Economische supermacht wordt slapend rijk nu blijvend in prijs verlaagd! 50% korting! Alleen deze week! w» week kans j vrijdag 18 februari 2011 door onze correspondent Remko Tanis Nummer twee! Sinds maandag is het offici eel: China is na de Verenigde Staten de grootste economi sche macht op aarde. Het land heeft de gestreste, hardwerkende Japanners naar de derde plaats ver dreven. Hoe hard moeten Chine zen dan wel niet werken? Niet bijzonder hard, is de indruk die je krijgt als je hier stad en land doorkruist. Overal en op elk mo ment van de dag zie je mensen sla pen. Terwijl het mij soms moeite kost het lawaai van een stad van 23 miljoen mensen te negeren, doet het de autochtonen blijkbaar niets. Zonder enige vorm van schaamte slaapt een Chinees waar het maar kan - zelfs waar het menselijk on mogelijk lijkt. Lawaai? Maakt niet uit. Geen hang- stoel of bed in de buurt? Geen pro bleem. Een beschut plekje ont breekt? Dan ga je gewoon lekker in je bakfiets liggen op de hoek van een druk kruispunt. Dat het spitsuur is en duizenden voorbij gangers in je gapende mond turen, is niet jouw probleem. Twee jaar terug zat ik tegenover de pitsstop tijdens de Formule 1 in Sjanghai. Twintig oorverdovende raceauto's scheurden 56 keer voor bij. Het lawaai was zo luid, dat er bij de ingang van het circuit oordop jes werden uitgedeeld. Wat deed mijn buurman op de tribune? Sla pen. Met oordopjes in, dat wel. Kort daarvoor, een filiaal van kof- fieketen Starbucks in Peking. Op een tafeltje twee politiepetten. In de fauteuils erom heen lagen twee politieagenten, midden op de dag, zorgeloos te slapen. Niemand die er acht op sloeg. Vorig jaar: de wereldtentoonstel ling in Sjanghai. Het Nederlands paviljoen was uitermate populair. Niet in de laatste plaats dankzij de schaduw van de huisjes die in de lucht hingen en zorgden voor een koele schaduw op het kunstgras er onder. Perfecte slaapplek voor tien tallen Chinezen tegelijk, bleek elke dag opnieuw. Ik kwam bouwvak kers tegen, die werkten aan het herstel van afgebrokkelde stukken Chinese Muur: slapend. Een bewa ker langs de beroemde rivieroever in het centrum van Sjanghai zit in zijn glazen huisje, slapend. Een medewerker van McDonald's sliep leunend op een tafeltje, niet in de personeelsruimte, maar gewoon tussen de eters. Niemand die het vreemd vindt. De Nederlandse baas van Tribal, een bedrijf in Sjanghai dat websi tes bouwt, heeft zijn personeel ex pliciet moeten verbieden op kan toor te slapen. „Meerdere keren kwam ik op het werk en zag ik mensen met het hoofd op het bu reau liggen. Ik heb geen flauw idee waarom ze altijd willen slapen. Je ziet het overal: op kantoren, in res taurants, overal slapen Chinezen!" Misschien is het de ye jiao teng, de 'wijnstok van de nacht'. Het is een Chinees kruid dat 'het hart en de zenuwen tot rust brengt', aldus de informatie van een apotheek. 'Gebruik met zorg', wordt erbij vermeld. 'Het medicijn kan dufheid veroorzaken'. Er is zelfs een website voor, sleepingchi- nese.com, waar al bijna twee mil joen mensen hebben gekeken naar zevenhonderd foto's van slapende Chinezen. „De rust, de flexibiliteit en het aanpassingsvermogen van de mensen die samen verantwoor delijk zijn voor de wederopstan ding van China fascineert me", schrijft de Duitse fotograaf Bernd, die in Sjanghai woont. Fascineren der is de vraag: hoe kan een land economisch zo sterk groeien, ter wijl iedereen ligt te slapen? Wie het over de groei van China heeft, vervalt makkelijk in clichés als 'de draak ontwaakt'. Wie er rond loopt, ziet dat die draak voorals nog heerlijk slaapt. Het wordt hier pas echt interes sant als de wekker gaat en de 1,3 miljard Chinezen op jacht gaan om nummer r te worden. Een man doet in de schaduw van een boom een dutje op zijn brommer in de Chinese hoofdstad Peking. In economisch opzicht is China nu officieel het op een na machtigste land op aarde, maar nergens ter wereld worden op straat zoveel slapende mensen aangetroffen als in China, foto Adrian Bradshaw/EPA Vendée Camping Village de la Guyonnière, 8 dagen Prijs per 6-pers. stacaravan zoover Aquitaine Chateau de Salles 8 dagen Prijs per 3-k villa (4 pers.) zoover Bretagne Hotel Central 8 dagen, halfpension Prijs per persoon j Vier met ons mee! All I •••éaWTOBHBBS Wm) reischeque V- iuvia VrijLiit.nl, het reisbureau of bel 0900-874 58 48 (IS et/m). iguedóc-Roussitlon, art Les Jardins de it-Benoit, 8 dagen per 2-k woning (2p)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9