In het voetspoor van de katharen Rennes-le-Chateau is een klein dorpje in de uitlopers van de Zuid-Franse Pyreneeën. Jan de Hoon stuitte j er op een mysterie en hij beklom er de Pech Cardou en Pech de Bugarach. reizen@wegener.nl I reizen 024-3650360 Zaterdag 12 februari 2011 BELGIË FRANKRIJK Rennes-ie- Chateau C v ennes-le-Chateau ligt zo'n 50 kilometer ten zuiden van Carcasson- ne. In elfde eeuw stond de plaats be kend als Rhedae, de hoofdstad van de West-Goten en had de stad 30.000 inwoners. Het was het centrum van de kathaarse re ligie, die alleen het Nieuwe Testa ment accepteerde. Voor de rooms-katholieke kerk bestond de religieuze sekte uit ketters. Kruistochten en inquisitie maak ten een einde aan de kathaarse bloeitijd in dit gebied. Nu wo nen er in Rennes-le-Chateau iets meer dan honderd mensen. Pech de Bugarach, ook bekend onder de naam Pech de Thauze, is met 1.230 meter de hoogste top in het landschap van de Cor- bières in de Zuid-Franse Langue- doc Pech betekent in het Proven- qaalse streekdialect piek. De berg lijkt geen deel uit te maken van het omringende massief en to rent eenzaam boven het land schap uit. Bijzonder aan de berg is dat het gesteente in de toplaag ouder is dan de lagen eronder. Daardoor is sprake van een om gekeerd magnetisch veld. Het verhaal gaat dat het begin van de beklimming hierdoor moeizaam gaat. Naarmate je hoger komt, gaat het makkelijker. Aan de voet van de berg vraag je je af hoe je boven moet komen. Het eerste gedeelte gaat door het bos dat de berg omringt. Maar op open plekken laat de berg zich zien als een onneembare vesting. Het uitzicht is adembe nemend, de stilte wordt alleen doorbroken door windgeruis. Adelaren laten zich op de ther miek naar boven drijven. Als je het bos achter je laat, loop je tegen een muur van steen. Het haast onzichtbare pad kron kelt zich omhoog tussen rotsen en struiken totdat de top van de Bugarach in zicht komt, een kaal stukje berg. Maar het uitzicht is de inspanning meer dan waard. Op een heldere dag kun je in het oosten de Middellandse Zee zien en in het zuiden de Pyreneeën. De Pech de Bugarach kun je van twee kanten beklimmen. De meest eenvoudige route is via het pad aan de noordkant van de berg vanaf Col du Linas. Van af de zuidkant volgt de route de GR-36 (GR: Grand Randonnée, lange afstandspad) die even bui ten het dorp Bugarach begint. Het Katharenpad van Port la Nouvelle naar Foix loopt ook over deze berg. De Pech Cardou ziet er met zijn ronde vorm veel toegankelijker uit dan de Pech de Bugarach. De berg is van drie kanten te beklimmen, vanaf het dorpje Montferrand waar je de auto kunt parkeren, vanuit Ar- ques en vanuit Serres. De drie paden komen uit op verzamel plek Le Col d'al Pastre, vanwaar je naar de top kunt lopen via een goed bewandelbaar pad. Ook hier is het uitzicht schitte rend. Een medicijnwiel op de top wijst erop dat de berg een bijzondere betekenis heeft. De le gende gaat dat de berg een kopie van de tempel van Salomo met zes of twaalf ingangen herbergt. Feit is dat een aantal jaren gele den een tombe is gevonden in een grot, zo'n 200 meter de berg in. Een andere legende is dat Het uitzicht vanaf de Tour Magdala in Rennes-le-Chateau. ook het lichaam van Christus be graven is in deze berg. Het is niet het enige mysterie dat hier de ronde doet. Er is ook de geschiedenis van de heilige graal die verhaalt dat Maria Mag- dalena en Jezus getrouwd waren en kinderen hadden en dat ze in de omgeving van Rennes-le- Chateau hebben geleefd. Het zou een verklaring kunnen zijn voor de aanwezigheid van de katharen, die zich baseerden op een geloof waarin Jezus en Ma ria centraal stonden en de inte resse van de tempelridders voor dit gebied. Het mooie van myste ries is dat niemand weet of ze waar zijn, wat alleen maar de aantrekkingskracht van Rennes- le-Chateau vergroot. Jaarlijks be zoeken 180.000 toeristen het klei ne dorpje. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl 1 pi Mül M 1 ÜB M IPfli1T nlBi liii WÊm pijl M m a KLM vliegt dagelijks op Toulouse. Ryan Air vliegt vanaf Brussel naar Carcassonne en jj§j Perpignan; vanaf Weeze naar Bézier en van Eindhoven, Weeze en Maastricht naar Giro na in Noord-Spanje. Met de auto is het ruim 1.260 kilometer vanaf Utrecht. In Les Labadous verhuren onder meer Jaap en Joke Rameijer kamers en gites. In Buga rach verhuren Rommie Rozendaal en Sander van Erk in de voormalige pastorie cham- bres et table d'hote. Informatie op www.renneslechateaumysterie.be Het gebied is zeer geschikt voor dagwandelingen. De toppen van de Pech Cardou en Bugarach zijn in enkele uren te bereiken. Voor meerdaagse wandelingen is er het Katha renpad (200 kilometer lang) van Port la Nouvelle naar Foix. Het labyrinthe vert van Nébias ligt halverwege Quillan en Puivert. Dit natuurlijke doolhof ligt in een bos waar planten en rotsen een eigen pad hebben gemaakt. De 8 ki lometer lange route is bewegwijzerd en gaat over een goed te bewandelen bospad. De top van de Pech de Bugarach is niet meer dan een kaal stukje berg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 83