spectrum 10 Slapend rijk Zaterdag 19 februari 2011 STANDPLAATS Nummer twee! Sinds maandag is het officieel: China is na de Verenigde Staten de grootste economische macht op aarde. Het land heeft de gestreste, hardwerkende Japanners naar de derde plaats verdreven. Hoe hard moeten Chi nezen dan wel niet werken? Niet bijzonder hard, is de indruk die je krijgt als je hier stad en land doorkruist. Overal en op elk moment van de dag zie je mensen slapen. Terwijl het mij soms moeite kost het lawaai van een stad van 23 miljoen mensen te negeren, doet het de autochtonen blijkbaar niets. Zonder enige vorm van schaamte slaapt een Chinees waar het maar kan. Lawaai? Maakt niet uit Geen hangstoel of bed in de buurt? Geen probleem. Een beschut plekje ontbreekt? Dan ga je gewoon lekker in je bakfiets liggen op de hoek van een druk kruispunt. Dat het spitsuur is en duizenden voorbijgangers in je gapende mond turen, is niet jouw probleem. Twee jaar geleden zat ik tegenover de pitsstop tijdens de Formule 1 in Sjang hai. Er scheurden 20 raceauto's 56 keer voorbij. Het lawaai was zo luid, dat er bij de ingang van het circuit oordopjes wer den uitgedeeld. Wat deed mijn buurman op de tribune? Slapen. Met oordopjes in, dat wel. Kort daarvoor, een filiaal van koffieke- ten Starbucks in Peking. Op een tafeltje twee politiepetten. In de fau teuils eromheen lagen twee agenten, midden op de dag, zorgeloos te slapen. Niemand die er acht op sloeg. Vorig jaar: de wereldtentoon- stelling in Sjanghai. Het Neder- landse paviljoen was uiterma te populair. Niet in de laatste plaats dankzij de schaduw van de huisjes die in de lucht hingen en zorgden voor een koele schaduw op het kunstgras eronder. Perfecte slaapplek voor tientallen Chinezen tegelijk, bleek elke dag op nieuw. Ik kwam bouwvakkers tegen, die werkten aan het herstel van afgebrokkelde stukken Chine se Muur: slapend. Een bewaker langs de be roemde rivieroever in het centrum van Sjang hai zit in zijn glazen huisje, slapend. Een me dewerker van McDonald's sliep leunend op een tafeltje, niet in de personeelsruimte, maar gewoon tussen de eters. Niemand die het vreemd vindt De Nederlandse baas van Tribal, een bedrijf in Sjanghai dat websites bouwt, heeft zijn perso neel expliciet moeten verbieden op kantoor te slapen. „Meerdere keren kwam ik op het werk en zag ik mensen met het hoofd op het bu reau liggen. Ik heb geen flauw idee waarom ze altijd willen slapen. Je ziet het overal: op kantoren, in restaurants, overal slapen Chine zen!" Misschien is het de 'ye jiao teng', de 'wijnstok van de nacht'. Het is een Chinees kruid dat 'het hart en de zenuwen tot rust brengt', aldus de informatie van een apotheek. 'Gebruik met zorg', wordt erbij vermeld. 'Het medicijn kan dufheid veroorzaken'. Er is zelfs een website, sleepingchinese.com, waar al bijna twee mil joen mensen hebben gekeken naar zevenhon derd foto's van slapende Chinezen. 'De rust, de flexibiliteit en het aanpassingsvermogen van de mensen die samen verantwoordelijk zijn voor de wederopstanding van China fasci neert me', schrijft de Duitse fotograaf Bernd, die in Sjanghai woont Fascinerender is de vraag: hoe kan een land economisch zo sterk groeien, terwijl iedereen ligt te slapen? Wie het over de groei van Chi na heeft, vervalt makkelijk in clichés als 'de draak ontwaakt'. Wie er rondloopt, ziet dat die draak vooralsnog heerlijk slaapt. Het wordt hier pas echt interessant als de wekker gaat en de 1,3 miljard Chinezen op jacht gaan om nummer 1 te worden. 