cultuur 115 Een vertrouwd muziekfeest Baseballs en De Dijk op festival Nederlandse première voor Dietrich agenda Op pad of een avondje uit? Bekijk de uitagenda's www.pzc.nl/uit vrijdag 18 februari 2011 mwssmmzmmmmEsgsmmsmmmssmmmssmsm RENESSE - Het programma van het festival Concert at Sea is compleet. Dit jaar spelen onder meer de Duitse band The Baseballs, De Dijk, Racoon, Di-rect, Jacqueline Govaert en Go Back To The Zoo op het hoofdpodium. Eerder was al bekendgemaakt dat, naast gast heer Blof, Anouk en Ilse DeLange optreden. De zesde editie van Concert at Sea wordt gehouden op vrijdag 17 en zaterdag 18 juni, een week eerder dan afgelopen jaren. De organisa tie streeft naar een volwaardig tweedaags festival. Het terrein gaat dit jaar op vrijdag al om vier uur 's middags open en ook de cate ring en het vorig jaar ingevoerde straattheater worden uitgebreid. Het festival wordt net als de voor gaande edities gepresenteerd door de cabaretiers Joep van Deude- kom, Viggo Waas en Peter Heer schop. Op vrijdag treden Di-rect, Racoon en als slotact Anouk op. Op het bij podium zijn optredens van Mem phis Maniacs en Valerius te ver wachten. Zaterdag staan Blof, The Baseballs, Jacqueline Govaert (eer der zangeres van Krezip), De Dijk (dat haar 30-jarig bestaan viert), Il se DeLange en Go Back To The Zoo op het hoofdpodium. Op het bijpodium treden dan de DI's Wip neus 8c Pim en Jah6 op. De opvallendste naam is die van The Baseballs. De Berlijnse band giet hedendaagse hits in een jaren- vijftig rock-'n-rolljasje, waarmee ze internationaal succes boeken. Hun versie van Rihanna's Umbrel la was in 2009 een grote hit. Blof-zanger Paskal Jakobsen is trots op het programma van dit jaar. „Het is een mooie mix van nieuwe namen, bekende bands met nieuwe platen en geweldige feestacts. En wij verheugen ons zelf er natuurlijk erg op om de nummers van onze nieuwe plaat op ons eigen festival te spelen." Over een week verschijnt het nieu we Blof-album Alles blijft anders. zie ook: www.concertatsea.nl De zesde editie van Concert at Sea belooft opnieuw een succes te worden. Tegelijker tijd is de voorspelbaarheid groot geworden. De vraag is of dat bezwaarlijk is. Menige Nederlandse ar tiest weet de weg naar de Brouwersdam inmiddels moeiteloos te vinden. Van de negen grote acts die Concert at Sea dit jaar biedt, waren er vijf al vaker te zien: Blaf zelf uiteraard (als gastheer een vas te waarde), Racoon (in 2006 én 2009), De Dijk (in 2007), Jacqueli ne Govaert (in 2008, toen nog als frontvrouw van Krezip) en Ilse De- Lange (in 2006 én 2009). door Rolf Bosboom Dat zijn wel erg veel vertrouwde gezichten, maar het is ook verklaar baar, onvermijdelijk bijna. Het aan tal vaderlandse bands dat een pu bliek van 40.000 mensen 'aankan', is beperkt. Met Anouk, als slotact van de vrijdagavond dit jaar, kan ook de laatste grote naam op het verlanglijstje van de organisatie worden afgevinkt. Alleen de Volen- damse scene (Jan Smit, Nick 8c Si mon, 3J's) is door het festival tot nu toe steevast omzeild. Het gevolg is dat de line-up van Concert at Sea zich steeds beter laat voorspellen. Artiesten die re cent een album hebben uitge bracht of binnenkort nieuw werk presenteren (zoals nu Anouk, Ra coon, Di-rect, Ilse DeLange), ko men graag naar de Brouwersdam. De goede naam die het festival in middels heeft: opgebouwd en de contacten van organisator Blof ver sterken dat alleen maar. Het levert dit jaar een niet echt ver rassend, maar toch wel imposant programma op. Het is goed dat het festival daarnaast wel oog heeft voor opkomende namen. Go Back To The Zoo is zo snel boven ko men drijven, dat de groep direct doorstoot naar het hoofdpodium, terwijl op het bijpodium talenten zoals Memphis Maniacs, Valerius en Jah6 zijn te zien. Grote, buitenlandse acts blijven vrijwel buiten bereik van Concert at Sea. Die vergen - als ze al be schikbaar zijn - veel geld, waar door de nu relatief lage toegangs prijzen zouden stijgen. Dat staat haaks op het streven het festival laagdrempelig te houden. Met The Baseballs haalt het festi val deze keer toch een buitenland se groep naar Zeeland, zij het niet van het kaliber van toppers op bij voorbeeld Pinkpop. De Duitsers zijn vooral sfeermakers, zorgen voor een feeststemming en dragen daarmee bij aan dat wat Concert at Sea vooral wil zijn: een hoog waardig vertrouwd muziekfeest, een weekendje uit, voor een breed publiek. Muzikale