2 zeeland 'Laten we eerst maar Klacht is 'De natuur is niet reproduceerbaar' Schuijkaas i:ivm PZC vrijdag BESCHULDIGING MISBRUIK De aantijging van seksueel misbruik tegen de directeur van basisschool Cypressenhof in Middelburg veroorzaakt onrust onder de ouders. Gisteravond werden ze geïnformeerd. Melding en aangifte vrijdag 18 februari 2011 door Ondine van der Vleuten Mensen die de oorlog nog hebben meege maakt, zullen het on getwijfeld kennen: schuifkaas. Schuifkaas at je zó: je smeerde een boterham en legde er het stukje schuifkaas op. Het was niet groot genoeg om de hele boter ham te bedekken, maar als je het plakje zo ver mogelijk naar achte ren legde, en dan een hapje van de boterham nam terwijl je óver de kaas heenkeek, onderwijl de heerlijke geur van de kaas recht onder je neus inademend, was er nog maar weinig fantasie nodig om de kaas op je tong te proeven. Bij elke hap schoofje het reepje kaas een stukje verder. Zo kon je er eindeloos lang van genieten. Een hedendaagse variant op schuifkaas is de cadeaubon. Voor al in grote families, waar de ver jaardagen elkaar in een hoog en nooit aflatend tempo schijnen op te volgen, is de cadeaubon een ge wild object. Deze wordt netjes weggelegd en bij gelegenheid - een verjaardag of ander heuglijk COtOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaandereh Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservsce of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen.tot uiterlijk vier weken voor het einde van dè betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht: Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gesélecteerde partners. Indien geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van' uw e-mail: adres wilt intrek ken) kunt u dit schriftelijk.kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op wWw.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (was) een doorlopend abonnement met betaling per accept.vanC 74,95 per kwartaal (NA28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzejf. (ik heb de laatste 3 maanden geen pröef gehad),(paf Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. feit - doorgeschoven. Helaas. Daar ben ik niet gedisciplineerd ge noeg voor. Mijn cadeaubonnen gaan in een trommeltje, dat ik zo snel mogelijk probeer te vergeten. Als ik dan een keer een stuk maand overhoud aan het eind van mijn geld, denk ik opeens weer aan het trommeltje. Deze week pakte ik er een 'Enter- tainmentbon' uit, toog naar de winkel en schoof, na ampel be raad, de dvd-box van mijn keus, samen met de cadeaubon, triom fantelijk over de balie. De man zag het al van een afstand je. „Mevrouw", zei hij geamu seerd, „Dit is geen echte bon. Dit is reclame voor een bon." Hij pakte een identiek, maar groen exem plaar en wees: „Zo ziet een échte Entertainmentbon eruit" Ik ver trok geen spier, trok mijn porte monnee en zei met een stijf glim lachje: „Nou... Ik ben er in elk ge val een tijdje blij mee geweest!" Hij glimlachte minzaam terug. „Dan hoop ik voor u dat dat op weegt tegen de teleurstelling die u nu voelt." Dat was mooi gezegd. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Carla van de Merbel en Ondine van der Vleuten Het is een komen en gaan van ouders, donderdagavond in het Middelburgse wijkcentrum Palet, dat grenst aan basisschool Cypres senhof Tijdens drie bijeenkom sten worden de ouders van de 540 leerlingen van de school geïnfor meerd over de beschuldiging van seksueel misbruik door de direc teur van een leerling, veertien jaar geleden. Terwijl de ouders van de tweede bijeenkomst naar binnen lopen, komen die van de eerste naar bui ten. De sfeer is rustig. Sommigen gaan meteen naar huis, anderen blijven nog even napraten. De bij eenkomst heeft een half uur ge duurd. De ouders zeggen niet veel meer gehoord te hebben dan wat al bekend was. Zij die er iets over kwijt willen, gebruiken woorden ais 'informatief, 'duidelijk' en 'we wachten het nog maar af. Ze vin den dat de ontucht eerst bewezen moet worden. Verder willen ze er niet veel over zeggen. De bijeenkomsten verlopen rustig. Er wordt informatie gegeven en mensen kunnen vragen stellen. Van emotionele toestanden was geen sprake, zeggen de ouders die naar buiten komen. Ze hopen vooral dat de kinderen zo weinig mogelijk last