China is booming business china 05 De Aardenburgse Mireille Lockefeer voelt zich thuis in China. Mireille Lockefeer (24) is na familiebezoek in Aardenburg op don derdag 6 januari weer teruggevlogen naar Shanghai in China. Na opstijgen in Zaventem en overstappen in Beijing, is de onderne mende Zeeuws-VLaamse weer aan de slag bij een Chinees bedrijf dat actiefis in marketing oplossingen in de Chinese metropool. door Henk van de Voorde en Hong Kong ook een aantal grote Chinese plaatsen bezocht zoals Beij ing, Shanghai, Macau, Xi'an en Nanj ing. Ze keerde in januari 2009 slechts voor ongeveer een jaar terug naar Ne derland. Als onderdeel van een stage van haar Master programma 'Chinese Economy and Business' was ze name lijk van april tot en met juli 2010 ac tief bij De Baak in China. ,,De Baak is door de overheid geïnitieerd ter be vordering van het Nederlandse be drijfsleven. Deze organisatie werkt veel samen met het Nederlands consu laat en de Benelux Chamber of Com merce in Shanghai. Dankzij De Baak heb ik een Chinees netwerk opge bouwd dat me goed van pas kwam bij het schrijven van mijn doctoraalscrip tie", aldus Mireille. Internationaliseren Haar scriptie gaat over het internatio naliseren van Chinese MKB bedrij ven. „Diverse multinationals (zoals DSM, Philips, Shell, Unilever), maar ook vele (Nederlandse) MKB bedrij ven zijn naar China getogen om mark ten aan te boren. Daarnaast zijn er ook steeds meer grote en kleinere Chinese bedrijven die ook in Europa investeren. Ik heb me in mijn scriptie verdiept in de motivatie van kleine Chinese bedrijven om in het buiten land te investeren en te internationali seren. Daar kan lering uit getrokken worden. Als we namelijk begrijpen waarom deze bedrijven in bijvoor beeld Nederland willen investeren, weten we dus ook hoe we ze kunnen aantrekken." Mede omdat haar Mas ter programma volledig in liet Engels was, spreekt Mireille deze taal vloeiend. Haar Chinees is nog niet vlekkeloos, maar ook in deze taal kan ze zich aardig redden. „Het is niet ge makkelijk om als buitenlander een baan te krijgen in China. Mijn talen kennis heeft me flink geholpen om een vaste plek en een contract te be machtigen bij het kantoor in Shang hai. Het is een bedrijf in marketingop- lossingen, waar ongeveer honderd mensen werkzaam zijn. Ik ben met na me aangenomen om te helpen met het structureren van de onderneming. Veel Chinese start-ups groeien meer dan honderd procent per jaar, maar structureren, strategie uitplannen en uitdenken van overnames schiet er dan bij in. Shanghai is heel Westers georiënteerd en wordt ook wel het Parijs van Azië genoemd. Er is een groot verschil tussen Oost- en West-China. In het Westen van Chi Parijs van Azië. na is er veel platteland en valt er nog veel te ontwikkelen. In het Oosten van China is er juist enorme bedrijvig heid." Privatiseren De Chinezen staan van oudsher be kend om hun handelsgeest, maar tij dens het jarenlange bewind van Mao moest daarop flink worden ingeboet. „Chinezen zijn hele ondernemende mensen, maar men moest wel wen nen aan het privatiseren van de bedrij ven nadat er zestig jaar alleen voor de (communistische) overheid is ge werkt. Toen onder leiding van Deng Xiao Peng de economie open ging, ontstonden er vele succesvolle Chine se bedrijven. China heeft een wereld economie, maar is nog altijd bezig met een inhaalslag omdat men er zes tig jaar 'tussenuit' is geweest." China is booming business, maar tegelijker tijd wordt de vrije markt economie 'slechts' geleidelijk verweven in het maatschappelijk leven. Volgens Mi reille is dat een beter scenario, dan in de voormalige Oostbloklanden waar er juist een rigoureuze omschakeling is naar een kapitalistische economie, met alle onvolkomenheden van dien. Het seminar Business in Asia wordt in maart 2011 voor de tweede keer geor ganiseerd door de Masters Study Club Chinese Economy and Busi ness. De Study Club, met een dertig tal leden, is vorig jaar opgericht door Mireille Lockefeer. Ze was toen chair man. „Na mijn afstuderen ben ik ui teraard niet meer actiefin de business club. Het eerste seminar stond in het teken van 'sustainability' (duurzaam heid) in China." AARDENBURG - Mireille heeft in september 2010 haar studie Business Admini- stration (Internatio nale bedrijfs kunde) aan de Rotterdamse Eras mus universiteit vol tooid. Haar eerste ken nismaking met het Verre Oosten was in augustus 2008 toen ze naar Taiwan ging in het kader van een in ternationaal uitwisselingspro gramma tussen de universitei ten van Rotterdam enerzijds en Taipei anderzijds. Waar om het Verre Oosten? „In eer ste instantie wilde ik naar Zuid-Amerika, maar de Spaan se taal was een struikelblok. Achteraf ben ik blij ge weest met mijn keuze. In China gebeurt het ge woon. Er is in China, ze ker in Shanghai, een hele dynamische 24-uurs economie", legt Mireille Lockef eer uit. De 'exchange' duurde een half jaar, waarin ze naast Taiwan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 119