Bij Imares ligt het accent op 241 zeeland Instituut is uit zijn jasje gegroeid Emigratiebeurs: werken in Zeeuws-Vlaanderen is ook heel prettig Oefening op industrieterrein geeft overlast UITBREIDING Van klein wetenschappelijk instituut naar speler op de markt op gebied van visteelt, Nieuwe showroom garage Landegent Fair Trade-chocolade voor Valentijnsdag Nieuw onderkomen voor Partyservice NL 1441 Ondernemersplein zaterdag 12 februari 2011 ^\AutoTeam Gemiddeld brandstofverbruik en CO,- uitstoot: liter/100 km: 11.0 -3,5; kms/liter: 9,1 - 28,6; CO. gr/km: 259 - 94. De 50/50 deal loopt von 1 jon. t/m 31 mrt 2011 Let opl Geld lenen kost geld HEINKENSZAND - De binnenkort te houden grootscheepse oefening bij elektriciteitsproducent EPZ op het industrieterrein Borsele kan voor passanten van de elektrici teitscentrale overlast opleveren. De verschillende oefeningen spe len zich af op zowel het land als in de lucht. Enkele wegen in het oefengebied zijn op sommige tijdstippen niet of nauwelijks toegankelijk. Om het realistisch te houden, wordt de datum van de oefening bij EPZ niet vooraf bekend ge maakt. „Alleen op die manier kunnen deelnemers aan de oefening ont dekken wat er goed gaat en waar nog knelpunten zitten die verbe terd moeten worden", aldus een woordvoerder van de gemeente Borsele. MEEST GELEZEN 1'Nieuw festival in Renesse' 2. Zeelandbrug weer opengesteld 3. Woede over Vluchthaven (foto) TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl W Vakantiewerk doen en nog tijd hebben om naar het strand te gaan? Wij hebben deze zomer volop werk in de zorg en in de huishouding bel 0118-68 40 00 of mail naar hrm@zorgstroom.nl www.zorgstroom.nl door Lilian Dominicus Was het Rivo vroe ger een klein on- derzoeksinsti- tuut aan de boorden van de Oosterschelde, nu is het als Imares een speler van belang in beleids vraagstukken op het gebied van visteelt, aquacultuur en ecologie in de Zeeuwse wateren. Het jaar 2006 was daarbij een keerpunt. „Even zag het er naar uit dat de vestiging in Yerseke zou worden opgeheven, maar uiteindelijk is er voor gekozen de werkgebieden in Yerseke uit te breiden", zegt vesti gingsmanager Birgit Dauwe. Centraal in alle onderzoeken staat de toepasbaarheid. Zo loopt mo menteel een onderzoek naar de teelt van de yellowtail kingfish. „Een vis die het midden houdt tus sen zwaardvis en tonijn. Hij wordt nu al in Nederland geconsumeerd. De vis wordt gekweekt in Japan en Australië. We hebben kleine visjes uit Australië gehaald en daarmee zijn we aan de slag gegaan. We hebben bij de keuze voor de yel lowtail kingfish echt gekeken naar een voor de markt interessante vis soort", zegt onderzoeker aquacul tuur Marnix Poelman. In de onder zoeksruimte staan vijftien water bakken, die door slangetjes zijn verbonden met grote cylinders. „In de eerste fase van het onder zoek hebben we bekeken op welke temperatuur de vissen het best ge dijen. In fase twee bekijken we welk voer het meest geschikt is." Elke onderzoeker bij Imares houdt zich weer bezig met een ander (deel-)terrein. Zo is Jeroen Wijs man onder meer gespecialiseerd in de problematiek van de zand- honger in de Oosterschelde, het af kalven van slikken, platen en schorren. „Getijdengebieden drei gen zo te verdwijnen. Dat willen we in Nederland voorkomen", zegt hij. En dus is Imares, in sa menwerking met buurman NIOO (Nederlands Instituut voor Ecolo gisch Onderzoek), Deltares en in opdracht van Stichting Ecoshape, begonnen met een proef om het sediment vast te houden met oes- terbanken. „We hebben daarvoor nieuwe oesterbanken aangelegd op de slikken van de Oosterschel de waar we verwachten dat ze van nut kunnen zijn. Hiervoor zijn oes ters weggevist en overgebracht in grote schanskorven op het slik. De schelpen van de opgeviste oesters vormen een prima substraat voor nieuw oesterbroed zodat de oester- bank zichzelf in stand houdt." Pauline Kamermans, net als Jeroen onderzoeker Delta, heeft weer een ander vakgebied: de mos- selzaadinvanginstallaties (mzi's) „Elf jaar geleden zijn we begonnen met het uittesten van substraten, waar mossels zich aan kunnen hechten. Nu kijken we vooral naar de mogelijke ecologische effecten van het gebruik op grote schaal van die mzi's. Mosselen produce ren een grote hoeveelheid poep, die een probleem zou kunnen vor men voor andere organismen die op de bodem leven. Tot nu toe hebben we geen aanwijzing dat dat het geval is." Verder onderzoekt ze wat voor ef fect het grotere aantal scheepvaart- bewegingen op het water heeft. „De mosseltelers varen met hun schepen heen en weer om te oog sten. Dat kan