Veel stampwerk Massale colleges J] 'Als ik in Nederland een college geef staat bij wijze van spreken na vri|dag 18 februan 2011 één zin al een student op: 'U zegt dat nu wel, maar...'.' 13 Studenten in buitenland slecht geregistreerd i- Ludo Beheydt over verschillen tussen Nederland en België Goedkoop onderwijs en lekker dichtbij. Vlaanderen en Duitsland zijn ideale landen voor de calculerende student uit Nederland. Maar de verschillen zijn groot. Vlaanderen is nu al popu lair onder Nederlandse studenten, met name bij hen die in eigen land zijn uitgeloot voor studies als dier geneeskunde en geneeskunde. Ruim 4.000 Nederlandse studen ten staan ingeschreven aan een universiteit of hogeschool. Daar naast studeren naar schatting nog enkele duizenden Nederlanders voor een korte periode in België. Met een collegegeld van 557 euro per jaar is Vlaanderen goedkoop en bovendien kun je er lessen vol gen in je moedertaal. Bovendien is de kamerhuur gemiddeld lager, ter wijl het aanbod groot is. „En ik ben opvallend weinig geld kwijt aan boeken", zegt Angelique Claeijs (22) uit Zeeuws-Vlaande- ren, student geneeskunde in Gent. Opvallend is het zeer lage slagings- - percentage van de noorderlingen. In Gent bijvoorbeeld haalt nog geen 10 procent van de diergenees- kunde-studenten zijn of haar bul. Een belangrijke reden is dat de stu denten die naar België komen niet tot de top behoren, meent Ludo Beheydt, hoogleraar in Leuven en Leiden. „Ze zijn immers veelal uit geloot in Nederland." Claeijs vindt die opmerking 'flauw'. „Het lotingsysteem in Ne derland heeft deels puur met ge luk te maken." Ze dacht er sowie so sterk over om in België te stude ren, vanwege de afstand. Een groot verschil tussen beide landen is de onderwijsstijl. Daar verkijken Nederlanders zich vaak op. „In Nederland is het hoger on derwijs sterk gericht op zelfstan dig werken, in Vlaanderen krijgen studenten te maken een stevig pak geheugenwerk", zegt Beheydt. „Als ik in Nederland een college geef staat bij wijze van spreken na één zin al een student op. 'U zegt dat nu wel, maar...'." Belgische studenten moeten echt aanpakken. „Ze moeten 'meer boe ken doen'. De leerstof wordt voller gepropt", zegt Yda van den Hout van de NVAO, die waakt over het niveau van onderwijs in beide lan den. Ze denkt dat de verschillen tussen het Belgische en Nederland se hoger onderwijs geleidelijk klei ner zullen worden. „Men kijkt naar eikaars ontwikkelingen en probeert daarvan te leren." Beide stijlen hebben hun goede kanten, benadrukt Beheydt. Ge- neeskunde-student Claeijs is het daar mee eens. „Het is niet ver keerd om veel parate kennis te heb ben." Volgens Beheydt kijken de univer siteiten en hogescholen in Vlaan deren met lede ogen naar de ont wikkelingen in Nederland. Een stu- dentengolf uit het noorden is niet ondenkbaar. „Dat vergroot de druk op het onderwijs enorm. Met name bij practica en werkcol leges", zegt Beheydt, die verwacht dat de regering het collegegeld de komende jaren zal gaan verhogen. laag gehouden." Het duurde een tijdje voordat de Amsterdammer zich goed in het Duits kon uitdruk ken. „De eerste weken voelde ik me intellectueel begrensd, omdat ik de juiste woorden niet kende." Nu durft hij zonder schroom het woord te voeren tijdens een werk college. Werkstukken laat hij eerst door een Duitser nalezen. Het hoger onderwijs in Duitsland staat in Nederland niet als heel goed bekend: massale hoorcolle ges, weinig contact met docenten, hoge eisen. Ook Engelstalige oplei dingen in Duitsland zijn daardoor niet populair onder Nederlanders. Vervloed onderschijft de negatieve reacties. „Maar het niveau van het onderwijs is prima." Volgens Wilp worden de verschil len tussen Nederland en Duits land steeds kleiner. „Het Neder landse systeem zucht onder een toenemende kostendruk wat de kleinschaligheid niet ten goede komt, in Duitsland wordt steeds meer belang gehecht aan kleine groepen en minder hiërarchie." Financieel gezien is Duitsland inte ressant. De hoogte van het college geld ligt gemiddeld op zo'n 1000 euro per jaar. Daarnaast zijn de kosten voor levensonderhoud ver gelijkbaar met die in Nederland. Vervloed betaalt 200 euro per maand voor zijn kamer. „In Am sterdam zou ik daar het dubbele voor betalen." uitsland is wereldwijd gezien populair onder buitenlandse studen ten. Na de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk studeren nergens zoveel buitenlan ders als bij onze oosterburen. De paar duizend Nederlanders die in Berlijn, München of een andere Duitse stad een studie volgen, ste ken daar schril bij af. Het land heeft slechts een geringe aantrekkingskracht op Nederlan ders, zo bleek onlangs nog uit een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam onder Nederlandse scholieren. De gevoelens onder Ne derlandse pubers voor Duitsland zijn niet zozeer negatief als wel onverschillig. Daarnaast is de taal een probleem, zegt Markus Wilp, verbonden aan het centrum voor Nederland-stu dies van de universiteit van Mün- ster. „Het Duits is niet erg popu lair onder Nederlandse scholieren. En voor een studie moet je op we tenschappelijk niveau Duits kun nen volgen." Erwin Vervloed (23), die de mas ter Ost-West-studien volgt aan de universiteit van Regensburg, is met vlag en wimpel geslaagd voor de verplichte taaltoets. „Dertig van mijn veertig medestudenten ko men uit het buitenland, met name uit Oost-Europa en Rusland. Om hen niet af te schrikken is denk ik het niveau van de toets bewust Veel onderwijsinstellingen hebben hun registratie van studenten die in het buitenland verblijven niet op orde. Dat bleek opnieuw tijdens de onlusten in Egypte. Rond de veertigduizend Nederlan ders volgen een studie in het buitenland. Ongeveer 15.000 daarvan staan bij een buitenlandse onderwijsinstelling ingeschreven, zij volgen een volledige opleiding. Het Verenigd Koninkrijk is het po pulairst (5.000 studenten), gevolgd door België (3.650) en Duits land (1.950). Van de overige 35.000 studenten, die voor een korte periode elders studeren, is de tijdelijke woonplaats vaak niet be kend op een centraal punt. 'Weinig geld kwijt aan boeken' ERWIN VERVLOED REGENSBURG 'Kamer veel goedkoper dan in Amsterdam' ANGELIQUE CLAEIJS GENT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13