i8l zeeland Oesterschelpen zijn hardnekkig probleem Wapenschild en arm Schouws experiment met digitale vergaderstukken Actie voor bibliotheken Schouwse kust loopt als 'n rode draad Studenten van de opleiding Decoratie Exterieur en Bescherming van vakcollege Nimeto in Utrecht restaureren gevelobjecten in opdracht van Koninklijke Zeelandia Zierikzee. donderdag 17 februari 2011 GEWONDEN Plaag voor surfers en toeristen door Piet Kleemans scharendijke - Scherpe oester schelpen zijn al jarenlang een pro bleem in surfgebied Kabbelaars- bank in het Grevelingenmeer. Dat zegt Uwe Jendrusch van Zeil en Surfcentrum Brouwersdam. „Iedere jaar moeten wij met hon derden surftoeristen en scholieren naar de huisartsenpost of het zie kenhuis", weet Jendrusch uit erva ring. De schelpen zijn dermate scherp dat onfortuinlijke recrean ten soms forse snijwonden op lopen. Jendrusch zegt ook veel klachten te krijgen van bezoekers van de Brouwersdam. Ze komen er om te surfen, moeten betalen voor het parkeren en worden vervolgens ge confronteerd met vlijmscherpe oesterschelpen op het strand en in het water Nota bene in een ge bied dat speciaal aangewezen is als surfplek. Het probleem is, bena drukt Jendrusch, bepaald niet nieuw. „Wij hebben het al vaak bij de gemeente Goedereede en Na tuur- en Recreatieschap De Greve- lingen aangekaart." Een permanente oplossing voor het oesterschelpenprobleem zou Jendrusch bijzonder welkom zijn. Blijft die uit dan vreest de surf- schoolhouder dat surftoeristen de Kabbelaarsbank op termijn de rug toekeren en op zoek gaan naar een ander surfgebied waar ze niet op dergelijke onaangename verrassin gen stuiten. Het oesterschelppro bleem is bekend bij Natuur- en Re creatieschap De Grevelingen, zegt woordvoerder Carolien Dierks. Momenteel wordt onderzoek ge daan naar mogelijke oplossingen van het probleem. Of en op welke termijn de oesteroverlast aange pakt wordt is op dit moment nog niet te zeggen. door Piet Kleemans zierikzee - De gemeente Schou- wen-Duiveland gaat vanaf volgen de maand experimenteren met di gitaal verspreiding van vergader stukken. De proef is de uitvoering van een september vorig jaar door D66 ingediende motie. Deze mo tie kreeg de steun van een ruime meerderheid van de gemeente raad. Volgens de D66-ffactie kan door het werken met digitale versprei ding van vergaderstukken fors be spaard worden op onder meer inkt en papier. De fractie gaat uit van een besparing van 15.000 tof 20.000 euro per jaar. Een ander voordeel van digitale vergaderstukken is dat de ontvan ger van de stukken gebruik kan maken van snelle zoekfuncties, iets wat ontbreekt bij de traditione le manier van verspreiden van de stukken. Een speciale werkgroep - waarin al le fracties vertegenwoordigt zijn- vlissingen - De SP voert zaterdag actie voor de bibliotheken in Vlis- singen en Oost-Souburg. De partij is tegen de voorgenomen sluiting van de hoofdvestigingen en roept mensen op een oud boek mee te nemen en aan de binnenkant van de kaft hun naam en handteke ning te zetten en een boodschap waarom de bibliotheken open moeten blijven. De boeken war den aangeboden aan wethouder Rob van Dooren. De SP vindt het goed dat de bibliotheek dichter naar de mensen toe wil door de hoofdvestigingen te sluiten en klei ne mediatheken te openen in buurthuizen, zorgcentra en scho len, zegt Sem Stroosnijder. „Maar wij vinden het jammer dat goede gebouwen dicht gaan, terwijl men sen daarover tevreden zijn. Wij pleiten voor afgeslankte hoofdvesti gingen en minder dependances." RESTAURATIEPROJECT door Ali Pankow Gewerenmaker Jacobi hing het destijds als uit hangbord aan zijn gevel in de Korte Sint Jan straat in Zierikzee: een arm met een hand die een geweer om klemt. Dit houten object sierde sinds begin vorig eeuw het pand van de wapenbouwer, maar nu is het al enige tijd verdwenen van de vertrouwde plek aan de gevel. Arm en geweer worden op dit mo ment gerestaureerd door studen ten van de opleiding Decoratie Ex terieur en Bescherming van vakcol lege Nimeto in Utrecht. Dat gebeurt in opdracht van de Ko- ninldijke Zeelandia, inmiddels al weer lange tijd eigenaar van het be treffende pand in de Korte Sint Janstraat. „Wij gebruiken het als magazijn voor de facilitaire dienst, dus voor allerlei spullen die we da gelijks nodig kunnen hebben. Vooral lampen liggen er opgesla gen", zegt medewerker Niels Steen bok van dit bedrijf in bakkerij grondstoffen. Volgens hem past het in de geest van de familie Doeleman, de stichters van dit be drijf, om respectvol om te gaan met historische objecten. In dat verband werd voor het herstel van een wapenschild in 2009 al een be roep gedaan op de Utrechtse stu denten. Het contact met hen kwam tot stand op initiatief