'Wat doet die stierenvechter met zijn pistool in het parlement?' De stemming over de benoe ming van de nieuwe premier Leopoido Calvo Sotelo is net begonnen als op 23 fe bruari 1981 een groep mili tairen schreeuwend en schie tend het parlement binnen valt. Het is zes jaar na het ein de van de Franco-dictatuur. De Kamerleden zoeken in pa niek dekking. Ze worden ze ventien uur lang gegijzeld door een paar honderd mili tairen onder leiding van luite nant-kolonel Antonio Tejero (foto rechts). Na de eerste bange minuten bestijgt een officier van de Cuardia Civil het spreekge stoelte. Hij roept dat ieder een zich rustig moet hou den. „Binnen een kwartier, of TT "TT et ergste was dat het II volk niet reageerde", zegt Javier Cercas, au- I teur van het onlangs ■JL JL ook in het Nederlands verschenen boek Anatomie van een mo ment. Daarin schildert hij een aangrijpend portret van de gebeurtenissen op 23-F (23 februari 1981), zoals de Spanjaarden de dag van de staatsgreep noemen. Het land begon zich voorzichtig te ont worstelen aan veertig jaar dictatuur onder generaal Franco. De nieuwe grondwet die in 1978 per referendum was aangenomen, bleek voor velen nog onwennig. Deze kreeg pas echt betekenis toen de nog jonge koning Juan Carlos in een televisietoe spraak de militairen terugstuurde naar de kazernes door zich te beroepen op die nieuwe constitutie, waarin de democratie van Spanje was geregeld. Voor de jongste generatie Spanjaarden is de staatsgreep niet veel meer dan een feit uit de geschiedenisboekjes. Ze herkennen de excentriek uitgedoste luitenant-kolonel van de Guardia Civil, Antonio Tejero Moli na, die wild in het rond begon te schieten, nauwelijks als hun eigen landgenoot. Maar de omstandigheden waaronder die coup plaatshad, is voor veel jonge Spanjaarden wel zeer herkenbaar. De huidige economische crisis en de rancu neuze verdeeldheid van de politici, over welke kwestie dan ook, doen veel Spanjaar den denken aan die roerige periode, dertig jaar geleden. „De dictatuur was natuurlijk niet goed, maar de democratie heeft ons ook weinig goeds gebracht", zegt de teleurgestelde 42-jarige loodgieter Andreu Hernandez uit Catalonië. Hij is niet de enige. Het volk heeft de buik vol van het eeuwige geruzie van de bestuurders. De waardering voor de twee belangrijkste politieke voorman nen, premier José Luis Rodriguez Zapatero (socialist) en oppositieleider Mariano Ra- joy (conservatief), is nog nooit zo laag ge weest. Tijdens drie decennia democratie is het Spanje niet gelukt zijn verleden te verwer ken. De bloedige burgeroorlog die in 1936 het land in tweeën scheurde en de veertig jaar rechtse dictatuur die daarop volgden, blijven de Spanjaarden ook nu nog achter volgen. De scheidslijn loopt dwars door fa milies, vriendenclubs en dorpsgemeen schappen heen: je was republikein of natio nalist. Politici gebmiken die tegenstellin gen als brandstof voor hun campagnes. Elk jaar met de herdenking van 23-F dui ken de controverses weer op. Het postmo derne fascisme leeft volop en breidt zich uit als een epidemie, schrijft publicist en journalist Jesüs Ruiz Mantilla. „Twee keer heb ik me geschaamd dat ik Spanjaard ben. De ene keer was toen Tejero het parle ment binnenviel. De andere keer toen on derzoeksrechter Baltasar Garzón vorig jaar werd aangeklaagd door de ultrarechtse Fa- lange en aanverwante groeperingen, om dat hij een onderzoek wilde instellen naar de slachtoffers van de burgeroorlog en de oorlogsmisdaden van het Franco-regime." Garzón kreeg internationale bekendheid door de arrestatie van de Chileense dicta tor Pinochet. Zijn hele loopbaan al pro beert hij de waarheid over de donkerste pe riode uit de Spaanse geschiedenis boven water te halen. Vorig jaar werd hij op dra matische wijze buitenspel gezet door een breed complot van intriges, waarbij zelfs hoge rechters waren betrokken. Volgende maand moet Garzón zelf voor de rechter verschijnen op beschuldiging van machtsmisbruik. Ook zou hij illegaal telefoons van verdachten hebben laten af luisteren en zou hij bepaalde inkomsten niet hebben opgegeven aan de belasting dienst. Het zijn verdachtmakingen die in stelling zijn gebracht door het meest recht se deel van de natie onder leiding van de Madrileense media. Het blijft niet bij ver baal geweld. Hij en zijn familie worden voortdurend met de dood bedreigd. Sinds zijn schorsing werkt Garzón als adviseur bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Ook daar is hij niet veilig. Een half jaar geleden moest hij, na een tip van de FBI, onderduiken omdat de internationale neofascistische organisatie Combat 18 hem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 100