15 reizen Dobberen tussen walvissen in Leiden SM Nationaal Glasmuseum, Lingedijk 28-30, Leerdam. Open: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag vanaf 12.00 uur. reizen@wegener.nl |22| 024-3650360 Zaterdag 12 februari 2011 en vrouw staren op het strand met ver bazing naar de enorme penis die uit het beest steekt. Zoiets hebben ze nooit eer der gezien. Na 1760 werd anders tegen de strandingen en de walvissen aangeke ken. Ze werden niet langer meer gezien als enge beesten, maar als interessante dieren. De anatomie en het gedrag wer den beschreven. Zié bijvoorbeeld de fraai beschilderde kijkdoos uit het Teylers Museum, die een stranding heel mooi in perspectief zet. Maar toch. De mens mocht gewend ra ken aan dit imposante dier, af en toe zaaide zijn verschijning toch nog ver warring. Zoals in 1914 voor de kust bij Katwijk. Het was oorlog in Europa en vanaf het duin zag de verdedigingslinie drie passerende vinvissen voor duikbo ten aan. Het vuur werd geopend. Zwaar toegetakeld spoelde één van de beesten op het strand aan. Zijn kaak wordt nog altijd bewaard in Naturalis. Als een van de grotere soorten walvis strandt, rukt het team van Naturalis uit. „Het afgelopen jaar vier keer. Voor een buitrug, een vinvis en twee dwergvinvis sen. Dat zijn trekkers. Wij ontleden ze en bewaren de skeletten voor onder zoek. Een paar hangen in de expositie. Het vlees gaat naar een destructiebe drijf" Zelf een bruinvis ontleden, kan ook. Vir tueel, op een scherm. Een waarschu wing vooraf: het blijft een smerig kar wei. Maar prijs je gelukkig: je staat in elk geval niet in de stank van rottend vlees. fk Naturalis, Darwinweg 2, Leiden. Openingstijden elke dag van 1 D.00 tot 17.00 uur. Entree: tot en met 3 jaar gratis; tot en met 12 jaar 7 eu ro; tot en met 17 jaar 9 euro; vanaf 18 jaar 11 euro. De familietentoonstel ling Walvissen loopt tot en met 21 au gustus. Meer info op www.naturalis.nl Kinderen luisteren in de geo pende bek van een orka naar de geluiden uit de diepzee. foto GPD/Naturalis Het is alsof je in een reusachtig aquarium zit. Ad van Kaam bezocht Museum Naturalis en nam een duik in de diepzee. Om te zwemmen met walvissen en dolfijnen. Aan verbeeldingskracht ontbreekt het niet op de nieuwe expositie in Museum Naturalis in Leiden. Die gaat over het grootste zoogdier op aarde, de walvis. En over misschien wel het slimste dier op aarde, de dolfijn. Dankzij licht- en geluidseffecten waan je je niet in een museum, maar in een oversized aquarium, waarin je dobbert tussen de buitruggen, potvissen, orka's en tuimelaars. Overal om je heen is wat te zien. Op het projectiescherm sprin gen ze uit het water, om de hoek jagen ze een school haringen op en verderop communiceren ze onder water op hoge toon met elkaar. Het Museé d' Histoire Naturelle uit Parijs, waar de expositie vandaan komt, heeft mooi werk gele verd. Het educatieve gedeelte van de tentoonstelling komt uit Frankrijk. Dat gaat over de evolutie van het grootste zoogdier (er zijn tachtig soorten walvis sen), over zijn voortplanting, eten, com municatie en prestaties. Maar Naturalis heeft zelf aan de expositie een interes sante cultuur-historische draai gegeven. Daarvoor gaat het museum terug naar 1577- Op het strand van Terheijde spoel den toen dertien potvissen aan. Op een gravure uit die tijd zie je één van de beesten liggen langs de waterlijn. Hij is qua formaat behoorlijk uit zijn verband getrokken, veel te groot. Misschien om het beeld te versterken dat een dergelijk 'monster' niets anders dan onheil kon brengen. Bijzonder is ook eên schilderij uit 1606 van een aangespoelde potvis. Een man Een roodgloeiend bolletje bungelt aan de blaasstang. Draaien en blazen. Het bolletje verandert. Even later zien we een vaas. Mirjam van Twisk zag glaskunst ontstaan. it glas drink je of je zet er bloemen in. Soms is glas zo mooi dat je het niet gebruikt. Dat soort glas vind je in het Nationaal Glasmu seum in Leerdam. Het gereno veerde Glasmuseum bestaat uit twee villa's langs de Linge, met elkaar verbonden door loopbrug gen. Daar staan de duizenden glazen voorwerpen in vitrines. Loop er (met een iPod) langs en je maakt een reis door de tijd. Aan het eind van iedere gang wacht een tentoonstelling. In de naastgelegen glasfabriek begon het allemaal. Begin vorige eeuw zwaaide Petrus Cochius de scep ter in de fabriek. Hij was zijn tijd ver vooruit. Sociaal voor ar beiders en gedreven om schoon heid te produceren. Hij werkte samen met ontwerpers van naam om mooi glaswerk te ma ken dat ook bereikbaar was voor de gewone man. Ontwerpers als De Bazel, Berlage en Frank Lloyd Wright gingen voor Royal Leerdam aan de slag. Het resul taat staat tegenwoordig te stra len in het museum. De weg die Cochius insloeg, wordt nog steeds bewandeld door de Stichting Glas. Zie hoe kunstenaars en blazers in De Glasblazerij worstelen met de be perkingen van dat frêle, maar ook zo harde en weerbarstige glas. Kunstenaars laten hier hun ontwerpen door de glasblazers tot leven brengen. Vanaf een tri bune, zien we zinderende hitte, zweet en spierballen. De glasbla zers toveren uit dat kleine bolletje vloeibaar glas de meest spectaculaire vormen met niet meer dan een oven, een blaas pijp, klossen en nat papier. Een glasblazer aan het werk in Leerdam, foto PR/Ben Deiman Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Entree: Glasblazerij: 6,50 euro. Museum: 7,50 euro, Zie verder: www.nationaalglasmuseum.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 79