hebben van de on rust die is ontstaan. Vandaag zul len de leerkrachten in de klassen kort stilstaan bij de kwestie. In de middag op het school plein is de sfeer aanvankelijk nog een stuk gespannener. Tus sen de wachtende ouders staat hier en daar een groepje ouders op gedempte toon te praten. Fluiste rend, de hand voor de mond, hoof den naar elkaar gebogen, verbijs terde gezichten. Waarover ze het hebben, laat zich raden: de brief die kort daarvoor bij alle ouders in de bus is geval len. Degenen die de brief nog niet geopend hebben, zich onbewust van de alarmerende inhoud, ho ren op het schoolplein voor het eerst dat de directeur 'ontuchtige handelingen' zou hebben gepleegd met een leerling. „Veertien jaar ge leden", zegt een moeder, die niet met haar naam in de krant wil, re lativerend. De klap komt niet min der hard aan. „Ik ben in shock", zegt ze. De moeders die om haar heen staan knikken. Ook zij kun nen het amper geloven. Via Tïvitter was de geruchten stroom woensdag al op gang geko men: 'Directeur van Cypressenhof misbruikt kinderen'. 'Al twintig jaar lang!' voegt een ander toe. Aanvankelijk gaat het donderdag nog om een 'melding' van sek sueel misbruik bij de politie. Zo staat het ook in de brief. Hoewel die begint met de mededeling dat er 'aangifte' gedaan is, blijkt in de alinea erop dat het gaat om een 'melding'. Later op de middag wordt dat toch een aangifte omdat de oud-leerling de politie officieel vraagt tot vervolging van de direc teur over te gaan. De ouders op het schoolplein zijn geneigd de directeur, die al 34 jaar in functie is, het voordeel van de twijfel te geven. De aanvankelijke shock maakt al snel plaats voor nuchterheid. „Laten we eerst maar eens rustig afwachten", vat één van de moeders de heersende me ning samen. „Maar het is wel goed dat de school al zo snel een brief gestuurd heeft en een voorlich tingsbijeenkomst heeft georgani seerd." Want geruchten gaan al snel een eigen leven leiden. „Mijn jongste zoon had op het school plein al van alles opgepikt, ik heb niks 1 De Inspectie van het Onderwijs behandelt klachten over seksuele intimidatie en misbruik. Medewerkers in het onderwijs die een zedendelict vermoeden, moe ten dat volgens de wet melden bij het schoolbestuur. Het kan ook gaan om een zedendelict tussen medewerkers onderling of een ver moeden dat misbruik plaatsvindt in de thuissituatie. In overleg met de vertrouwensper soon kan worden besloten tot aan gifte bij de politie. De I nspectie kan daar ook toe adviseren. Voor een aangifte moet er sprake zijn van een strafbaar feit. 4$ In 2009 ontving de landelijke In spectie 94 meldingen; 56 keer werd het een aangifte. door Cornelleke Blok Ook als een beschuldi ging van misbruik niet terecht blijkt te zijn, zijn de gevolgen groot. „Het zijn drama's", weet advocaat Frans Lathouwers van de Algeme ne Onderwijs Bond (Aob). Hij heeft al vaak te maken gehad met zedenzaken op scholen. door Edith Ramakers We zijn bezig met het de- humaniseren van trans acties in het onderwijs, de zorg én de natuur. Mensen zijn uit beeld verdwenen", zei profes sor Arnold Heertje bij de drukbe zochte bijeenkomst van de Zeeuw se natuurbeschermingsavond. De samenleving moet er volgens Heertje alles aan doen om de slag naar humanisering te maken. „We moeten de vraag blijven beant woorden wat de betekenis van na tuur voor ons is, nu, straks en voor de hele mensheid. Natuur is een consumptiegoed als boter en kaas." Op een vraag, wat hij ervan vond dat natuur tot linkse hobby wordt betiteld, reageerde hij ge prikkeld. „Het intellectuele niveau is onvoorstelbaar diep gedaald. Dat is het gevolg van veertig jaar lang slecht onderwijs. Natuur is van fundamentele betekenis voor alle leven op aarde." Een oplossing is verstandige combinaties te maken met mensen die kennis hebben van beheer en behoud van natuur. „Die weten dat natuur niet repro duceerbaar is." De bezuinigingen kunnen een werktuig zijn voor in noveren en saneren. „Begin met het weghalen van de bureaucra tie." Inleider Joep Thönissen,- direc teur van de Recreatieronderne- mers riep op tot het sluiten van een bondgenootschap met onder andere de recreatie en natuur. „Maak de taart groter door met el kaar in gesprek te gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2