van de Zierikzeese kunstenaar en do cent bij Nimeto, Amoud Boering. Hij woont in de Poststraat tegen over het kantoor van Zeelandia en zag in het betreffende wapen schild een mooi restauratieproject. Dat bleek ook zo te zijn. Het schild betreft een ereteken voor het toekennen van het predikaat is aan het werk gegaan om het ex periment in de steigers te zetten. Uitgangspunt is dat tijdens het ex periment de huidige werkwijze van het op papier toezenden van vergaderstukken blijft bestaan voor iedereen die daar behoefte aan heeft. De bestaande automatiseringsinfra- structuur van de gemeente is tij dens de proef maatgevend. Deelne mers aan het experiment kunnen gebruik maken van eigen appara tuur om de digitale stukken bin nen te halen. Dat kan via de gewo ne computer of laptop, maar bij voorbeeld ook met een I-pad. De proef met digitale vergaderstuk ken gaat een half jaar duren. Het is de bedoeling dat half sep tember dit jaar bekeken wordt of het systeem van werkt én bevalt. Tijdens die evaluatie loopt het ex periment voor de deelnemers die dat wensen gewoon door. In de cember 2on wordt van de gemeen teraad een finaal oordeel over de proef verwacht. Ook een wapenschild wordt onder handen genomen. Aangetast door houtrot. 'hofleverancier'. „Dit object werd naar volle tevredenheid gerestau reerd en toen hiermee de contac ten waren gelegd hebben we Nime- to-docente Ivanka Massink ge vraagd of zij ook mogelijkheden zag in een tweede wapenschild en in die arm met geweer, die alle- twee door de tand des tijds waren aangetast", vertelt Steenbok. „Het zijn inderdaad twee mooie objecten voor een restauratiepro ject voor onze derdejaars studen ten. Zij mogen zelf met projecten komen, maar wij dragen als oplei ding ook enkele ideeën aan, waar op zij kunnen intekenen. De pro jecten worden in groepjes van twee of drie leerlingen uitge voerd", vertelt Massink. „De arm met geweer was in slech te staat, helemaal aangetast door houtrot", zegt Rick Boender. Sa men met zijn mede-studente Iris Holmer tekent hij voor het herstel van dit specifieke uithangbord. Zij restaureren niet alleen, maar pro beren ook iets over herkomst en ouderdom te achterhalen. Over dit object blijkt echter niet zoveel be kend. „Het aangetaste hout is in- door Joeri Wisse BURCH-HAAMSTEDE - Wie zestig jaar getrouwd is en zeven kinde ren heeft gekregen, heeft heel wat meegemaakt. Op de dag van hun diamanten huwelijksjubileum, ko men er dan ook veel verhalen - droevig en vrolijk - naar boven bij Dien (82) en Nardus (81) Straijer uit Burgh-Haamstede. Het paar ontmoette elkaar ruim zestig jaar geleden op het strand bij Haamstede. Dien: „Ik werkte 's zomers in het zomerhuis van de dokter uit Nieuwerkerk. Als het mooi weer was, ging ik naar het strand om te zwemmen." Ook Nar dus was op het strand te vinden; samen met zijn broer viste hij met een sleepnet. „Die jongens konden niet zwemmen, dus hielp ik ze wel eens om het net verder in zee te krijgen. Nou, en van het één komt het ander", lacht ze. De zee, het strand en de duinen zouden ook na hun huwelijk een belangrijke rol blijven spelen. Na dat ze elkaar op 16 februari 1951 in Zierikzee het ja-woord hadden ge geven, betrokken ze een woning in het buitengebied van Noordwel- le, nabij de Schelphoek. Het jonge paar wist twee jaar later net op tijd te vluchten voor het verwoes tende water van de ramp. Hun huis was echter verloren. Na een aantal omzwervingen, kwam het gezin weer in de dui nen bij Nieuw-Haamstede terecht. Nardus verloor zijn baan als vrachtwagenchauffeur, maar kon - net als z'n broer - vuurtorenwach ter in Haamstede worden. Bij die baan hoorde een dienstwo ning, waarvan er vijf onderaan de toren stonden. „We woonden er heerlijk, het was een ruim huis. Dat is ook wel fijn met allemaal kinderen van 1,80 groot", herin nert Dien zich. „Het was een prachtige omgeving, de duinen hadden nog hoge, blanke toppen." De plek had echter ook zo z'n na delen. „De douche was in de to ren. Ieder gezin had een dag, wij konden vrijdag vanaf 19.00 uur. Veel te laat natuurlijk, als je met jonge kinderen zit." Ook vond Dien de vuurtorenwachterswo ning, zeker op latere leeftijd, wel erg afgelegen van het centrum van Burgh-Haamstede Aan de Zand weg, waar ze nu nog wonen, kon den ze zelf een huis bouwen, 'een verrukkelijk huis', vindt Dien. „Na dertig jaar moest mijn man met zijn werk stoppen, omdat hij was afgekeurd vanwege gehoorpro blemen. Eigenlijk moest dat al een jaar eerder, zei de keuringsarts. Maar dat had m'n man niet ge hoord", lacht ze Het echtpaar Straijer viert"zaterdag samen met kinderen, kleinkinde ren en achterkleinkinderen het hu welijksjubileum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54