binnenland 15 Illegaal moet sneller terug een dier blijft uitzonderlijk Bezoek 'roze imam' Verkrachter: Liever tbs dan cel MAROKKO Leers werkt aan afspraken Grote inzet om Afghanen te redden Steunregeling voor boeren verlengd Meer arrestaties voor mishandeling Europees geld voor microkredieten zaterdag 12 februari 2011 DEN HAAG - Het kabinet zoekt naar manieren om Marokko te helpen eigen onderdanen die illegaal in Nederland verblijven, sneller terug te laten nemen. Nu is dat vaak een moeizaam en lang proces. De mi nisterraad praat vrijdag over voor stellen van minister Gerd Leers (Immigratie en Asiel) op dit ge bied. Het is de bedoeling dat er afspra ken komen met de Marokkaanse overheid om het weer opnemen van de eigen onderdanen te ver snellen, bijvoorbeeld door het ge ven van tijdelijke reispapieren aan mensen die geen paspoort heb ben. Dat kan via de digitale uitwis seling van vingerafdrukken. In Ma rokko wordt van iedereen die acht tien wordt of een paspoort of iden titeitsbewijs aanvraagt, een vinger afdruk gemaakt. Die gegevens kunnen worden vergeleken met een iri Nederland gemaakte vinger afdruk. WD en CDA hebben in het re geerakkoord afgesproken om in al le internationale contacten met een aantal landen aandacht te vra gen voor het terugnemen van ei gen onderdanen die illegaal in Ne derland verblijven. Leers wil daar nu flink werk van maken, om te beginnen met Marokko. De afspraak is dat ministers die praten met vertegenwoordigers uit landen met veel illegalen in Neder land - of het nou is op het gebied van onderwijs, ontwikkelingssa menwerking of politiesamenwer king - ook altijd de terugkeer van illegalen aan de orde stellen. Waar mogelijk moet dat in convenanten of verdragen worden opgenomen. Als voorbeeld noemde Leers een afspraak die met India is gemaakt over mensen uit dat land die hier komen werken. In de afspraak is meegenomen dat er meer werk wordt gemaakt van het laten terug keren van voormalige asielzoekers naar India. Leers zei eerder al dat Nederland bij het verlenen van ontwikkelings hulp wil kijken of landen meewer ken aan de terugkeer van uitgepro cedeerde asielzoekers. De samen werking tussen Nederland en het land van herkomst moet optimaal zijn. Daarbij kan een koppeling met ontwikkelingshulp worden ge maakt. DEN HAAG Nederland doet er alles aan om te voorkomen dat twee Afghaanse ex-moslims de doodstraf krijgen omdat ze zich tot het christendom hebben bekeerd. Dat heeft premier Mark Rutte gisteren na afloop van de ministerraad gezegd. Volgens hem worden alle kanalen, ook in ternationaal, gebruikt om hen te redden. „U kunt er zeker van zijn dat we het hele orgel bespelen." BRUSSEL Nederland mag boeren die in de problemen zijn gekomen door de economische crisis tot eind dit jaar blijven steunen met maximaal 15.000 euro per bedrijf. De Europe se Commissie ging gisteren ak koord met verlenging van deze re geling. Het fiat van Brussel was no dig omdat er sprake is van staats steun. AMSTERDAM - De Zuid-Afrikaanse imam Muhsin Hendricks, die ook wel de 'roze imam' wordt ge noemd, komt naar Nederland. Dat heeft het COC Nederland gisteren bekendgemaakt. Hendricks zegt dat de Koran homoseksualiteit niet expliciet afkeurt. Volgens de moslimgeestelijke zijn er passages in de Koran waarin staat dat het bestaan van homosek suelen zonder veroordeling wordt erkend. De Zuid-Afrikaanse imam zal op 19 februari op uitnodiging van het COC een conferentie in Amster dam over homoseksualiteit bijwo nen. Volgens het COC ontwikkelde de imam een unieke theologische vi sie op genderrollen en homosek sualiteit. Die visie leidde in Zuid-Afrika tot een nieuw debat over homoseksualiteit binnen de islam. Het COC denkt dat de roze imam ook een nieuwe draai kan geven aan het Nederlandse debat over homoseksualiteit en de islam. GOUDA De politie heeft de afgelopen dagen nog eens tien jongeren gearres teerd voor betrokkenheid bij de mishandeling van een 15-jarig meis je in Gouda. Dat heeft de politie gis teren bekendgemaakt. De groep jongeren sloeg het meisje en pakte haar fiets af. Het geweld werd ge filmd en het filmpje op internet ge zoet. Dinsdag pakte de politie al twee meisjes van 13 en 14 jaar op. BRUSSEL Nederland krijgt als eerste lidstaat geld van