Linda de Mol duwt angst weg Op potvis jagen met een harpoen kijktip Linda de Mol heeft weer een nieuwe passie: ze is tegenwoordig ook tv-producent. De eerste twee producties van Talpa Fictie, dat ze samen met broer John en regisseur Will Koopman heeft opgezet, gaan deze weken in première. „Verkopen is «g ook best grappig." door Monique Brandt zondag, 18.50 uur Het zijn spannende tij den voor Linda de Mol. Naast de pre mière van 'haar' co medy Iedereen is gek op Jack, de Neder landse bewerking van de Ameri kaanse serie Everybody loves Ray mond, gaat in maart ook Gooische Vrouwen - De Film draaien. Beide producties komen uit één koker: het bedrijf Talpa Fictie, dat vorig jaar is opgezet door Linda de Mol en haar broer John, samen met Will Koopman, regisseur van bei de eerdergenoemde producties. „Ik ben nu dus producent", glimt Linda de Mol van trots. Meerdere producties zijn al in de maak, twee zijn zelfs 'zo goed als zeker' al aan een tv-zender verkocht, waaronder een dramaserie over echtscheiding. „Ik merkte dat ik programma's bedenken heel leuk vind. Dat begon ooit omdat ik acte ren echt het aller-allerleukste vind, maar geen rollen kreeg. Ik besloot zelf iets te bedenken en dat groei de uit tot dit. Het beste werkt het als ik dingen bedenk op terreinen die vertrouwd zijn. Zo'n serie over scheiden, daar weet ik wel wat van. Ik probeer die onderwerpen te benaderen met humor, een lich te toon, maar het mag een functie hebben. Ik wil ook kunnen vertel len dat bij slecht scheiden kinde ren vaak de dupe zijn. „Ik riep altijd heel hard: John is de zakenman en ik ben wat meer creatief, dingen bedenken en uit voeren is meer mijn ding. Maar gaandeweg kom ik erachter dat ik het verkópen van ideeën ook best heel grappig vind. Als je niet de angst hebt 'als deze deal niet lukt, kan ik mijn hypotheek niet beta len', dan is het leuk in alle vrijheid je enthousiasme en passie voor een idee over te brengen aan een zender." De Mol erkent dat ze wel degelijk angst kent om 'haar hoofd op het hakblok te leggen': „Ik kan natuur lijk gigantisch op mijn bek gaan, dat realiseer ik me maar al te goed. Ik ben daar wél bang voor, maar duw die angst weg. Als voorbeeld: ik ging in Duitsland out of the blue een grote show presenteren, ter wijl ik amper Duits sprak. Ik ging voor Duitse les naar de nonnen en heb de taal er redelijk geleerd. Maar op de dag dat je echt óp moet, zitten er wel vijfhonderd Duitsers in de zaal die denken: 'wie is die vrouw?' En x miljoen kijkers denken hetzelfde. Op dat moment realiseerde ik me: als je je nu te veel in angst verliest, schiet je in een paniekaanval en komt er niks meer. Dat is, geloof ik, het punt geweest waarop ik besloot: die angst ga ik nü wegstoppen, want met bang zijn, kan ik niks. Ik speelde het weg, acteerde het weg. Zo doe ik dat nog steeds. Angst verlamt, .het leidt tot niks." Comedy maken is volgens kenners moeilijk. Daar is De Mol ook wel achter. Toch wil ze dit genre de plek geven die het verdient op de Nederlandse tv. „Veel comedy's vind ik matig, desondanks worden die goed bekeken. Er is kennelijk een enorme behoefte. Dat ze er te weinig zijn, komt omdat we zo weinig goede comedyschrijvers hebben in Nederland. We hebben er geen traditie in en er wordt am per in geïnvesteerd. Er zijn genoeg mensen met comedytalent, maar je moet dat kunnen ontwikkelen." Het gebrek aan goede schrijvers was de reden dat de rech ten op het be staande Everybo dy loves Raymond werden aange kocht en in het Nederlands be werkt. „Dat scheelt veel stress en gedoe. We hebben het door goede schrijvers laten bewerken." Daarbij verzamelde De Mol weer tal van topacteurs om zich heen, met Jeroen van Koningsbrugge als spil. „Zonder Jeroen had ik dit niet gedaan. De titel is Iedereen houdt van Jackzo moet het ook echt zijn. Jeroen is de golden boy of tv, iedereen houdt van hem. Fascine rend: in Ik hou van Holland trekt hij een wenkbrauw op en ieder een begint al te lachen! Dat heb je nodig met deze show. Als mensen zeggen 'dit kan niet mislukken' denk ik: ho eens even, dat bepaalt het publiek nog altijd." De komende tijd gaat ze meer pro jecten ontwikkelen. Ze zal er zelf niet in spelen. „Er zijn zo veel leu ke, goede acteurs in Nederland en zo weinig goed materiaal voor tv! Ik heb zo langzamerhand de pre tentie dat ik een slecht script van een goed script kan onderschei den. Ik kan het zelf niet schrijven maar ik kan het wel verbeteren, bij schaven en dialogen lekkerder ma ken. Ik wil proberen de vibe van de kijker aan te voelen. Dat doe ik met mijn blad Linda ook. Ik ben van huis uit geen bladenmaker, maar kom er steeds meer achter dat als ik maar doe wat ik zelf leuk vind, dat het wel opgepikt wordt of dat er een grote groep mensen is die mijn mening deelt. Humor is daarin onmisbaar. Je moet het al lemaal niet te serieus nemen, dan word je namelijk knettergek!" De cast van ledereen is gek op Jack (vlnr): Beppie Melissen, Jeroen van Koningsbrugge, Tjebbo Gerritsma, Linda de Mol en Kees Hulst, foto Roy Beusker/GPD SM ledereen is gek op Jack, de Nederlandse versie van de serie Everybody loves Raymond is vanaf 26 februari te zien bij RTL 4. Jack Keizer (Van Koningsbrugge) en echtgenote Barbara (De Mol) wonen in een doorzonwoning in Almere vlakbij zijn ouders, de Jordanese Coby (Beppie Melissen) en Ton Keizer (Kees Hulst). Jacks broer Marco (Tjebbo Gerritsma), is bijna 40 en woont na zijn scheiding weer bij zijn ouders. Met name Coby en Ton schenden voortdurend de privacy van het paar. Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103