever, on der meer als personeelsmanager politieke loopbaan: 1988-1991 voorzitter JOVD 1991-1997 lid hoofdbestuur WD 2002-2004 staatssecretaris Sociale Zaken en Werkgelegenheid 2004-2006 staatssecretaris Onder wijs, Cultuur en Wetenschappen 2006-2010 politiek leider en frac tievoorzitter WD in de Tweede Ka mer 2010-heden minister-president van een CDA-WD kabinet dat ge- doogsteun geniet van de PW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11