Europa voor het verstrek ken van microkredieten. Het Euro pese Investeringsfonds stelt 2 mil joen euro beschikbaar. Kleine en startende ondernemers kunnen bij de Nederlandse microkredietinstel ling Qredits maximaal 35.000 euro lenen en begeleiding van een coach vragen. DEN BOSCH - Tegen een 35-jarige man uit Cuijk, die onder meer een reeks verkrachtingen, pogingen daartoe en aanrandingen in het Land van Cuijk heeft bekend, is gisteren bij de rechtbank twaalf jaar cel en tbs met dwangverple ging geëist. De man had het tussen 2007 en 2010 vooral voorzien op fietsende tieners. Die trok hij dan doorgaans van de fiets om ze vervolgens een stukje van de weg - met vaak veel geweld - aan te randen of te ver krachten. Zijn dagvaarding telde gisteren der tien misdrijven waarvan hij werd verdacht. Daaronder drie verkrach tingen, vier pogingen daartoe en twee aanrandingen. Ook een dubbele poging tot moord stond op zijn lijstje. Daar mee kwam de zaak ook aan het rollen. In de nieuwjaarsnacht van vorig jaar poogde hij in Wanroij met zijn auto bewust twee zusjes van de flets te rijden: hij wilde hen verkrachten. Een van de geval len meisjes schopte hij vol in het gezicht bewusteloos. Hij vergreep zich met veel geweld aan haar zus je en schopte het eerste meisje daarna nogmaals in het gezicht. „Dankzij een klassiek staaltje poli tiewerk werd kort daarna de door de meisjes beschreven auto in een Cuijkse woonwijk gevonden en kon de man worden aangehou den", aldus officier van justitie Groothuizen. De man werd al snel verdacht van een hele trits andere zedendelic ten, die hij ook bekende. Die speel den zich vanaf 2007 af in Vianen en Gassel, nogmaals in Wanroij, twee keer in Oeffelt en twee keer in Sint-Anthonis. Steeds poogde hij - al dan niet met succes - een fietsend meisje met veel geweld te verkrachten. Via zijn DNA loste de politie ook een vijftien jaar oude verkrachting in Bergen op Zoom op. De man heeft daarnaast in Nijmegen een fietsend meisje van haar tas be roofd. Het Pieter Baan Centrum, dat de man onderzocht, ziet ziekelijke stoornis en groot gevaar voor her halingen bij de man. Ze vinden hem verminderd toerekeningsvat baar en adviseren tbs met dwang verpleging. Waar 99 procent van de verdach ten zich met hand en tand tegen tbs verzetten, is de verdachte het daar helemaal mee eens: „Ik zit lie ver vijftien jaar vast via tbs, dan dat ik vijfjaar in de cel zit". Officier van justitie Groothuizen rekende hem voor dat de man wat hem betreft op beide kan rekenen. Maar twaalf jaar cel plus tbs gaat advocaat Van den Biezenbos veel te ver: „Wie is er dood? Zeg ik dan cynisch". Volgens hem is twee jaar cel plus tbs meer op zijn plaats. Uitspraak op 25 februari. een advocaat voor haar in. foto Marcel Antonisse/ANP stelden dat Morgan beter in Dolfi narium Harderwijk of een ander zeeaquarium kan blijven. „Deze ex perts hebben onvoldoende kennis en het is de vraag of ze wel onaf hankelijk zijn", stelt woordvoerder Wietse van der Werf „Uitzetten van Morgan zou veel beter voor haar zijn, maar ik denk dat com merciële belangen uiteindelijk de doorslag hebben gegeven. Een jon ge vrouwtjesorka is erg geschikt voor een fokprogramma en al gauw drie miljoen euro waard." Een dier met een eigen advocaat heeft Dolfmariumdirecteur Mar ten Foppen nog nooit meege maakt. „Zoiets is bij mijn weten uniek", zegt hij. „Natuurlijk heeft Morgan ook het recht op een advo caat, maar ik snap het punt van de actiegroep niet. Zonder familie kan de orka absoluut niet leven, dus kan hij ook niet terug de zee in. Het oordeel van de experts was unaniem." zie onze website:binnenland Orka Morgan is intussen ster in talloze internetfilmpjes bijstand krijgt. Hij heeft zelfs een advocaat voor zichzelf, een luxepo sitie die niet veel dieren zich kun nen veroorloven. Gisteren maakte de stichting Orka Coalitie bekend dat ze strafpleiter Marq Wijngaar den in de arm neemt om de belan gen van Morgan te verdedigen. Ouwehand is blij dat particuliere organisaties hiervoor geld beschik baar stellen. De actiegroep vindt dat Morgan een kans moet krijgen om weer uitgezet te worden in de zee. Zij trekken het oordeel van ex perts in twijfel, die in december

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5