Provincie wist dat norm niet haalbaar was zeeland j 29 CA Zeeland bereidt zich voor op noodsituaties Thermphoskwestie Hotels gedupeerd door oplichter De Nieuwe Toyota Landcruiser nu bij ons in de showroom. CAPPENDIJK TOYOTA vrijdag 18 februari 2011 Fosforfabriek Thermphos in Vlissingen-Oost. MILIEUHANDHAVING door Nadia Berkelder De provincie wist vorig jaar dat de kans groot was dat fosforfabriek Thermphos in Vlissin gen-Oost zich niet aan de milieu normen kon houden. Toch be sloot de provincie een gedoogver gunning af te geven. Zowel bij de uitstoot van dioxine als bij de uitstoot van zware meta len werd het risico dat het bedrijf zich niet aan de afspraken houdt 'hoog' ingeschat. Dat blijkt uit het plan dat de provincie in februari vorig jaar opstelde om de milieu- en veiligheidsproblematiek bij de fabriek aan te pakken. Het plan van aanpak was vertrouwelijk. De PZC heeft er na een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur in zage in gekregen. De Vrom-inspectie vroeg commis saris van de koningin Karla Peijs op 14 december 2009 in te grijpen bij Thermphos. Vervolgens stelde de provincie een plan van aanpak voor de milieu- en veiligheidspro blematiek op. En van dat plan zou de inspectie een paar maanden la ter, in april 2010, zeggen dat de 'handhaving onvoldoende is uitge werkt'. „Onvoldoende duidelijk is wat uw visie op handhaving in dit dossier is", schreef de inspecteur. De eerste metingen naar de uit stoot van dioxine vonden een jaar eerder plaats, in maart 2009, nadat Thermphos zelf melding had ge maakt van de ongewenste uit stoot. Voor de uitstoot van dioxine gelden strenge normen. Uit de reeks metingen die sinds het voor jaar van 2009 werd verricht, bleek In april vorig jaar maakte de provin cie bekend dat Thermphos zich niet aan de geldende norm voor de uitstoot van dioxine hield. De provincie staat de fabriek toe 0,4 nanogram dioxine per kubieke meter gas uit te stoten. Landelijk geldt 0,1 nanogram als norm. In september werd bekend dat de fabriek ook de 'gedoognorm' re gelmatig overschreed. De provincie kreeg veel kritiek om dat niet werd gehandhaafd. Een commissie onder leiding van Jan Mans doet op dit moment on-, derzoek naar het optreden van de provincie. Volgende week presen teert de commissie de resultaten. dat de geldende normen regelma tig in extreme mate werden over schreden, met uitschieters tot vijf tig keer zoveel dioxine als volgens geldende normen is toegestaan. Dat Thermphos te veel zware me talen uitstootte was al langer be kend, zowel bij het bedrijf als bij de provincie. Om daar een eind aan te maken probeerde Thermp hos vanaf 2005 het productiepro ces zodanig aan te passen dat de uitstoot met negentig procent foto Ruben Oreel door Marcel Modde MIDDELBURG - Een beetje burger is op z'n eigen lot voorbereid. Wie in Zeeland een overstroming, ex treem weer of een nucleair onge luk boven het hoofd hangt, kan via de internetpagina zeelandvei- lig.nl precies zien wat zelf te doen in een noodsituatie en wat er van de overheid mag worden ver wacht. Vóóraf maar tot op een ze ker moment ook wanneer de cala miteit al aan de gang is. De Zeeuwse aanpak is één van de viêr regionale proefprojecten die zijn opgezet in het kader van de landelijke campagne om de zelfred zaamheid van burgers te vergro ten. De resultaten werden gisteren op een bijeenkomst in Amsterdam gepresenteerd. De projecten zijn inhoudelijk vol komen verschillend. De regio Am- sterdam-Amstelland is uitgegaan van een 'buurtgerichte aanpak van risicocommunicatie' in combinatie met de getrainde burger als eerste hulpverlener. De huidige praktijk is dat hulpvaardige burgers aan de kant worden gezet, zodra professio nals ter plaatse komen. Niet altijd