221 zeeland Schouwen-Duivelandse straovieringen 'Werken 'Open huis' Scouting Axel betrekt tijdelijk onderkomen Anbo bijeenkomst WMO afgelast Carino zaterdag 12 februari 2011 1 S De essentie van het straofeest in beeld: nadat de paarden een winter lang op stal hebben gestaan worden de paardenbenen gewassen in zilt zeewater. AFWIJKEND Straofeest Renesse week eerder, straovieringen in Burgh-Haamstede en Ellemeet vallen samen door Piet Kleemans Fanfaremuziek, ruiters in witte broek en zwart jas je op versierde Zeeuwse werkpaarden. En natuur lijk de volgens speciaal - en geheim - recept vervaardigde Schröósels, een dunne platte kruid koek. De Schouwen-Duivelandse strao-feesten staan bol van de tra ditie. Renesse is altijd de eerste in de rij van straofeesten en Serooskerke is altijd laatste in de rij. Zo ook dit jaar. Maar voor de rest is het wat door elkaar gehusseld. De late Pa sen dit jaar verstoort het traditio nele ritme van de straofeesten op het eiland. Het betekent in de praktijk dat het straofeest van Renesse niet de tra ditionele acht maar deze keer ne gen weken voor Pasen gevierd wordt en dat de straovieringen van Haamstede en Ellemeet sa menvallen. De laatste keer dat in twee dorpen tegelijkertijd strao werd gevierd was in 2000. Onder linge verschillen zijn er zeker. Eén ding hebben alle straofeesten op Schouwen-Duiveland gemeen en dat is de strandrit. De paardenbe nen worden nadat de dieren een winter lang op stal hebben gestaan gespoeld met zeewater. Dat reini gingsritueel staat naar verluidt symbool voor het verdrijven van kwade geesten. Decennia lang waren het vooral de boerenknechten die met hun paar den de zee in reden. De mechani satie in de landbouw - waarbij paarden meer en meer vervangen werden door tractoren - zorgde voor een forse dip in het aantal deelnemers aan de jaarlijkse straofeesten. Heel even leek het er op dat de straofeesten langzaam maar zeker door gebrek aan belang stelling zouden doodbloeden, maar in de jaren zeventig van de vorige eeuw keerde het getij. De laatste jaren neemt het aantal deelnemers aan de straofeesten weer toe. Na de 'wederopstanding' van de strao werden de boeren paarden verdrongen door de 'ma nege-paarden', maar een aantal ja ren geleden maakte het Zeeuwse trekpaard een 'comeback'. Met na me in Noordwelle trilt de aarde tij dens het straofeest vanwege het grote aantal trekpaarden dat daar elk jaar weer zijn opwachting maakt. Noordwelle is met 150 paarden - waaronder 100 Zeeuwse trekpaar den - de grootste van de Schouwse straofeesten. Rens Vermeer van het Strao-comité: „Honderdvijftig is voor ons echt de max. Meer kun nen we er niet kwijt op de dorps- ring." Vermeer stelt dat niet alleen 'Er moet een vierbaansweg komen tussen Bruinisse en Zierikzee' reageer op ir.pzc.nl/schouwen-duiveland reacties: 189 Het gemeentebestuur zou gastvrijer moeten zijn voor de detailhandel MBSÊÊÈUUBÊUÊÊÊBi% Sheens 6% AXEL - Aan de Sportlaan in Axel zijn de zeven units voor de scou ting aangekomen. De scouting vindt daarin een tijdelijk onderko men totdat er een nieuw clubge bouw is. Het oude scoutingge- bouw ging eind vorig jaar als ge volg van brandstichting in vlam men op. De zeven units werden donderdag geplaatst. De stroom en verwarming voor het gebouw zijn al aangesloten. Water en riole ring volgen vandaag. Die neemt de klusploeg van de scouting voor z'n rekening. De scouting heeft door de tegenvaller geen leden verloren. Afgelopen week hebben zich zelfs vier nieuwe leden gemeld. ZIERIKZEE - De themamiddag over de WMO die de Anbo-afheling Zierikzee op het programma had staan voor aanstaande dinsdag gaat niet door. De bijeenkomst is afgelast omdat de spreker onver wacht verhinderd is. De themamiddag zou worden ge houden in het Hervormd Kerkcen trum in Zierikzee. door Meiita Lanting ZIERIKZEE - Ook op Schouwen-Dui veland moet gewerkt worden aan een betere doorstroming op de weg. Dat zegt Ed Troost, voorzitter van de Recron Schouwen-Duive land. „Laten we op Schouwen ook wat doen." Hij reageert daarmee op het initia tief van de gemeenten Oostflakkee en Schouwen-Duiveland om - sa men met ondernemers - een pleit nota te schrijven voor verdubbe ling van de N59, de weg tussen het Hellegatsplein (Rotterdam) en de kruising met de Philipsdam. Een verdubbeling van de weg op Schouwen-Duiveland is volgens wethouder Wim Stouten niet aan Ronduit genieten in Vlissingen modelappartement Woensdag 16 februari van 15:30-17:00 uur Zaterdag 19 februari van 10.00-12.00 uur (Antoni Gaudi'park 12, Vlissingen) www.carino-vlissingeh.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70