'Moslims nog geen probleem' 181 zeeland Ganzen ongeschonden naar de jager brengen Een verjaardag waar heel Hollywood jaloers op zou zijn PETER VAN DIJK, PARTIJ VOOR DE VRIJHEID De Partij voor de Vrijheid (PW) wil na de verkiezingen in het dagelijks provinciebestuur. „Wij sluiten niemand uit." Peter van Dijk maandag 14 februari 2011 Apport op de Zeeuwse klei van een gans. door Edith Ramakers WOLPHAARTSDIJK - Het schot gaat en Joep spits zijn oren. De bruine Hongaarse Vizsla wacht op het te ken van zijn baas, Maarten Janse uit Wolphaartsdijk. De hond staat onder appèl, net als de andere elf jachthonden die meedoen aan de eerste wedstrijd voor gebruikshon- den van de Nederlandse Organisa tie voor Jacht en Grondbeheer (NOJG). De NOJG legt de nadruk op het voorkomen van wildschade en trekt zoveel mogelijk samen op met agrariërs en grondgebruikers. Gert Rijsdijk met Banjer, een Gro te Munsterlander, legt de zes proe ven die op de dagelijkse praktijk van de jacht zijn gericht, het beste af Er zitten lastige apporten bij. De honden moeten in een proef zowel een gans, duif als kraai opha len. En er wordt met echt, welis waar dood, wild gewerkt. „Mijn hond had nog niet eerder een vos geapporteerd", zegt Janse, die de prijs voor de beste Zeeuw kreeg. „Hij deed het probleemloos." De door Nadia Berkelder foto Willem Mieras Natuurlijk zijn de standpunten van de PW over moslims niet allemaal van toe passing op Zeeland, zegt lijsttrekker Peter van Dijk. „Problemen met moslims zijn hier veel minder zichtbaar omdat het percentage veel lager is dan in de grote steden. Een wijk met 60 pro cent allochtonen is heel wat an ders dan een dorp waar misschien twee moslimgezinnen wonen, maar naarmate er meer naar Ne derland komen, komen er ook enige andere Zeeuwse deelnemer, Fred Velkers uit Hoedekenskerke, werkt met zijn hond louter voor de jacht. „Ik volg geen training bij een club. We jagen op wild in 't veld waarop volgens de regels ge jaagd mag worden." Hij gaat soms op pad om schade van de oogst te bestrijden, veroorzaakt door gan zen. „We hebben respect voor wild." Velkers jaagt met Chess, een Cesky Fousek. De hond heeft een zachte bek. En daarop is het teefje goed getraind. „Het wild moet altijd onbeschadigd naar mij worden gebracht. Ik heb geoefend met eieren. Die moeten heel geap porteerd worden." Nog een stapje moeilijker is de apport van een zak chips. „Het is de kunst om die zonder kraken vóór te brengen." Maarten Janse kent de oefentrucs. Hij heeft met loep eens een rook worst gebruikt. Die apport misluk te. Joep kwam likkebaardend te rug. „Maar vorige week verraste hij een meerkoetje. Hij bracht het naar me en ik zette het terug op het water. Het meerkoetje zwom weg. Ongeschonden." „Ik denk dat we zes of zeven j zetels halen. Het is moeilijk te zeggen, omdat we voor het eerst f meedoen. Een lage opkomst is voor ons nadelig, denk ik." Leeftijd: 58 Woonplaats: Kattendijke 0 Beroep: Buschauffeur en Manager European operations bij Tekvet, een bedrijf dat elektronica voor diergeneeskunde verkoopt. Politieke carrière: Van 1981 tot 1990 lid van de gemeenteraad van Goes voor het CDA. Welk boek ligt er op uw nacht kastje? 'De schijnelite van de valse munters' van Martin Bosma. In welke auto rijdt u? Een Peu geot partner. Waar gaat de volgende vakantie naar toe? Naar Curacao, ik denk al voor de tweeëntwintigste keer. meer moslims naar Zeeland. Hier hebben we nog het voordeel dat we er iets aan kunnen doen als zich problemen voordoen. Wij zijn tegen de bouw van moskeeën. Het klopt dat de provincie in de praktijk niet de partij is die daar iets aan kan doen." De Zeeuwse PW onderschrijft al le standpunten van de landelijke PW, zegt Van Dijk, een dag nadat zijn partijleider het begrip 'tuig- dorp' introduceerde. „Ik vind wel dat tuigdorpen onderdeel moeten zijn van het strafrecht: ik kan me niet voorstellen dat een ambte naar, een wethouder of zelfs een burgemeester mensen naar een