Dertig jaar na de spectrum II De Spanjaarden sidderen als ze terugdenken aan die traumatische avond, dertig jaar geleden, zeven minuten voor half zeven, toen militairen het parlement binnenstormden en probeerden de macht te grijpen. De staatsgreep mislukte, maar het trauma is nog lang niet verwerkt. Zaterdag 19 februari 2011 twintig minuten, of mis schien ietsje langer komt hier een competente autori teit. Hij zal zeggen wat er gaat gebeuren. En natuurlijk is de autoriteit een militair", voegt de officier eraan toe. Het toeval wil dat de staats televisie TVE het eerste half uur van de coup vastlegt. Als de beelden de wereld rond gaan, betwijfelt de Zweedse televisie of ze wel echt zijn. 'Wat doet die stierenvech ter met zijn pistool in het parlement', luidt de vraag aan de Spaanse collega's. De rol van koning Juan Car los is nog steeds een myste rie. Na zeventien uur maakt hij een einde aan de opstand door in een televisietoe spraak de militairen terug te sturen naar hun kazerne. Volgens historicus Jesüs Pala- cios was Juan Carlos zelf een 'sleutelfiguur1 bij de staats greep. Vaststaat dat de ko ning in de dagen vooraf gaand aan de coup intensief contact had met de CESID, de militaire geheime dienst. In zijn boek 23-F, de koning en zijn geheim stelt Palacios dat de staatsgreep was opge zet om de wankele demo cratie te versterken met een regering van nationale eenheid onder leiding van generaal Armada, secretaris en vertrouweling van Juan Carlos. De latere socialis tische premier Felipe Gonza lez zou vicepremier worden. De coup moest ook de posi tie van de Kroon versterken. De staatsgreep was dus niet opgezet om terug te keren naar de militaire dictatuur, aldus Palacios, maar als een 'correctie van het systeem'. De staatsgreep mislukte om dat er geen noodkabinet te vormen viel waarin alle par tijen zich konden vinden. door Henk van den Boom Foto linksboven: Gewapend met een pistool spreekt couplei- der luitenant-kolonel Antonio Tejero op 23 februari 1981 de leden van het Spaanse parlement toe. foto Manuel Perez Barriopedro/GPD Foto's links en boven: Een massagraf uit de burgeroorlog. Be woners en forensisch specialisten graven skeletten van fami lieleden op. foto's Henk van den Boom/GPD wilde vermoorden. Deze club haalt haar inspiratie uit denkbeelden van fascistische leiders als Hitler, Mussolini en Franco. De hetze tegen Garzón doet denken aan die gruwelijke periode waarin nationalis ten en republikeinen elkaar uitmoorden. Nog steeds zijn de families van naar schat ting 300.000 slachtoffers van de burgeroor log en de daaropvolgende dictatuur op zoek naar hun geliefden. Dagelijks worden massagraven ontdekt die bijna stiekem moeten worden opgegraven omdat men sen bang zijn de oude tegenstellingen weer op te rakelen. Hoe diep dit taboe is geworteld, laat de tra-- gedie zien in Alcaudete de la Jara, een dorp je bij Toledo. Op de boerderij van José zijn onlangs de resten opgegraven van 28 dor pelingen die aan het eind van de burger oorlog werden gefusilleerd in opdracht van de vader van José. Die was toen offi cier bij de Guardia Civil en werd later door Franco tot generaal gepromoveerd. Ieder een in het dorp wist wat er was gebeurd en wat de rol was van de generaal, behalve zoon José. Niemand durfde hem erop aan te spreken, totdat een vriend hem vorig jaar vertelde dat op zijn erf een massagraf was, waarvoor zijn vader verantwoordelijk was. José kon het eerst niet geloven, maar daarna gaf hij toestemming voor de opgra vingen. Het is een van de schaarse voorbeelden waarbij de politieke tegenstellingen zijn be graven door het opgraven van de slachtof fers. In Arroyo de las Casas in de provincie Avi- la zijn ze nog niet zover. Het asfalt van de doorgaande weg CL 501 bedekt een massa graf uit de burgeroorlog, waarin acht inwo ners van het dorp liggen begraven. „Het doet vreselijk veel pijn om hier elke dag overheen te rijden", zegt Maria Martin. „Ook mijn moeder is hier begraven. Zij is vermoord omdat ze mijn vader niet wilde verraden." De staatsgreep van 23 februari mag dan de laatste gewapende en geüniformeerde stuiptrekking zijn van de historische twee spalt, de ideeën erachter zijn nog lang niet dood. De open brief die Ramon Tejero, de priesterzoon van de leider van de putsch, vorig jaar schreef aan zijn vader, die inmid dels weer op vrije voeten is, illustreert dit haarscherp. Ramon beschrijft hoe hij op de ochtend van de staatsgreep samen met zijn vader naar de mis gaat, waar hij hem ziet bidden 'in het diepe besef van zijn plichten'. Ramon fulmineert tegen de media die een eenzijdig beeld ophangen van de coup. „Mijn vader was een goed mens. Hij was een militair, vaderlandslievend, bewust van zijn verantwoordelijkheden en trouw tot in de dood." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 101