spectrum 4 Het kustlaboratorium gaat van start Waar alleen een giraf nog bij de blaadjes kan Zaterdag .12 februari 2011 Rond het Kustlaboratorium komt een aantrekkelijk landschap met weidse vergezichten, foto Chiel Jacobusse Aquacultuur wordt gezien als een belangrijke pijler voor de Zeeuwse economie van de toe komst De bedrijfstak bevindt zich nu in een beginfase, waarin nog veel geëxperimenteerd wordt. Wat in elk geval bij voorbaat duidelijk is, is dat eventuele grootschalige toepassing van aquacultuur een stevige invloed zal hebben op het landschap van de toekomst Het kan zomaar gebeuren dat het Zeeuwse kustland schap een industriële uitstraling krijgt. Dat is niet be vorderlijk voor het woonklimaat, maar ook het toeris me heeft groot belang bij het behoud van een aantrek kelijk landschap. Al die ontwikkelingen overziend is er bij het Zeeuwse Landschap een plan geboren voor een eigen experiment het Kustlaboratorium. Het Kustlaboratorium berust eigenlijk op drie pijlers. Het gaat om een experiment met duurzame auqacul- tuur, verpakt in een aantrekkelijk landschap achter een veilige zeewering. Filosofie achter het project is dat we als organisatie anti ciperen op de toekomst. Natuurorganisaties hebben in het verleden vaak de ondankbare rol gehad dat ze ge confronteerd werden met ongewenste ontwikkelingen wanneer die allang aan de gang waren. Wetende dat aquacultuur er aan komt werd het idee voor een proef project geboren, waarin ook aandacht komt voor zaken als landschap, natuur, recreatie en duurzaamheid. Lan ge tijd was het een droom, maar dankzij een grote bij drage van de Postcodeloterij in 2010 kwam die droom dichterbij. In de afgelopen week lukte het om de grondaankoop rond te krijgen, zodat het Kustlaboratorium aan de slag kan gaan. Bij Burghsluis werd een oppervlakte van 45 hectare verworven waar het experiment van start gaat. Voorlopig is daar in het veld nog niks van te merken. Naar schatting gaat er een paar jaar overheen eer daad werkelijk de eerste spade de grond in kan. Er moet on derzoek gedaan worden, er moeten vergunningen wor den aangevraagd en er vindt intensief overleg met de omgeving plaats. Het ligt in de bedoeling de omwonen den nauw bij de planvorming te betrekken. Zij zijn het tenslotte die in de eerste plaats te maken krijgen met de landschappelijke kwaliteit van de omgeving en het is dus heel belangrijk dat zij achter de plannen staan of sterker nog, dat zij de veranderingen als een positieve ontwikkeling ervaren. De strandplevier: toekomstige bewoner van het kustlaboratorium? Planten als zeekraal zullen zich waarschijnlijk spontaan vestigen in het Kustlaboratorium. Op de eerste bijeenkomst met de bewoners werden al een paar dingen duidelijk. Een landschap dat overwe gend uit water bestaat is niet in trek maar vrij, open landschap met veel uitzicht staat hoog in het vaandel. Dat zijn wensen om terdege rekening mee te houden. Verder is wel duidelijk dat een zeker agrarisch gebruik gewaardeerd wordt en de verkoper van de grond blijkt bereid om daar een rol in te spelen. Op deze manier pro beren we samen met de omgeving te komen tot een voorbeeldproject waar zoveel mogelijk mensen zich in kunnen vinden. De belangen van natuur en landschap liggen niet alleen in een goede inpassing van aquacultuur in een mooi landschap. Het project vindt per definitie plaats in een zilte omgeving en juist zo'n zilt milieu is vanouds een karakteristieke eigenschap, die het Zeeuwse landschap onderscheidt van bijna alle andere in Nederland en Eu ropa. We hopen dat planten als zeekraal, zeeaster en zilte rus en karakteristieke dieren als de strandplevier en de vis- dief het gebied straks ook weten te vinden. Het Kustla boratorium heeft genoeg onderdelen in zich om een project met alleen maar winnaars te worden. C <L> t==r -M [>J *13 CD De zaal in de Zandput in Seroosker- ke vult zich met cursusdeelne mers. De meesten hebben enkele hoogstamfruitbomen op het eigen erf staan, heel oude, of juist net jonge aan plant Voor de een zijn het er vijf en bij de an der staan er vijfendertig, met nog grote plan nen om er meer bij te planten. Ook vrijwilli gers die meewerken aan onderhoud van hoogstamfruitbomen, zitten hier met hoge verwachtingen. De aanwezigen willen alle maal weten hoe je moet snoeien. Daarvoor zitten ze op de goede plek want dat is ook wat Stichting Landschapsbeheer Zeeland voor elkaar wil krijgen. Actief onderhoud aan hoogstamfruitbomen door snoeiers die meer weten van de boom, de omgeving en de elementen in het landschap. Niets leuker dan te weten dat zo'n vergelijkbare fruit boom al in het jaar nul door de Romeinen naar Nederland is gebracht Boomgaarden met hoogstamffuit zijn sfeer- en beeldbepa lend rond erven. Deelnemer Jan Bostelaar draagt enthousiast bij: 'Vergeet vooral niet dat zo'n boom veel betekent voor allerlei die ren en planten'. Vrijwilliger Wim vult aan. 'Hoe doder het hout, hoe meer leven erin zit. Goed kijken naar een boom maakt dat je kunt zien welke soorten er zitten. Zo herken nen we korstmossen, bladmossen en zwam men op oudere bomen. Hier duidt een rood bevlekt blaadje op een galwesp en een omge kruld randje op een bladroller. 'Is dat niet schadelijk voor de boom?', vraagt een deelne mer terecht bezorgd. Vele soorten brengen geen schade aan boom of fruit toe, maar juist als je meer weet kun je soorten herkennen, wat handig is om dit te kunnen beoordelen. Veel plezier beleven de deelnemers als ze aan een takje de fruitsoort moeten herken nen. Dat langgerekte takje met die scherpe knopjes wordt na enig oefenen herkend als peer. Dat het bij snoei goed is om van boven naar beneden te werken wordt direct begre pen als cursusleider Robert Wielemaker een foto toont met de mededeling 'anders krijg je zo'n Saharaboom waar alleen een giraf nog maar bij de blaadjes kan'. Hoogstamfruitbomen. foto Sandra Dobbelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 96