binnenland 15 tijdens eerste debatten Banken kijken niet zo nauwkeurig naar milieu of mensenrechten O SEI^S^JSPRENIERE Zwembadpersoneel krijgt gedragscode Swiss1 Sense1 maandag 14 februari 2011 foto Robert Vos/ANP Linkse partijen beschuldigen PVV en WD ervan verkiezings beloften te hebben verbroken. Vooral bezuinigingen op on derwijs onderwerp van kritiek. GroenLinks boos omdat verho gen van maximumsnelheid on veiligheid in de hand werkt. den haag - De linkse oppositiepar tijen hebben afgelopen weekeinde hard uitgehaald naar de coalitie. Vooral regeringspartij WD en ge- doogpartner PW kregen ervan langs omdat zij verkiezingsbelof ten zouden hebben verbroken. Volgens SP-voorman Emile Roe mer en D66-leider Alexander Pechtold strooit de WD kiezers 'zand in de ogen' door goede sier te maken met harder rijden op de snelweg, terwijl de coalitie netto bezuinigt op onderwijs. In hun verkiezingsprogramma wilden de liberalen vorig jaar juist meer uit trekken voor onderwijs. Pechtold hekelde in een verkie zingsdebat op Radio 1 de campag nestart van de WD, afgelopen za terdag langs een snelweg waar bin nenkort 130 kilometer per uur mag worden gereden. „We hebben een kenniscrisis en u staat op een tochtige Al. Bent u daar trots op?", beet hij WD'er Loek Her mans toe. De oud-minister van Onderwijs en WD-lijsttrekker voor de Eerste Kamer was het niet eens met de kritiek. Volgens hem kan op uni versiteiten geld worden bespaard zonder dat de kwaliteit wordt aan getast. „Niet elke universiteit moet hetzelfde gaan zitten doen", zei Hermans. Ook vindt hij het te recht dat studenten een bijdrage le- den haag - Nederlandse banken spreken olie- en mijnbouwbedrij- ven nauwelijks aan op betrokken heid bij schendingen van mensen rechten. Als financiële instellingen dit soort bedrijven wel aanspreken, is dat erg vrijblijvend en zonder druk uit te oefenen om de zaken anders aan te pakken. Dat blijkt uit onderzoek van de Eer lijke Bankwijzer, een initiatief van Oxfam Novib, Amnesty Internatio nal, FNV Mondiaal, Milieudefensie en de Dierenbescherming onder fi nanciële instellingen die investeren in Shell, het Britse mijnbouwbe- drijf Vedanta Resources en de Ca nadese goudmijnexploitant Barrick Gold. De Eerlijke Bankenwijzer heeft de beleggingsrelaties met de ze drie bedrijven onderzocht, om dat ze volgens de initiatiefnemers betrokken zijn bij ernstige schen dingen van mensenrechten. Zo Zou Shell het recht op water, voed sel, inkomen en gezondheid schen den in de Nigerdelta door onder andere olielekkage, afvaldumping en affakkelen van gas. Alleen de Friesland Bank en de duurzame Triodosbank en ASN Bank scoren een voldoende in de bankwijzer. Zij investeren hele maal niet in deze drie bedrijven. veren nu het kabinet achttien mil jard euro wil bezuinigen. De verhoging van de maximum snelheid schoot ook Groen- Links-leider Jolande Sap in het ver keerde keelgat. Volgens haar heeft het kabinet de mond vol over meer veiligheid, maar staat het met de snelheidsmaatregel wel toe dat er meer verkeersslachtoffers zullen vallen. „Dan ben je hypo criet bezig", zei Sap. De PW kreeg het vooral te verdu ren van PvdA-leider Job Cohen. Die vindt dat de partij van Geert CE BELEEF EEN WEEK LANG lu Valentijnsdag in Goes! ^tgjMpFPRESENTATIEVAN 0NZEV00RJAAR/Z0MER COLLECTIE 2011 van maandag 14 t/m zaterdag 19 februari I (Speciaal op 'Valentijnsmaandag' geopend vanaf 13.00 uur!) LU Voor elke koper is er een lief en schattig cadeau! DELSCHER Grote Markt 11-13 Goes zie ook www.delscher.nl en facebook STATENVERKIEZINGEN Wilders buschauffeurs 'als een bak steen heeft laten vallen' door in te stemmen met privatisering van openbaarvervoerbedrijven in de grote steden. De PW was daar al tijd