modelbouwshow.nl Zeeuwse brandweer pas in 2012 één korps Overleg Bleker en provincies moeizaam Nader onderzoek nodig in zaak dump dieselolie zeeland 127 Waar het allemaal ontstaan is ERKIEZINGEN 19 en 20 februari 2011 j 10.00 tot 18.00 uur 'De Partij voor Zeeland en GroenLinks zijn extremen, we hebben onderling altijd felle discussies. Daar tussenin vind ik het vaak gewauwel' door Marcel Modde MIDDELBURG - De regionalisering van de brandweer in Zeeland is met een half jaar vertraagd. Aan vankelijk zouden de gemeentelijke korpsen deze zomer onder één vlag komen, maar dat wordt nu 1 januari 2012. De vertraging heeft te maken met de totale reorganisatie van de Vei ligheidsregio Zeeland (VRZ). Op 1 juli is dat proces op papier gere geld, aldus waarnemend directeur Peter van Dijk. Ook moet dan de nieuwe top van de organisatie 'er staan', die zich dan in de laatste maanden van dit jaar kan bezig houden met de verdere invulling van het organisatieplan en vooral ook de plaatsing van het perso neel, legt Van Dijk uit. Het niveau van alle gemeentelijke brandweerkorpsen voldoet nu dankzij extra investeringen aan de minimale kwaliteitsnormering van het (huidige) ministerie van Veiligheid en Justitie. In 2009 pres teerde nog de helft ondermaats. De samenvoeging gebeurt onder aansporing van het Rijk. Zeeland is één van de eerste veiligheidsre gio's waar de krachtenbundeling tot stand komt. Onder de vlag van de VRZ kan efficiënter worden ge werkt, verwacht Van Dijk. „De ge meentelijke korpsen zijn nu feite lijk nog kleine eilandjes. Veel wordt dubbel gedaan en bepaalde taken krijgen, vaak noodgedwon gen, niet de aandacht die ze verdie nen. Centraliseren wil niet zeggen dat straks alles automatisch ook in Middelburg gebeurt. Het kan best zijn dat een bepaalde specialist in Goes of Terneuzen zit. Die staat dan ten dienste van de gehele vei ligheidsregio." Met centrale in koop van apparatuur en een geza menlijk opleidingsprogramma van de brandweervrijwilligers en be roepsmensen, kan volgens Van Dijk ook veel winst- worden ge haald. De nieuwe organisatie moet gelijk flink bezuinigen. Het VRZ-be- stuur wil het budget de komende jaren met 10 procent inkrimpen. „Dat zal wel eens lastig kunnen worden, omdat we toch ook aan onze wettelijke taken moeten blij ven voldoen", zegt Van Dijk. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag de zaak tegen een 40-jarige man uit Tholen en zijn 28-jarige (inmid dels ex-)werknemer uit Roer mond aangehouden voor nader onderzoek. Het duo wordt ervan verdacht verantwoordelijk te zijn van de illegale dump van vijfdui zend liter verontreinigde diesel olie. De dieselolie werd op 23 septem ber 2007 bij de Hollaerweg en de Krabbenkreekweg in Oud-Vosse- meer op de weg, in de berm en in een sloot gedumpt. Als gevolg van die vervuiling moest een deel van de weg opnieuw worden geasfal teerd en moest 250 kuub vervuilde grond worden afgevoerd. De raadsman van de Tholenaar wil dat een deskundige wordt ge hoord die inzicht moet geven over de ernst van de verontreiniging. Ook moet hij zijn licht laten schij nen over de claims die door zowel de provincie Zeeland als water schap Zeeuwse Eilanden zijn inge diend: samen 272.4377 euro. Zo zou er een goedkoper alternatief voor de sanering van de vervuilde grond zijn geweest en plaatst de advocatuur vraagtekens bij de hoogte van de kosten. De man uit Roermond moet nog door gedrags deskundigen worden onderzocht. teerde, red.) heeft wel eens gezegd dat wij de tegenpartij zijn, maar wij hebben altijd geroepen dat het niet goed gaat en nu ligt er dat rap port dat ons daarin steunt." De Partij voor Zeeland vindt dat Zeeland opnieuw moet onderhan delen met het Rijk over de tol in de Westerscheldetunnel. „Als dat wegenvignet in België er komt, is dit niet vol te houden. Mensen worden opgesloten in Zeeuws- Vlaanderen. Het kan niet zo zijn dat er miljoenen worden uitgege ven om krimp van de bevolking te gen te gaan en dat men tegelijker tijd zo'n situatie laat voortbe staan." Elke keer als Johan Robesin een eindje gaat fietsen, stopt hij even bij Boe- rengat. „Ik moet hier gewoon altijd even stilstaan, ik vind dit echt een heel mooie plek. Het is een restant van de oude Neuzenpolder. Dit is zo karakteristiek voor het authentieke Zeeuws-Vlaamse polderlandschap De kreek is echt een restant van hoe het hier allemaal ontstaan is." Robesin woont in Hoek, een klein stukje verderop, en ook daar heeft hij zicht op de kreek, al is die niet zo mooi als die bij Boerengat. „Hier - bij het boerderijtje - merk je helemaal niets van Dow, dat hier vlakbij ligt. Dat is het bijzondere eraan." Het gehucht Boerengat is in de jaren negen tig ontruimd, om ruimte te maken voor Dow. Destijds woonden er nog iets meer dan zestig mensen. Robesin komt er graag, om te mijmeren en om te schilderen. „Ik schilder zelf aquarel - mijn vrouw trouwens ook - en landschappelijke plekjes schilder ik het liefst. Ik ga regelmatig met mijn schildersezel op pad." foto Mechteld Jansen door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het overleg tussen staatssecretaris Henk Bleker (Na tuur, CDA) en de provincies over de bezuinigingen op natuur wordt er niet makkelijker op. Tijdens een debat in de Tweede Ka mer werd gisteren glashelder waar om Bleker zo zelfverzekerd is dat de aanleg van natuur een stuk goedkoper kan. Alles draait om het Investeringsbudget Landelijk gebied (ILG). Daarmee geeft het Rijk tot 2013 één budget per pro vincie om natuur en recreatieterrei nen aan te kopen en in te richten. De Ecologische Hoofdstructuur - het aaneengesloten landelijke net werk van natuur - is er onderdeel van. „Met de provincies was afge sproken dat tot 2013 4,1 miljard eu ro beschikbaar was", licht Bleker na het debat toe. „Dit kabinet be zuinigt daarop 600 miljoen euro; blijft een budget over van 3,5 mil jard. In de afgelopen weken bleek dat de provincies voor 4,9 miljard euro verplichtingen zijn aange gaan. Dat is dus acht ton te veel. Ik heb daar duidelijkheid over ge vraagd. Toen bleek dat de provin cies 2,1 miljard hebben uitgegeven en dat ze voor 2,8 miljard euro juri disch afdwingbare verplichtingen zijn aangegaan." De provincies stelden dat daarop niet kon worden bezuinigd. Bleker hield vol. „In een overleg afgelo pen dinsdagavond zeiden de pro vincies dat er niet voor 2,8 miljard, maar voor 1,8 miljard harde juridi sche verplichtingen zijn aange gaan." Bleker en de provincies zijn elkaar dus tot op vier ton na gena derd. Maar Bleker is niet zomaar van plan het gat van vier ton op te geven. Daar moet nog wat van af. www.pzc.nl/statenverkiezingen ^Provinciale Staten vrijdag 18 februari 2011 MSSnnH tickets online te bestellen BM^sU&SS www.zeelandhallen.nl a Zeelandhallen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27