61 binnenland Topman NS: hoofdrailnet moet van ons blijven 'De wanhoop is groot P Voordelige VERRE RONDREIZEN bij KRAS.NL! NS krijgt minstens een zeven van reizigers en ziet winst met 33 miljoen euro stijgen HOMOSEKSUALITEIT Zuid-Afrikaanse imam zet zich in voor islamitische Stripschrift wint Frankfurtherprijs Gezondheidszorg bovengemiddeld duur Speculoospasta naar Verenigde Staten vrijdag 18 februari 2011 door Hans de Gram UTRECHT - NS was in 2010 door de sneeuwproblemen ongewild het gesprek van de dag. Maar los van de weersomstandigheden zijn de spoorwegen volop onderwerp van discussie. Zo openden regionale spoorver- voerders deze week de aanval op NS en werd de ov-studentenkaart gekraakt. Bert Meerstadt, president-direc teur van NS, reageert, Regionale vervoerders Arriva, Con- nexxionSyntus en Veolia willen van af 2015 ook treinen op het hoofdrail net gaan rijden. Waarom vindt u dat zo'n slechtidee? Bert Meerstadt: „Door andere ver voerders toe te laten op het hoofd railnet creëer je chaos op het spoor en dat is niet in het belang van de reiziger. Die heeft baat bij een integraal spoorsysteem, met één tariefstructuur. Daarmee voor kom je bijvoorbeeld problemen met dubbele opstaptarieven, zoals je die nu al ziet. Wij zijn voorbe reid op eventuele concurrentie, maar we hebben geen signaal dat daarop wijst. In het regeerakkoord staat gewoon dat NS na 2015 op nieuw de concessie voor het hoofd railnet krijgt. Ook de minister geeft ons die indruk." Studenten hebben de studenten ov-chipkaart gekraakt. Eerder ge beurde dat met de normale kaart. „Iedereen die met zijn vingers aan de spullen van NS komt, of dat nu de ov-chipkaart of de trein is, wordt vervolgd. Daarin trekken we op met de politie en het Open baar Ministerie. Sinds kort hebben conducteurs een apparaatje waar mee ze gekraakte kaarten kunnen herkennen." Bert Meerstadt: „Zo'n kaart wordt ingenomen en het betaalsaldo dat erop staat vervalt. Omdat een on- kraakbare chipkaart niet bestaat, proberen we hackers steeds een stap voor te zijn en de pakkans te vergroten. Overigens zijn er maar enkele tientallen fraudeurs." De Tweede Kamer wil de salarissen van de NS-directie verlagen omdat die geen recht doen aan de publieke taak die u vervult. Bent u bereid een deel van uw salaris in te leveren? „Zolang daarover nog geen politie ke besluitvorming is, vind ik het ongepast daar iets over te zeggen." Vanwege de slechte prestaties door het winterweer zei u eind vorig jaar af te zien van uw bonus. Naar welk goed doel is die bonus gegaan? „De Raad van Commissarissen heeft die beloning op nul gezet dus ik heb geen bonus gekregen." UTRECHT - Door de winterproble- men en andere incidenten reden minder treinen op tijd dan in 2009. Maar desondanks waardeert het gros van de klanten NS met een ze ven of hoger. Dat zei president-di recteur Bert Meerstadt gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Iets meer reizigers pakten in 2010 de trein en steeds vaker betalen ze Hij worstelde met zijn seksu ele identiteit, maar kwam boven: moslims mogen ge woon openlijk homo zijn. De 'Roze imam' uit Kaap stad bezoekt Nederland. Lef kun je Muhsin Hen dricks (43) niet ontzeggen. Hij werd twintig jaar gele den als imam opgeleid in Pakistan, maar kwam - na zes jaar huwelijk en de geboorte van drie kinderen - op zijn 29ste uit de kast: ik ben homoseksueel. De Zuid-Afrikaan Hendricks, deze week in Nederland op uitnodiging van homobelangenorganisatie COC, worstelde nadien enige tijd en kwam tot een opmerkelijke con clusie. Eentje die elders in de isla mitische wereld bepaald niet bon ton is: islam en homoseksualiteit sluiten elkaar geenszins uit. „Er is altijd gewezen naar het oude ver haal van Sodom en Gomorra (dat zowel in de Koran als de Bijbei staat, red.), steden die God vernie tigde vanwege de verderfelijke vor men van seksualiteit die er geprak tiseerd werden. Mannen deden 'het' met mannen, maar als je goed leest, zie je dat het om ver krachting ging", vertelt Hendricks. Met andere woorden: over vrijwil lige liefde tussen twee mensen van hetzelfde geslacht zegt de Ko ran niets. Sterker nog, de islam kent een lange traditie van homo seksualiteit, zowel in kunst als lite ratuur. „Tussen de 7de en 9de eeuw bestond er politiek en so ciaal gezien een zekere mate van tolerantie ten aanzien van homo seksualiteit. Maar in de periode daarna kwamen het salafisme en het wahabisme op, fundamentalis tische stromingen die terug wil den naar de puurheid van de is lam uit de tijd van de profeet Mo hammed", doceert Hendricks. Toen was het gedaan met de ver draagzaamheid tegenover homo's. Daarnaast is er een culturele comr ponent, die niet zoveel met religie te maken heeft, zegt de 'Roze imam'. „De landen waar de islam ontstond, kennen een sterk patriar chale samenleving: de mannen stelden de regels voor vrouwen en voor de wat meer vrouwelijke mannen. Die werden daardoor als minderwaardig beschouwd." In 1996 zette Hendricks (die als imam niet langer preekt in de mos kee) The Inner Circle op