tegen. Volgens PW-lijsttrekker Machiel de Graaf, voor wie het zijn eerste landelijke debat was, moet je 'vui le handen durven maken' als je als jonge partij politieke verantwoor delijkheid neemt. De Graaf zei dat de PW een be trouwbare partner wil zijn, ook al is de partij in de Eerste Kamer straks niet gebonden aan het ge- doogakkoord. „Wij hebben de in tentie onze handtekening uit te voeren", aldus De Graaf zie onze websiterbinnenland Beelden en geluidsopnames van het verkiezingsdebat. driebergen - De Nederlandse zwembranche werkt aan een ge dragscode voor zwembadmedewer kers. Een woordvoerder van het Nationaal Platform Zwembaden NRZ heeft afgelopen zaterdag een bericht daarover van RTL Nieuws bevestigd. De zwembadmedewerkers zijn be gonnen na te denken over een ge dragscode naar aanleiding van de zaak rond de Bossche zwemschool houder Benno L. „Eigenlijk kent el ke branche die veelvuldig met kin deren werkt al een gedragscode", stelt een zegsvrouw. „Van docen ten tot sportinstructeurs." De code moet helpen ouders weer meer vertrouwen in zwembadpersoneel te geven. Een speciale werkgroep heeft een conceptcode geschreven, waar de branche zich de komende weken over gaat buigen. Daarna volgt nog een klachtenprocedure en een juri dische toetsing. De NRZ schat dat de code over ongeveer een half jaar kan worden ingevoerd. In het concept staat onder meer dat zwembadmedewerkers de plicht hebben bezoekers te be schermen tegen machtsmisbruik, (seksuele) intimidatie en andere ongewenste omgangsvormen bin nen het zwembad. Ook staat erin dat een-op-een-contact met kinde ren altijd met ouders en leidingge venden moet worden overlegd. De conceptcode is opgesteld na overleg met vakbond Abvakabo en andere branches die al zo'n code hanteren. De zaak Benno L. deed de afgelopen jaren veel stof op waaien. De Brabantse zwem schoolhouder bleek jarenlang on tucht te hebben gepleegd met tien tallen jonge, veelal in meer of min dere mate gehandicapte meisjes. Zijn voornaamste doel was het ver zamelen van beelden van de meis jes, die hij thuis bewerkte en be keek. De rechtbank veroordeelde L. in juli 2010 tot zeven jaar gevangenis straf. Het gerechtshof in Den Bosch begon afgelopen week met de behandeling van het hoger be roep in de strafzaak. Het Open baar Ministerie is uit op een gevan genisstraf met tbs en dwangverple ging- ABN Amro komt met het cijfer één relatief het slechtst uit die ban kenwijzer. De bank belegt in zowel Shell, Vedanta Resources als Bar rick Gold, maar verstrekt geen in formatie waaruit blijkt dat de be drijven worden aangesproken op mensenrechten. Aegon Bank en ING Bank scoren ook een dikke onvoldoende. Zij zeggen wel met die bedrijven te spreken, maar weigeren iets te mel den over de vorm of inhoud van die gesprekken. Van Lanschot Bankiers doet het iets beter. Deze investeringsbank voert wel een intensieve dialoog met de betreffende bedrijven, maar heeft niet vastgelegd dat de belegging niet wordt voortgezet als het bedrijf de betrokkenheid bij schendingen van mensenrechten niet binnen een bepaalde periode beëindigt. Rabobank en SNS doen het volgens de Eerlijke Bankenwij zer ook matig. Rabo investeert om financiële redenen niet meer in Ve danta. Met Shell en Barrick Gold zijn de gesprekken te vrijblijvend. SNS Bank investeert op basis van mensenrechten- en duurzaam heidscriteria niet meer in Barrick Gold en Vedanta. Het contact met Shell is te vrijblijvend. www.swiss sense.nl Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118) 60 65 94 KOOPZONDAG 20 februari a.s. 11.00-17.00 uur Kijk voor de openingstijden op de website. Prijswijzigingen en/of zetfouten voorbehouden. Week 07

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5