gevolgen hebben voor de vogels en zeehonden." Het derde punt is dat bij een grotere hoeveelheid mosselen ook meer voeding voor andere schelpdier- soorten zoals kokkels wordt wegge nomen. Meteen al op de parkeer plaats aan de Korringa- weg in Yerseke wordt dui delijk wat het probleem is bij on derzoeksinstituut Imares: ruimte gebrek. Logisch, gezien de recente ontwikkelingen bij Imares, dat zich tot 2006, toen het nog Rivo heette, voornamelijk op schelp- en schaaldiervisserij richtte. Het werkterrein is breder en strekt zich nu uit tot aquacultuur, vis teelt, milieu en ecologie in de Del tawateren. En omdat de onderzoeksvragen vanuit onder meer het bedrijfsle ven, de ministeries EL&I (voorma lig LNV) en I&M (voormalig VWS) en de Europese Unie een enorme vlucht hebben genomen, is Imares volkomen uit zijn jas ge groeid. Het oorspronkelijke gebouw was ooit bedoeld voor acht medewer kers, terwijl nu circa vijftig onder zoekers aan het instituut zijn ver bonden. „Die zitten niet allemaal opeengepakt in het oude gebouw, we hebben portacabins bij ge plaatst waardoor het allemaal nog gaat, maar het is wel heel krap ge worden", zegt vestigingsmanager Birgit Dauwe. Daarom wordt binnenkort begon nen met de uitbreiding. Dauwe hoopt dat begin 2012 een start kan worden gemaakt met de nieuw bouw, die deels op dezelfde plek en deels op een stuk gemeente grond ten westen van het huidige gebouw zal plaatsvinden. Ruim een jaar later zullen de onderzoe kers hun intrek kunnen nemen in het nieuwe pand. De uitbreiding is onderdeel van grootschalige plannen die door de gemeente Reimerswaal zijn geïni tieerd om Yerseke economisch en toeristisch een impuls te geven. De nieuwbouw van Imares is de eerste fase in de opschaling van het hele gebied. „Vorig jaar zomer is alles in een stroomversnelling ge gaan. We zijn daarom naar de ge meente gestapt en hebben gezegd: jullie moeten ons nu helpen, het gaat niet meer op dat strookje langs de Oosterschelde. Wij zijn de drijvende factor omdat er bij ons genoeg geld is." door René Hoonhorst SLUIS - Na de afgelopen drie jaar vooral de geneugten van wonen in rust en ruimte te hebben aangepre zen, laat Zeeuws-Vlaanderen dit weekeind op de Emigratiebeurs weten dat er prachtig werk in de regio is te verrichten. Mensen kunnen niet alleen mooi wonen, maar ook een goede baan vinden in de regio, meldt de regio op de beurs in Houten en op haar site: uwnieuwetoekomst.nl. „Het imago van lekker leven in rust en vrijheid hebben we de afge lopen jaren stevig neergezet. Nu willen we mensen laten weten dat ze zich ook prima in Zeeuws-Vlaanderen kunnen vesti gen om te werken. Geïnteresseer den kunnen direct op de site zien welke vacatures bedrijven in de re gio hebben." De vacaturebank laat niet alleen werk voor hoger opgeleide chemi ci en technici zien, maar prijst ook banen aan voor medewerkers van horecazaken, sorteerders en hef truckchauffeurs. Luisteraars van Radio 1 en 2 wer den er de afgelopen weken ook op geattendeerd dat 'Zeeuws-Vlaande ren werkt'. Bedoeling van alle activiteiten is 'ondernemende en onafhankelijke mensen aan het denken te zetten' over een verhuizing naar Zeeuws- Vlaanderen. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs opent de Zeeuws-Vlaamse stind vandaag om ii.oó uur. „Ji 1 fff Uffff kffl lfM flEE H~t TOHÏffffl IpL i-, 1 li 1 1 De parkeerruimte... BURGH-HAAMSTEDE Autobedrijf Landegent in Burgh- Haamstede heeft verbouwd. De Hyundai-dealer kreeg een nieuwe showroom. Verder zijn er vloeren vervangen en is nieuw meubilair geplaatst Vanaf vandaag geeft Lan degent een week lang aan de pomp het Kwartje van Kok terug. ZIERIKZEE Steeds meer in Nederland gegeten chocolade is op eerlijke en natuur- lijke wijze geproduceerd. Albert Heijn heeft inmiddels een kwart van zijn huismerkrepen 'verduur zaamd'. Twintig procent van alle in Nederland verkochte chocolade is duurzaam. De Wereldwinkel aan de Verrenieuwstraat in Zierikzee heeft bij gelegenheid van Valen tijnsdag repen van Tony Chocolo- nely en koffielikeurpareltjes van Fair Tradé Original in huis. OUDE TONGE Partyservice Nederland in Oude Tonge opent 28 februari haar nieu we pand aan de Tramweg. Exact drie jaar geleden legde een grote brand op het industrieterrein Party service Nederland in de as. Sinds af- 1 gelopen zomer zijn de nieuwe ma- gazijnen en keukens aan de Tram- j weg in bedrijf, eind deze maand gaat ook de afdeling sales naar de nieuwbouw. Dit voorjaar houdt Partyservice NL een open dag in de vestiging Oude Tonge. Alles is krap: de voorraadkamer voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 72