binnenland 15 houdt voet bij stuk Bewoners instellingen betalen van alles zelf Emancipatie vrouwen loopt achter Haastige minister Van Bijsterveldt dreigt in eigen valkuil te lopen sSSu, Swiss Sense -Ms vrijdag 18 februari 2011 foto Valerie Kuypers/ANP kregen morele steun van de drie linkse politieke partijen. Job Co- hen (PvdA), Emile Roemer (SP) en Ineke van Gent (GroenLinks) riepen op om het kabinet bij de Provinciale Statenverkiezingen op 2 maart op andere gedachten te brengen, door niet op de regerings partijen te stemmen. Of dat lukt, is de vraag. Minister Piet Hein Donner (Binnenlandse Zaken) gaf in het hol van de leeuw opnieuw geen millimeter toe aan de eisen van de vakbonden. Geld voor loonsverhogingen is er niet en garanties dat er geen gedwon gen ontslagen vallen, geeft hij ook nu niet. Het leverde hem een ste vig fluitconcert op, dat hij gelaten onderging. De kans dat het kabi net en de bonden het alsnog snel eens worden over de bezuinigin gen, lijkt klein. „Ik vrees dat we hier met zijn allen nog wel een keer zullen staan, want het kabi net komt niet over de brug", con cludeert AbvaKabo FNV- voorzit ter Edith Snoeij. zie onze website:binnenland Beelden van de demonstreren de overheidsmedewerkers. den haag - Instellingen als ver pleeg- en verzorgingshuizen, psy chiatrische inrichtingen en revali- datieoorden laten hun bewoners extra betalen voor allerlei zaken die zij op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten AWBZ gratis zouden moeten krij gen. De instellingen vragen onder meer geld voor toiletpapier, een extra kopje thee, onderleggers in bed, fruit en nagels knippen. Dat blijkt uit een inventarisatie van de Nederlandse Zorgautoriteit NZa. De NZa heeft, nadat over dit onderwerp discussie was ontstaan in de Tweede Kamer, in het najaar van 2010 gevraagd om meldingen van extra betalingen en kreeg bin nen korte tijd ruim vierhonderd reacties uit het hele land. „We zien verbetering sinds die tijd maar nog steeds worden er regels over treden", aldus een woordvoerder den haag - Van de Nederlandse bevolking keurt 40 procent het af als een moeder voltijds buitens huis werkt. „Als je dat als moeder wil, moet je stevig in je schoenen staan", constateert Ans Merens van het Sociaal en Cultureel Plan- burea (SCP), een van de schrijvers van de gisteren gepresenteerde Emancipatiemonitor. De druk van de omgeving is één van de redenen dat arbeidspartici patie van vrouwen achterblijft bij de streefcijfers. Misschien zijn die streefcijfers sowieso wat te optimis tisch geweest, denkt Merens. „Ze zijn opgesteld in 2000. Er zijn wat crises geweest, en dan zie je dat mensen sneller hun baan verlie zen. Zonder die ontwikkelingen waren de doelen waarschijnlijk wel haalbaar geweest." 60 procent van de vrouwen heeft een baan van minstens twaalf uur per week. Dat had 65 procent moeten zijn, werd tien jaar geleden bepaald. Net zoals toen werd bepaald dat 60 procent economisch zelfstandig moet zijn. We zijn blijven steken op 48. Dat vrouwen minder wer ken dan mannen is deels cultureel bepaald, vermoedt Merens. „Het is misschien ook een gevolg van het aloude kostwinnersmodel." In dat model werkte de vader, ter wijl de moeder thuisbleef om voor de kinderen te zorgen. Dat laatste zit er nog stevig in, blijkt uit de monitor. Een baan van drie dagen geldt voor moeders met school gaande kinderen als ideaal. Merens vindt dat we niet moeten wanhopen. Er is vooruitgang: jon ge vrouwen hebben steeds vaker de ambitie om carrière te maken. „Van 2007 tot 2009 steeg de ar beidsdeelname van vrouwen van 57 naar 60 procent." Uit de monitor blijkt ook dat in 2009 9 procent van het manage ment bij de honderd grootste be drijven bestond uit vrouwen. Volgens de doelstellingen had dat 20 procent moeten zijn. den haag - Ie moet een flinke con ditie hebben om CDA-onderwijs- minister Marja van Bijsterveldt bij te benen, meent Steven de long, voorzitter van scholierenvakbond LAKS. De afgelopen weken was ze haast onafgebroken in het nieuws. Om het mbo te stroomlijnen, het mid delbaar onderwijs te hervormen en om zwakke scholen sneller aan te pakken. Er was de uitwerking van het al eerder aangekondigde idee om te bezuinigen op het pas send onderwijs, het onderwijs voor leerlingen met een stoornis of handicap. Daarnaast het bericht dat kleine scholen op het platte land mogen blijven bestaan en haar uitspraak dat het mengen van zwarte en witte scholen geen must op zich meer is. De minister laat zien dat ze hart heeft voor on derwijs, dat wel, stelt De long. Maar ze blijft maar plannen lance ren en het moet allemaal zo onge lofelijk snel. „Nee, het hoeft ook niet twee jaar te duren voordat je wijzigingen doorvoert, maar je moet het ook niet in een paar maanden willen doen", meent hij. Daar heeft PvdA'er Jeroen Dijssel- bloem haar in 2008 nog voor ge waarschuwd: onderwijsvernieu wingen moet je pas doorvoeren wanneer daar goed over is nage dacht en wanneer het draagvlak groot genoeg is, zegt De Jong. Een haastige minister, karakteri seert ook Jan van Zijl, voorzitter van de MBO Raad. Daarbij inhou delijk sterk en betrokken, maar wel iemand met regeidrift. Beetje bij beetje sneuvelt het beeld dat ve len bij haar aantreden tot minister van Van Bijsterveldt hadden. Het beeld van iemand die graag de lie ve vrede probeert te bewaren. In het debat over passend onderwijs, afgelopen woensdag in de Tweede Kamer, toonde ze zich onver murwbaar. Ze gaf geen centimeter toe. GroenLinks Kamerlid Jesse Klaver verwoordde de conclusie die ook andere linkse partijen had den getrokken: „Ze begon als een frisse wind, maar heeft nu meer weg van orkaan Katrina." Hoogle raar politieke wetenschappen Ri- nus van Schendelen: „Ze schept verwachtingen maar loopt daar door het gevaar dat ze holderdebol der in haar eigen valkuil loopt." wmmmmmmm van de autoriteit. „We blijven het in de gaten houden en als instellin gen niet verbeteren, gaan we hand- havingsmaatregelen treffen." Instellingen vragen onder meer ook ten onrechte geld voor ondui delijke lasten als administratiekos ten, 'bijdrage ontspanning' of on derhoud. Soms worden dergelijke kosten een verplichte bijdrage ge noemd, maar dat mag volgens de NZa niet. „We zien de meeste over tredingen op punten waar de re gels glashelder zijn. De AWBZ schrijft evenwichtige voeding voor, daar mag geen extra geld voor gevraagd worden", aldus de woordvoerster. „Datzelfde geldt voor ontspanning, zoals bingo of een muziek- of kaartavond." De autoriteit constateert dat veel melders anoniem willen blijven om zichzelf of hun familie te be schermen. BOXSPRINGS S. MATRASSEN www.swiss sense.nl Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118) 60 65 94 KOOPZONDAG 20 februari a.s. 11.00-17.00 uur Kijk voor de openingstijden op de website. Prijswijzigingen en/of zetlouten voorbehouden. Week 07

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5