vernieuwing is daarbij minder van belang. Het is een succesformule gebleken en zolang het festival jaarlijks uit verkocht blijft raken, heeft de orga nisatie het gelijk aan haar zijde. Zanger Huub van der Lubbe van De Dijk, tijdens Concert at Sea 2007. archieffoto Ronald den Dekker wmmsmsm mmessmmemsssmsmi^& mmsmiifsm'Szsz&zs. door Marius Roeting In 2009 verscheen het debuut album Evok van de Waalse for matie Dietrich. Lovende pers kritieken waren hun deel. Van avond is het de eerste keer dat de veelbelovende formatie op Neder landse bodem te zien is, in theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. De kern van Dietrich wordt ge vormd door componist en mul- ti-instrumentalist Jeuc Dietrich en zangeres Anik Faniel. De muziek van Dietrich is markant. Ze is ge worteld in de traditie, maar klinkt hedendaags. 'Malicorne meets Dead Can Dance', was een van de omschrijvingen in de pers. Het herbergt de drive, de energie en de polyfone zang van de innovatieve Franse folkrockgroep en het nasa le, serene en mystieke van het duo Gerrard/Perry. Het Waalse duo creëert met be hulp van diverse instrumenten een klanklandschap. Oude volkse instrumenten als draailier en bou- zouki vormen de hoofdmoot, naast cello, akoestische en basgi taar, maar eveneens moderne sample en programmeerappara- tuur, aangevuld met oosterse en oriëntaalse percussie. Zo ontstaan georkestreerde en dan weer verstil de instrumentale werkstukjes. Geen klankenbrij, maar transpa rante melodieën. Meer nog dan de instrumenten vervult de stem een cruciale rol. „We werken vooral aan de toon en klank van woorden. Onze tek sten roepen een eigen muzikaliteit op. Soms zijn woorden onderdeel van een ritme", verklaart Faniel. Inmiddels werkt de groep aan een opvolger die in het najaar zal ver schijnen. Vormde de stem bij Evok ('Ik roep') het uitgangspunt, op de tweede schijf is reizen de thema tiek. „Letterlijk het vele reizen, maar ook figuurlijk de reis die we met Dietrich maken inspireert tot het schrijven van nieuwe werk stukken. Daarnaast hebben we het oorspronkelijke libretto van de Sta- bat Mater - een anoniem middel eeuws gedicht - gemoderniseerd. Vooral vanwege de rijkdom aan de vocale polyfonie." In De Wegwijzer presenteert Dietrich vanavond een voorproef je van dat nieuwe programma. Fa niel en Dietrich vormen de ruggen graat van de formatie. Tijdens li ve-optredens worden ze, afhanke lijk van de omstandigheden, on dersteund door een wisselend aan tal gastmuzikanten. Faniel ziet erg uit naar de Nederlandse première. Evok is geprezen door de Neder landse muziekpers. Dat heeft ons erg enthousiast gemaakt. We kij ken uit naar een ontmoeting en het lijkt erop dat Nederland warm loopt voor Dietrich." Dietrich, vanavond in theater De Weg wijzer, Nieuw- en Sint Joosland. Aan vang: 20.30 uur. Meer agendameuws en de bioscoopagenda staan op de website van deze krant. OP PAD Coes Franse lezing over Nord Pas-de-Calais en de Ch'tis bij de Alliance Franqaise. Hotel Terminus, 19.30 uur. Middelburg Provinciale Statendebat Omroep Zeeland. De Drukkerij, 16.00-17.00 uur. *Dansavond Back to the Sixties. De Vergulde Baars, 20.00 uur. Zierikzee Film 'Born into brothels' met toelichting Simon Kooistra van Jubilee Campaign. MFC, 19.30 uur. PODIUM Biggekerke Toneelvereniging Serooskerke brengt 'De aap uit de mouw. Café Juliana, 20.00 uur. Goes Zangeres Dana Winner. Theater De Mythe, 20.00 uur. 's-Heer Hendrikskinderen Toneelvereniging Heer Hendrik speelt 'De wijze kater' van Herman Heijermans. Heer Hendrikhuis, 20.00 uur. Middelburg Theaterstuk 'Op De Helling', over de ge-, schiedenis van scheepswerf De Schelde, gespeeld door oud-werknemers. Spiegeltheater, 20.00 uur. Oostburg Toneelvereniging De Plattelanders met 'Het dagboek van Anne Frank'. Ledeltheater, 20.00 uur. Terneuzen Crazy Piano's met de show Let's Co Crazy. Scheldetheater, 20.00 uur. Vlissingen Concert The Lustre Kings Toothpicks. De Piek, 21.30 uur. Vrouwenpolder Een week vol verrassingen, klucht van To neelclub 'tot Leringhe ende Vermaeck', Verenigingsgebouw 19.45 uur. Zierikzee Turbulentie! Rock, dance en hiphop. Brogum, 22.00 uur. De presentatie van het nieuwe pijporgel in de kerk van de Gereformeerde Ge meente Aagtekerke - met concert door organist Jan Wisse - is niet, zoals gisteren in de Uitgids werd aangekondigd, van daag maar morgen om 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15