poten, een organisatie die enerzijds moslim homo's ervan moest helpen over tuigen dat er niets mis met hen was en anderzijds de moslimge meenschap moest 'opvoeden' met andere ogen naar homoseksuali teit te kijken. Hendricks schetst een somber beeld: „Veel ho mo-moslims worstelen met hun gevoel ten aanzien van God en voe len zich schuldig. Ze lopen boven dien het gevaar van uitsluiting door hun geliefden. Daardoor ver vallen ze vaak tot alcoholisme en eën losbandig seksleven, met de ge dachte: 'Ik ga toch naar de hel, dus wat zou het.' Sinds de oprichting van The Inner Circle hebben in Zuid-Afrika zeker vijf homo's zelf moord gepleegd. Ze zijn vaak wan- met de ov-chipkaart. Circa 1 mil joen reizigers hebben zo'n kaart. De winst van NS steeg in 2010 met 33 miljoen naar 147 miljoen euro. Dat komt vooral doordat NS meer geld verdiende met reizigersver- voer, de opbrengst uit stationswin kels en vastgoed. Meer reizigers maakten gebruik van een hogesnel heidstrein zoals de Fyra of Thalys. AMSTERDAM - De P. Hans Frank furtherprijs 2on, een van de be langrijkste stripprijzen in Neder land, gaat dit jaar naar het blad Stripschrift. Dat heeft Het Strip schap bekendgemaakt. De prijs gaat elk jaar naar een. persoon of personen die zich het afgelopen jaar heeft of hebben ingezet voor stripverhalen. Stripschrift werd in 1968 opgericht door P. Hans Frank- fhrther van Het Stripschap zelf Het Stripschap maakte ook be kend dat de Bulletje en Boone- staak Schaal is toegekend aan Eiso Toonder (1936). mmammmMmwt&smmwmmmmmmmmBm Nergens voordeliger! Rondreis Ceylon Compleet 16 dagen incl. 14 x ontbijt en diner Vertrek: van 29/3 t/m 7/10 met o.a. Anuradhapura, Dambulla, Kandy, het olifantenweeshuis Pinnawela, Galle en stranddagen in Hikkaduwa inclusief vlucht, verblijf, vele maaltijden, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/74756 Rondreis Java Bali 17 dagen incl. 14 x ontbijt Vertrek: van 22/3 t/m 29/10 met o.a. de Javaanse miljoenenstad Jakarta, de Borobudur, de heilige Bromo- vulkaan, Kalibaru en godeneiland Bali inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36204 Rondreis Rajasthan Varanasi 16 dagen incl. 14 x ontbijt Vertrek: van 21/3 t/m 15/11 incl. bezoek aan wereldwonder Taj Mahal met o.a. Delhi, Varanasi, Agra, Jaipur, Pushkar en Mandawa inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25239 hopig." Maar sindsdien zijn er ook dingen bereikt in de islamitische gemeenschap, constateert Hend ricks. „Tijdens het vrijdagmiddag gebed hebben imams het niet meer over het vermoorden van ho mo's, maar alleen over het bestraf fen van de zonde, niet van de zon daar. Daarnaast wordt een boek dat wij hebben uitgegeven inmid dels op universiteiten gebruikt, dus is er ook op intellectueel ni veau aandacht voor islam en ho moseksualiteit. Het is een lang zaam proces, maar er zijn mijlpa len bereikt", stelt Hendricks voor zichtig vast. Fysiek bedreigd is hij nimmer. Toch zou hij niet graag nu al zijn werkzaamheden naar Iran of Saudi-Arabië uitbreiden. La chend: „Dat zou waarschijnlijk de laatste stap zijn. En wij willen ook niet provoceren. We zijn betrok ken met compassie, niet confronte rend. De moslimgemeenschap moet de tijd gegund worden." Opvallend is dat Hendricks meer moeilijkheden ziet voor Neder landse moslimhomo's dan in zijn eigen land. „De moslims in Neder land zijn immigranten. Die zijn veelal conservatiever dan de mos lims in Zuid-Afrika." Daarom wil hij homoseksuele moslims in Ne derland op het hart drukken: zoek contact met The Inner Circle. „Het is mogelijk om tegelijkertijd homo en moslim te zijn. God is er niet op tegen dat je homoseksueel bent, je seksuele 'expressie' is jouw eigen verantwoordelijkheid." zie onze website:binnenland Fragmenten van A jihad for love over homoseksuele moslims. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van J Arke of J^JVIZCn Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. AMSTELVEEN De kosten van gezondheidszorg en hieraan gerelateerde arbeidsvoor waarden die werkgevers dragen, zijn in Nederland vorig jaar met 3,7 procent gestegen. Over heel Europa was de gemiddel de stijging 3,3 procent, een veelal sterkere stijging dan in salarissen of inflatie zichtbaar was, blijkt uit onderzoek van adviesbureau Mer cer in veertien Europese landen. Nederland neemt een derde plaats in, na Ierland en Groot-Brittannië. Duitsland en Tsjechië zagen de minste stijging: respectievelijk 1,7 procent en 1,8 procent, aldus het onderzoek van Mercer. Ter vergelijking: in de Verenigde Staten stegen de kosten per mede werker het afgelopen jaar met 6,9 procent. DEN HAAG Amerikanen gaan aan de speculoos pasta. Het broodsmeersel, een pas ta met speculaassmaak, ligt vanaf april in supermarkten in de Vere nigde Staten. Producent Lotus krijgt meteen con currentie van Biscuiterie Willems die een eigen versie gaat uitbren gen. Eind januari, na een lang juridisch gevecht met Willems, verloor Lo tus het alleenrecht om speculoos pasta te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6