even logisch, is Zeeuws projectlei der Marcel Matthijsse het grondig met zijn collega's eens. Hij is ge charmeerd van die benadering en wil bekijken of Zeeland daar z'n voordeel mee kan doen. Ook de ontruimingsoefening van recreatieterreinen op de Veluwe zonder hulpdiensten is interessant voor gebieden als de Kop van Schouwen, denkt Matthijsse. Voor de Moerdijk is een methode ont wikkeld om de zelfredzaamheid op het industrieterrein te vergro ten. De aanpak was op het mo ment van de brand bij Che- mie-Pack nog niet klaar. Q www.zeelandveilig.nl MIDDELBURG - Hotels in Terneuzen en Vlissingen zijn gedupeerd ge raakt door een oplichter. De man heeft volgens de politie deze en vorige maand zeker vier keer onder een valse naam een ka mer geboekt, gedineerd en wat ge dronken. De volgende dag ver dween hij zonder te betalen. De politie heeft gisteren een duidelijk signalement van de verdachte ver- spreid en vraagt burgers naar hem uit te kijken en het bureau te bel len. Het gaat om een ruim twee meter lange man. Opvallend is vooral de afwijking aan zijn voe ten. Links draagt hij maat 50 en rechts maat 43. Verder heeft een een tatoeage met vlammen op zijn rechterpols. werd verminderd, maar dat zoge noemde 'care-project' (afgeleid van cadmium-reductie) liep keer op keer vertraging op door techni sche problemen met de installatie. In 2008 deelde de provincie al dwangsommen uit voor de te ho ge uitstoot van cadmium, een ui terst giftig zwaar metaal. Een jaar geleden was de verwachting dat het bedrijf in de zomer van 2010 de uitstoot van zware metalen op orde zou hebben. Uiteindelijk duurde het tot eind vorig jaar voor dat het care-project volledig draai de en de uitstoot van zware meta len binnen de normen was. Uit het plan blijkt verder dat de provincie Thermphos ruim de tijd wilde geven om iets te doen aan de stinkende wolk die regelmatig over de omgeving hangt. Over die wolk zijn veel klachten uit de om geving: de stoffen die erin zitten zorgen voor prikkende ogen en ademhalingsklachten. In het plan van aanpak werd een ultimatum van twee jaar gesteld. Daarna 'zal een schoorsteenverhoging worden geëist, mits dit technisch en econo misch haalbaar is'. De Vrom-inspectie tikte de provin cie in april op de vingers omdat de provincie te weinig voortvarend optrad. In september - toen de zaak landelijk nieuws was ver klaarde de provincie op één lijn te zitten met de inspectie. Sinds de nieuwe milieuvergunning van kracht is, op 1 januari, houdt Thermphos zich aan de eisen. De provincie liet vorige maand nog weten niet tevreden te zijn met de aanpak van de geuroverlast door het bedrijf Voortbordurend op 60 jaar wereldwijde ongeëvenaarde ervaring treedt de nieuwe Land Cruiser de meest uitdagende rijomstan- digheden ter wereld met een atletische wendbaarheid en een uiterst solide stabiliteit tegemoet. Rijd de horizon tegemoet met buitengewone motorprestaties en een complete controle voor de avonturen die u te wachten staan. Overwin de meest verraderlijke omstandigheden, beschermd door veiligheidstechnologie op eenzame hoogte. Laat u verwennen door de verfijnde styling en de hoogwaardige comfortverhogende uitrusting. De nieuwe Land Cruiser. Niet te stoppen. Compromisloos. Grenzeloos. Leverbaar in diverse uitvoeringen Grijskenteken vanaf 37.675,- excl. BTW en BPM Geel kenteken vanaf 64.945,- incl. BTW en BPM TERNEUZEN Mr.F.J. Haarmanweg 58 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751 Prijzen inclusief BTW. exclusief kosion rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Wijzigingen voorbehouden. Distributeur: Louwman Parqui B.V. Meer info; bel gratis 0800-03(39 of kijk op www.toyota.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29