121 studiefinanciering ot-., De nieuwste plannen van het kabinet ja gen studenten naar het buitenland. Daar hebben langstudeerders geen last van boe tes. Maar welke studie moet je kiezen? In sommige landen betaal je helemaal geen collegegeld vrijdag 18 februari 2011 (0 't C door Niek Opten beeld jos Diender en Mark Reijntjens Colleges volgen in een heel andere om geving en tegelijker tijd een vreemde taal leren. Een tijdje studeren in het bui tenland is voor veel studenten een prettige onderbreking van het be staan in Nederland. Jaarlijks ver toeven rond de 40.000 jongeren voor een studie in het buitenland. Dat aantal zou binnenkort wel eens flink kunnen toenemen. Met de nieuwe onderwijsplannen van het kabinet wordt het nog veel in teressanter om een hele studie of een master te volgen buiten Neder land. Als staatssecretaris Halbe Zijlstra van onderwijs zijn zin krijgt, moeten langstudeerders jaar lijks een boete van bijna 3.000 eu ro gaan betalen aan hun hoge school of universiteit, bovenop het collegegeld van 1.672 euro (volgend schooljaar 1.713 euro). Dankzij een maatregel van zijn voorganger Ro nald Plasterk kan het volgen van een tweede studie soms duizen den euro's extra gaan kosten. Beide maatregelen gelden niet voor studerende Nederlanders in het buitenland, waar bovendien het collegegeld vaak een stuk lager ligt. Het loont daarom alleszins de moeite om verder te kijken dan de Nederlandse grens. Daarmee heb ben de plannen van de staatssecre taris een onbedoelde bijwerking, namelijk een grotere internationa le uitwisseling van studenten. Dat is een belangrijke Europese doel stelling. Een studie volgen buiten Neder land is de laatste jaar een stuk een voudiger geworden. Sinds 2007 is de studiefinanciering 'meeneem- baar'. Ook studenten die bij een buitenlandse onderwijsinstelling staan ingeschreven, krijgen vier jaar basisbeurs en hebben net zo veel recht op aanvullende beurzen en leningen als in het moederland. Bovendien kennen bijna alle Euro pese landen inmiddels dezelfde on derwijsstructuur, met een bache lor- en een master-fase. Dat maakt tussentijds overstappen een stuk makkelijker. Maar hoe aantrekkelijk is het om voor een studie naar het buiten land te verkassen? Wie het Han van der Horst vraagt krijgt als ant woord: „Gebruik eerst je verstand om daarna je hart te volgen. Het is een heel persoonlijke afweging." Van der Horst is woordvoerder van Nuffic, het instituut dat zich inzet voor internationalisering van het hoger onderwijs. De financiën zouden niet de over heersende drijfveer moeten zijn. „De belangrijkste vraag is: sluit mijn studie aan in Nederland?", zegt Van der Horst. „Ook als een studie kwalitatief als goed bekend staat, kunnen lokale omstandighe den een belangrijke rol spelen. Een studie geneeskunde in Zuid-Italië heeft bijvoorbeeld een andere focus dan in Nederland. Zie het buitenlandse aanbod als een grote markt. Laat je heel goed informeren voor je een besluit neemt." Vervolgens zijn de financiën aan de beurt. De hoogte van het colle gegeld is daarbij niet het belangrijk ste, benadrukt Van der Horst. Wat ook telt zijn de kosten van levens onderhoud en de vraag hoe mak kelijk je ter plekke een bijbaantje kunt nemen. En dan is er nog de taal. Want Engelstalig onderwijs mag dan hier bon ton zijn met meer dan tweeduizend studies, in de rest van Europa zijn ze nog niet zo ver. Als al deze rationele overwegingen zijn gewikt en gewogen is er nog 'het hart', zoals Van der Horst het noemt. „Zie je het zitten om bij voorbeeld een paar uur vliegen van huis te studeren, iets wat in de Verenigde Staten overigens heel gewoon is. En wat doe je als je vriend of vriendin een relatie op afstand niet ziet zitten?" Het Verenigd Koninkrijk is onder Nederlandse studen ten populair, mede vanwege de taal. Financieel is Enge land echter niet aantrekkelijk. Het collegegeld bedraagt rond de 3.200 pond (zo'n 3.800 euro) en zal de komen de jaren minimaal verdubbelen, als de kabinetsplannen doorgaan. Daarnaast is het leven in de grote steden veel al duurder dan in Nederland. In Schotland betaalt de overheid het collegegeld. In Oostenrijk is studeren gratis. Omdat ook de toela tingseisen soepel zijn worden de universiteiten over spoeld met studenten, met name in Wenen. Ook in de Scandinavische landen betalen studenten geen collegegeld en de kwaliteit van het onderwijs is goed tot zeer goed. De kosten voor het levensonder houd zijn echter een stuk hoger dan in Nederland, met name in Noorwegen. Hoe duur Spanje uitvalt is afhankelijk van de studiekeu ze. Het collegegeld bedraagt tussen de 250 en 1.300 eu ro. Positief zijn het klimaat en de lagere kosten voor le vensonderhoud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12