Winterzon in Gambia ISI 024-3650360 Even weg uit de Hollandse winter maar geen zin in wéér Canarische Eilanden of Turkije? Ronald Hooijenga vloog twee uurtjes verder. In Gambia is het altijd zomer. m reizen@wegener.nl X reizen lilal Zaterdag 12 februari 2011 Het dagelijkse leven in Gambia verbeeld op een wandversiering. Het enige 'saaie' aan Gambia is de tempera tuur: overdag constant boven de 30 graden, 's nachts een comforta bele 20 graden. Verder bruist en sprankelt Gambia en heeft het al les te bieden wat Afrika Afrika maakt. Daarbij komen de fantas tische stranden langs de Atlan tische Oceaan. Op zes uur vliegen van Schiphol en voor prijzen die kunnen concurreren met de mees te andere winterse trips naar de zon. Terwijl het ook nog eens 10 graden warmer is. Hoewel de eerste toeristen al zo'n dertig jaar geleden voet aan land zetten, blijft Gambia een bestem ming die nog rustig is. Engelsen, Scandinaviërs, Belgen en Nederlan ders tref je van november tot mei in ruime mate, maar dat leidt niet tot volle stranden en hotels. Toerisme is wel booming business. Langs de Atlantische kust wordt driftig gebouwd, het vliegveld bij de hoofdstad Banjul verkeert in permanente staat van renovatie. Wie verder kijkt dan de witte stranden met wuivende palmen en een blauwe oceaan ziet een ont wikkelingsland waar minstens tweederde van de 1,7 miljoen inwo ners leeft onder de armoedegrens. Fruitverkopers op het strand zijn al blij als ze per dag één klant heb ben. Strandventers verdienen soms dagen niet, omdat ze wéér geen kamelenleren riem of badla ken hebben verkocht. Maar ze blij ven het proberen, uiterst vriende lijk, ze blijven lachen, immer opge wekt. The Gambia, zoals het Engelstalige land officieel heet, afficheert zich als the smiley coast of Africa, de Afrikaanse glimlachkust. Ondanks de ontstellende achterliggende ar moede, is daarvan geen woord ge logen. Toeristen zijn daarom meer dan welkom. Misschien is de ont vangst zelfs wel wat al te hartelijk. Meteen de eerste dag al komen we de hustlers en bumsters tegen, op dringerige jongens die stuk voor stuk je vriend willen zijn. Zoals mr. Rolex, met twee polsen vol na- maakhorloges. De fruit ladies, op het strand van Kotu met zijn acht tienen op een rij in hun eigen lo ketje. Achter hun innemendste glimlach zijn ze onderling concur renten, want wie het eerst een toe rist strikt, heeft daar volgens de on geschreven wetten van het strand de rest van diens vakantie de klan dizie van. Datzelfde geldt voor de masseuses, de sapmannen en de kledingverkoopsters. Er zijn mensen die daar absoluut niet tegen kunnen en zich daarom verschuilen bij de zwembaden van de hotels, maar daarmee doe je je zelf én het land tekort. Want voor de meer avontuurlijke en onder zoekende vakantieganger zijn er tal van uitstapjes en excursies, tot diep in de binnenlanden' of het omringende Senegal aan toe. Het tweedaagse Gambia Adven ture van African Adventure Tours voert je bijvoorbeeld per bus, ri vierboot en ferry langs de noord en zuidoever van de prachtige Gambia River. Langs en door ste den, stadjes, dorpjes en nederzet tingen. We komen door schitte rende natuur, met majestueuze bo men, honderden vogelsoorten, aap jes, nijlpaarden, 'heilige' krokodil len en wilde zwijnen. Maar ook op deze tocht ontkom je niet aan de rauwe werkelijkheid van een arm land in ontwikkeling. Er is ge brek aan alles. Je kunt veel beden ken om de bevolking te helpen. Je kunt er ook gewoon een weekje op vakantie gaan, je gezond ver stand gebruiken, steunen wie, wat en waar je kunt, en thuis vertellen wat voor zalig, zonnig, heerlijk land het is. Alle beetjes helpen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Foto's van bovenaf: Zon en strand zijn voor veel toeristen de belangrijk ste reden voor een bezoek, maar kijk in Gambia verder dan je neus lang is en leer door de mensen het land beter kennen, foto's Ronald Hooijenga Vaccinaties zijn niet ver plicht. Inentingen tegen ge le koorts, hepatitis A en DTP worden aangeraden. Gebruik ook malariapillen. Openbaar vervoer op Gam bia stelt niet veel voor. Neem daarom een taxi. Gambia is meer dan strand. Veel bezienswaardigheden verwijzen naar de vroegere slavenhandel. Bezoek in Banjul de Grote Moskee, de Albert Market en het Natio nale Museum. Maak een wandeltocht door een van de nationale parken of natuurreservaten, zoals het Kiang West Natio nal Park, het grootse natio nale park. Het vogelrijke Bijilo park bij Kololi is tè voet bereikbaar vanuit ho tels in de omgeving. Bij Wassu en Kerr Batchm liggen stenen cirkels, ver gelijkbaar met die van het Engelse Stonehenge. Georgetown speelde ooit een belangrijke rol in de ge schiedenis van de slaven handel. De historische ge bouwen zijn slecht onder houden, maar verkeren in ^en betere staat dan elders. www.visitthegambia.gm www.landenweb.net/gambia MM Q-lnternational, Sunweb, Jiba, Sudtours en andere touroperators bieden rei zen naar Gambia aan. Transavia vliegt elke woens dag rechtstreeks van Am sterdam naar Banjul.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 81