tuigdorp kan sturen. Daar moet een rechter over beslissen. Maar re cidivisten, mensen die stelselmatig overlast veroorzaken, moet je in het gareel houden. Wij staan aan de kant van de slachtoffers, niet van de daders." Van Dijk en zijn PW willen na de verkiezingen meebesturen. „We willen graag. En we hebben met Ruud Haaze ook een goede kandi daat-gedeputeerde. Vooralsnog sluiten we geen enkele partij uit; dat de PvdA dat blijkbaar met ons nog vóór de verkiezingen wel doet, is hun goed recht, maar wij sluiten niemand uit." Het nieuwe provinciebestuur moet, als het aan de PW ligt, aan de slag met het fi nanciële beleid. „We willen de be grotingscontrole aanpakken, het provinciebestuur moet allerlei luxe, zoals het uitdelen van cadeau tjes op de nieuwjaarsreceptie, ach terwege laten. We zijn bovendien tegen allerlei flauwekulsubsidies." Het geld dat wordt bespaard kan volgens Van Dijk worden gebruikt om de toltarieven voor de Wester- schelde te verlagen. „Het is een kwestie van keuzes maken. We kunnen die tunnel ook best over een wat langere periode afschrij ven, zodat de jaarlijkse kosten naar beneden gaan. Dat gebeurt nu in dertig jaar, maar de Westerschelde- tunnel ligt er over vijftig jaar toch ook nog wel? En over tachtig jaar waarschijnlijk ook nog wel." Het toltarief scoorde hoog bij de zaken die de lezers van deze krant hebben aangedragen als speerpunt voor de verkiezingen. Net als na tuur, de WCT en de bouw van een tweede kerncentrale. „Het is ge noeg geweest met het aanleggen van nieuwe natuur", zegt Van Dijk „In ieder geval met het onder wa ter zetten van gronden. We heb ben eeuwenlang gevochten om grond droog te krijgen; nu alles weer onder water zetten is belache lijk. We zijn absoluut tegen het on der water zetten van de Hedwige- polder. Sommige mensen beweren dat die discussie gevoerd is, maar Chimène van Gemert te midden van haar vriendinnen. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Dat je ziek bent, wil nog niet zeggen dat je niet glitter it glamour kunt zijn. En dat zit 'em echt niet alleen in een boa en wat make-up. Nee, Chimène straalde. Daar kon menig popster een punt je aan zuigen. Eigenlijk is Chimène van Gemert uit Vlissingen over twee maanden pas jarig. Dan wordt ze tien. Maar Chimène is ziek; ze heeft botkan- ker. En het zou zomaar kunnen dat ze dan niet zo kan genieten van haar verjaardag als ze dat nu kan. Daarom hadden ze thuis be dacht om het afgelopen weekend alvast te vieren. Dat heeft Chimène geweten. Moe der Esther had werkelijk alles uit de kast getrokken om ha'ar dochter het feest van haar leven te geven. Op het schoolplein kwamen vrij dagmiddag twee glimmende li mousines voorrijden, om met Chimène en nog zeventien giechel meiden een rondje door de stad te rijden. Op de boulevard was zelfs een heuse verkeersopstopping ont staan. Chimène en haar vriendin nen konden daar alleen maar heel hard om lachen, met hun hoofden hangend uit het raam. Daarna werden ze afgezet in een schoonheidssalon, voor een com plete glitter glamourbehande- ling en een echte fotoshoot. „Er was nog een jongetje uit mijn klas dat ook mee wilde doen, maar het was alleen voor meisjes." Chimè ne moet er nog om lachen. En toen was het feest nog niet eens voorbij. Want zaterdag nam Chimène haar hele klas mee naar de bioscoop. Iets wat ze altijd al heeft gewild. Er was ook nog een clown met ballonnendieren en na tuurlijk hamburgers en friet. Na afloop draaide het meisje de rollen zelfs nog even om en zette zij iemand in het zonnetje. Ze had er namelijk voor gekozen om van het geld van haar groeirekening niet gewoon nog een limousine te bestellen, maar het aan een goed doel te geven. De cheque kwam in handen van een ambassadeur van de CliniClowns. „Omdat die me al tijd aan het lachen wisten te ma ken, toen ik in het ziekenhuis lag. Zelfs als ik veel pijn had. Dat wil ik ook voor andere kinderen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18