41 binnenland Tbs-plan Teeven niet haalbaar' T©©S Ambtenarenprotest: Donner wii WT" cm ri/ivenpe] Scholiere (17) vast na dreigtweets Deetman vraagt daders misbruik zich te melden vrijdag 18 februari 2011 VOORSTEL Tbs ook mogelijk zonder observatie Criminelen kunnen niet lan ger tbs ontlopen door een psychiatrisch onderzoek te weigeren, zegt het kabinet. Kenners zijn kritisch. „Het is incidentenpolitiek." door Maaike Boersma Verdachten hebben het recht om niet mee te werken aan hun eigen veroordeling. Ze kunnen daarom een psychiatrisch onder zoek weigeren omdat zo'n observa tie kan leiden tot tbs. Jaarlijks ge beurt dit zo'n zeventig keer. Staats secretaris Fred Teeven wil deze 'weigeraars' aanpakken, liet hij gis teren weten. Niet door ze te dwin gen mee te werken aan onder zoek, want dat kan juridisch niet, maar wel door psychiatrische gege vens uit het verleden op te vragen. Rechters kunnen op die manier toch een psychiatrische stoornis vaststellen en tbs opleggen. Tbs-advocaat Job Knoester denkt dat de maatregel juridisch onhaal baar is. „Daarmee kom je aan het medisch beroepsgeheim. Dat zou je niet moeten willen doorbre ken." Nu kan iedereen vrijuit met een hulpverlener praten, maar Knoester vreest dat die bereidheid snel verandert als deze maatregel wordt doorgevoerd. Knoester, die 'eigenlijk verliefd' is op de tbs-maatregel, vindt dat het kabinet het tbs-systeem wil ver moorden. „Mijn grootste kritiek punt is dat de politieke invloed op de rechtspraak te groot is. De mi nister beslist nu of iemand naar de longstay gaat, of iemand op verlof mag. Maar de minister is een poli tieke passant, die hele minister moet uit het systeem." Dat de staatssecretaris rechters met deze maatregel wil aanmoedi gen vaker tbs op te leggen, vindt hij niet verkeerd, want tbs op zich werkt goed. „Als het goed wordt ingevuld." Dat is nu niet het geval, aldus Knoester. „Het is allemaal in cidentenpolitiek. Als er morgen een tbs'er vlucht, moet de minis ter weer in de Kamer komen." Dat vindt ook Hjalmar van Marle, hoogleraar forensische psychiatrie. „De tbs-maatregel is vertroebeld. Door wachtlijsten, wisselend be leid en incidentenpolitiek." Hoewel Van Marle eigenlijk tegen het plan van Teeven is, heeft hij zelf twee criteria bedacht waaron der hij de maatregel toch accepta bel vindt. „Ten eerste vind ik dat het beroepsgeheim alleen mag worden doorbroken voor heel ern stige delicten." Het tweede crite rium houdt in dat er een justitieel psychiater wordt geraadpleegd die medische gegevens kan uitleggen aan rechters die er zelf weinig kaas van hebben gegeten. Wie in de gevangenis belandt, is vaak sneller vrij dan een verdachte die tbs krijgt. En wie nu in een tbs-kliniek terechtkomt, zit daar doorgaans onnodig lang, vindt Tee ven. Daarom wil hij, zei hij giste ren, dat klinieken eerder verlof aan vragen voor patiënten. De duur van een behandeling wordt daar mee ook korter. soest - Een 17-jarige scholiere in tweets dreigde zij een bom op Amersfoort is aangehouden vanwe- haar school te gooien en riep zij ge dreig-twitterberichtjes. In de op tot het doden van leraren. PAUL KUSTERS den haag - „Het gaat ons niet al leen om loon of garanties dat je je baan houdt. De manier waarop het kabinet nu met ons omgaat, is respectloos. De bezuinigingen zijn onnodig hard en slecht door dacht", zegt Cees, een oudere amb tenaar uit een grote gemeente in Gelderland. „Bij ons moeten in drie jaar tijd ze ventig van de negenhonderd ba nen verdwijnen. Dat is pure kaal slag." Hij heeft er bovendien weinig ver trouwen in dat de bezuinigingen daadwerkelijk zoveel opleveren als mmm%m mimm \ssmmiama bmms HILVERSUM - Oud-minister Wim Deetman, voorzitter van de onder zoekscommissie die het misbruik in katholieke instellingen onder zoekt, heeft gisteren daders van seksueel misbruik opgeroepen zich te melden bij de commissie. Zij kunnen zich tot 4 april mel den. Hij vroeg de RKK Bisschop penconferentie en de Konferentie Nederlandse Religieuzen deze op roep in de eigen organisaties be kend te maken. Deetman zei dat de commissie inmiddels beschikt over een lange lijst met daders. De lijst moet nog gecontroleerd wor den op dubbeltellingen. Volgens Deetman gaat de lijst richting dui zend daders. Deetman: „Gelet op de kerkelijke achtergrond van de plegers ga ik er vanuit dat zij de be hoefte hebben om in het reine te komen met hun slachtoffers, hun omgeving en zichzelf." het kabinet stelt. „Het werk moet wel gedaan worden. Ik voorspel dat er straks veel meer peperdure adviseurs ingehuurd moeten wor den. Per saldo ben je dan duurder uit", zegt Cees. Samen met zo'n tienduizend ande re werknemers uit de publieke sec tor (brandweerlieden, politieagen ten, militairen, belastingambtena ren en onderwijzers) protesteerde hij gisteren op het Haagse Malie veld tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet. „Dit zijn regel rechte aanslagen op de publieke sector", zo zette Ruud Kuin, cao-onderhandelaar voor de ge meenteambtenaren, de toon. Vol gens de organisatoren van de mani festatie, de vier samenwerkende bonden voor overheids- en onder wijspersoneel, verliezen circa roo.ooo van de pakweg 2 miljoen werknemers in de publieke sector hun baan door de geplande bezui nigingen. En wie zijn baan niet verliest, zal er twee jaar lang geen cent op vooruitgaan, als het aan het kabinet ligt. Garanties dat er geen gedwongen ontslagen vallen, wil hét kabinet al evenmin geven. De aanwezigen op het Malieveld informatie van het waterschap Informatieavond herstelwerk zaamheden van onder andere afrastering en bosopslag in duingebied Kop van Schouwen op woensdag 23 februari 2011 om 19.30 uur op Camping Julianahoeve, Hoogenboomlaan 42 in Renesse. Informatieavond fietspad Kwistenburg en aanpassing Aardebolleweg bij Wolphaartsdijk op 28 februari 2011 om 19.30 uur in De Griffioen, Oostkerke- straat 24 in Wolphaartsdijk. De Kostentoedelingsverordening watersysteembeheer en wegen- beheer is goedgekeurd door het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De verordening en het bewijs van goedkeuring liggen van 19 februari tot 13 mei 2011 ter inzage op beide waterschaps kantoren. Aan Ooms Construction BV uit Middelharnis is op 16 februari een watervergunning voor het onttrekken en retourbemalen van grondwater verleend voor de bouw van een fietstunnel in de N57, Kraaijensteinweg ter hoogte van Meeldijk-Weeldeweg in Burgh-Haamstede. Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheldestromen.nl/ waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur (088-2461000). i ,V> waterschapScheldest romen jTtftlËfti PÉZËNj Els DAM I ■aiFGWEZEN Tienduizend demonstranten protesteren op het Malieveld in Den Haag. Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088 2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4